Star Trek V: The Final Frontier (1989)
Reference View | Change View
- PG
- 1h 47min
- Action, Adventure
- 09 Jun 1989 (USA)
- Movie
- 5 wins & 5 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Cast verified as complete
William Shatner | ... |
Kirk
|
|
Leonard Nimoy | ... |
Spock
|
|
DeForest Kelley | ... |
McCoy
|
|
James Doohan | ... |
Scotty
|
|
Walter Koenig | ... |
Chekov
|
|
Nichelle Nichols | ... |
Uhura
|
|
George Takei | ... |
Sulu
|
|
David Warner | ... |
St. John Talbot
|
|
Laurence Luckinbill | ... |
Sybok
|
|
Charles Cooper | ... |
Korrd
|
|
Cynthia Gouw | ... |
Caithlin Dar
|
|
Todd Bryant | ... |
Captain Klaa
|
|
Spice Williams-Crosby | ... |
Vixis
(as Spice Williams)
|
|
Rex Holman | ... |
J'onn
|
|
George Murdock | ... |
"God"
|
|
Jonathan Simpson | ... |
Young Sarek
|
|
Beverly Hart | ... |
High Priestess
|
|
Steve Susskind | ... |
Pitchman
|
|
Harve Bennett | ... |
Starfleet Chief of Staff
|
|
Cynthia Blaise | ... |
Amanda
|
|
Bill Quinn | ... |
McCoy's Father
|
|
Melanie Shatner | ... |
Yeoman
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Paul Acerno | ... |
Sybok Warrior (uncredited)
|
|
Michael Berryman | ... |
Sybok Warrior (uncredited)
|
|
Gene Cross | ... |
Sybok Warrior (uncredited)
|
|
Linda Fetters Howard | ... |
Catwoman (uncredited)
|
|
Conrad Hurtt | ... |
Crew Member (uncredited)
|
|
Mel Mede | ... |
(Galactic Army Of Light, Rebel) (uncredited)
|
|
Patrick Michael | ... |
Enterprise Crew Member (uncredited)
|
|
Carey Scott | ... |
Young Spock (uncredited)
|
|
Mike Smithson | ... |
Klingon Helmsman (uncredited)
|
|
Adrian Tafoya | ... |
Nimbus III Bar Patron / Wrinkles - Alien Settler (uncredited)
|
|
Ilona Wilson | ... |
Nimbus III Bar Patron (uncredited)
|
Directed by
William Shatner |
Written by
Gene Roddenberry | ... | (creator: based on "Star Trek") (creator) |
William Shatner | ... | (story) & |
Harve Bennett | ... | (story) & |
David Loughery | ... | (story) |
David Loughery | ... | (screenplay) |
Produced by
Harve Bennett | ... | producer |
Brooke Breton | ... | associate producer |
Mel Efros | ... | co-producer |
Gene Roddenberry | ... | executive producer |
Ralph Winter | ... | executive producer |
Music by
Jerry Goldsmith | ... | (music by) |
Hiroshima |
Cinematography by
Andrew Laszlo | ... | director of photography |
Editing by
Peter E. Berger | ... | (as Peter Berger) |
Editorial Department
Christopher E. Bennett | ... | apprentice film editor |
John Haggar | ... | assistant film editor (as John A. Haggar) |
Robert Raring | ... | color timer (as Bob Raring) |
Jeff Stroot | ... | international editor |
George C. Villaseñor | ... | assistant film editor |
Casting By
Lesa Lotito | ... | (extras casting) |
Bill Shepard |
Production Design by
Herman F. Zimmerman | ... | (as Herman Zimmerman) |
Art Direction by
Nilo Rodis-Jamero |
Set Decoration by
John M. Dwyer |
Costume Design by
Nilo Rodis-Jamero |
Makeup Department
Janice Alexander | ... | special makeup artist (as Jan Alexander) |
Ellis Burman Jr. | ... | special makeup artist (as Ellis Burman) |
Hazel Catmull | ... | hair stylist |
Jeff Dawn | ... | makeup artist |
Wes Dawn | ... | makeup artist |
Katalin Elek | ... | special makeup artist |
Donna Barrett Gilbert | ... | hair stylist |
Ben Gorman | ... | Klingon and Vulcan prosthetics |
Paul Harrod | ... | special makeup effects: sculptor |
Edouard F. Henriques | ... | special makeup artist (as Edouard Henriques III) |
Rolf John Keppler | ... | special makeup artist |
Michael Mills | ... | special makeup artist |
Kenny Myers | ... | special makeup designer |
Ron Pipes | ... | Klingon and Vulcan prosthetics |
Brian Wade | ... | prosthetics: klingons and vulcans |
Allan A. Apone | ... | special makeup designer (uncredited) |
Bruce Barlow | ... | assistant hair stylist (uncredited) |
Roland Blancaflor | ... | foam latex technician (uncredited) |
Lynette Eklund | ... | fake body fabrication (uncredited) |
Tina Hoffman | ... | makeup artist (uncredited) |
Erin Koplow | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Production Management
Mel Efros | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Burt Burnam | ... | second assistant director (as Burt 'Skip' Burman) |
Bob Carmichael | ... | second unit director |
George Fortmuller | ... | second assistant director |
Paul F. Schlichting | ... | dga trainee |
Douglas E. Wise | ... | first assistant director |
James Lansbury | ... | second assistant director (uncredited) |
Art Department
Richard J. Bayard | ... | construction coordinator |
James Betts | ... | production painter (as James H. Betts) |
Anthony Brockliss | ... | assistant art director |
Gary Clark | ... | paint foreperson (as Gary A. Clark) |
Jeff Clark | ... | sign writer |
Antoinette J. Gordon | ... | set designer (as Antoinette Gordon) |
Don Hulett | ... | property master |
Kurt V. Hulett | ... | property master |
John Matheson | ... | construction foreperson |
Richard McKenzie | ... | set designer (as Richard Frank McKenzie) |
Andrew Neskoromny | ... | set designer |
Michael Okuda | ... | scenic artist |
Kenneth Sayers | ... | set dresser |
Rick Sternbach | ... | illustrator |
Barton M. Susman | ... | lead person |
Cari Thomas | ... | scenic artist |
Sandy Veneziano | ... | assistant art director (as Sandy L. Veneziano) |
Ron Wilkinson | ... | set designer (as Ronald R. Wilkinson) |
Ed Miarecki | ... | props (uncredited) |
Michael W. Moore | ... | prop maker (uncredited) |
Victor M. Shannon | ... | plasterer (uncredited) |
Robert Van Dyke | ... | propmaker gangboss (uncredited) |
Sound Department
Gary Alexander | ... | re-recording mixer |
Wayne Allwine | ... | sound effects editor |
Scott Austin | ... | recordist |
Ron Bartlett | ... | foley editor |
Michael J. Benavente | ... | sound effects editor |
Destiny Borden | ... | assistant sound editor |
Greg Curda | ... | foley mixer (as Gregory J. Curda) |
Ken Dufva | ... | foley artist (as Kenneth Dufva) |
John Dunn | ... | sound effects editor |
David Lee Fein | ... | foley artist (as David Fein) |
Warren Hamilton Jr. | ... | sound effects editor |
Doug Hemphill | ... | re-recording mixer (as D.M. Hemphill) |
Larry Hopkins | ... | sound mixer |
Alan Howarth | ... | special sound effects |
Chris Jenkins | ... | re-recording mixer |
Ken J. Johnson | ... | sound effects recordist (as Ken Johnson) |
Angie Luckey | ... | assistant sound editor |
Mark A. Mangini | ... | sound effects (as Mark Mangini) |
Randy McDonald | ... | utility sound technician (as Stewart D. McDonald Jr.) |
Dave Moreno | ... | sound effects recordist (as David Moreno) |
Andrew Patterson | ... | adr editor |
Sonny Pettijohn | ... | assistant sound editor |
John Pospisil | ... | special sound effects (as John P.) |
David M. Ronne | ... | sound mixer (as David Ronne) |
John B. Schuyler | ... | boom operator (as John Schuyler) |
Solange S. Schwalbe | ... | foley editor (as Solange Schwalbe Boisseau) |
David Spence | ... | sound effects editor |
Bill Voigtlander | ... | adr editor |
J.D. Ward | ... | recordist |
David A. Whittaker | ... | sound effects editor |
Ezra Dweck | ... | sound effects recording (uncredited) |
Special Effects by
Mike Edmonson | ... | special effects assistant |
Gregory Ramoundos | ... | special effects miniatures |
Michael Wood | ... | special effects supervisor (as Michael L. Wood) |
John McLeod | ... | special effects technician (uncredited) |
Mike Reedy | ... | special effects technician (uncredited) |
Joseph C. Sasgen | ... | special effects technician (uncredited) |
Michael A. Tice | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
John Alagna | ... | senior optical layout: optical unit |
Myles Ambrose | ... | electrical technician: live action effects unit (as Miles Ambrose) |
Eric Angelson | ... | visual effects coordinator: Associates & Ferren |
Valerie Baiardi | ... | effects animator: optical unit |
Patricia Barry | ... | assistant producer: Associates & Ferren |
Nicholas Baum | ... | computer engineering: live action effects unit (as Nick Baum) |
Stewart Brown | ... | precision printer: optical unit |
David Bruce | ... | animation stand camera operator: model unit |
Don Canfield | ... | motion control operator |
Paul Clemente | ... | coordinator: model unit (as Paul Michael Clemente) |
Susan Coursey | ... | assistant: Mr. Ferren |
Phillip Cullem | ... | mechanical fabrication: live action effects unit (as Phillip Cullum) |
David Drapkin | ... | animation stand camera operator: model unit |
Rachel A. Drapkin | ... | manager: model unit |
Joe Dubs | ... | computer animation and tactical display: Novocom, Inc. (as Joe Dubbs) |
Syd Dutton | ... | matte paintings: Illusion Arts |
Kinnereth Ellentuck | ... | film librarian: live action effects unit |
Michael Faerman | ... | production executive: model unit |
Bran Ferren | ... | visual effects |
Robert C. Francis | ... | electrical technician: live action effects unit (as Bob Francis) |
John Frith | ... | electrical technician: live action effects unit |
John Gaeta | ... | chief lighting technician: model unit |
Jim Gerken | ... | computer animation and tactical display: Novocom, Inc. |
Mike Gerzevitz | ... | chief lighting technician: model unit (as Michael Gerzevitz) |
Louis Goold | ... | optical layout: optical unit |
Phil Gosiewski | ... | camera operator: live action effects unit |
Gregory Harker | ... | senior animation stand photographer: optical unit |
Chester Hartwell | ... | equipment manager: live action effects unit |
Clint Hope | ... | special projects supervisor: live action effects unit |
Barry Hyman | ... | titles and opticals |
Paul Jordan | ... | electrical engineering: live action effects unit |
Michael Kellough | ... | set construction: model unit |
Robert Kohut | ... | mechanical fabrication: live action effects unit (as Bob Kohut) |
Maria Konwicka | ... | 2D artist: model unit |
Peter Kuran | ... | additional optical effects: VCE |
Susan Le Ber | ... | purchasing agent: Associates & Ferren |
Otto Leichliter | ... | computer engineering: live action effects unit |
Veronica E. Lesser | ... | 2D artist: model unit |
Robert Lyons | ... | motion control camera operator: model unit |
Jeff McGrath | ... | computer animation and tactical display: Novocom, Inc. |
David Mei | ... | senior model maker: model unit (as David V. Mei) |
Linda Miller | ... | computer animation and tactical display: Novocom, Inc. |
Eric Moore | ... | props: model unit |
Seth Nathanson | ... | electrical engineering: live action effects unit |
Daniel Nauke | ... | fabricator: model unit |
Don Nolan | ... | optical layout: optical unit |
Thomas Quinn | ... | motion control support: model unit |
Edward Lee Rapp | ... | motion control and animation producer: model unit |
Dick Rauh | ... | effects animation supervisor: optical unit |
Jack Riedel | ... | senior motion control photographer: model unit |
Robert Rowohlt | ... | senior optical photographer: optical unit |
Mark Sawicki | ... | matte photographer: Illusion Arts |
Noel Scheinberg | ... | optical coordinator: model unit (as Noel Sheinberg) |
Robert Schulze | ... | optical photographer: optical unit |
James Shelly | ... | general manager: Associates & Ferren |
Tom Snowden | ... | optical layout: optical unit |
Eddie Stewart | ... | precision printer: optical unit |
Eric Stich | ... | electrical engineering: live action effects unit |
Michael Sullivan | ... | model photography design and lighting: model unit |
Dick Swanek | ... | optical supervisor: optical unit |
Michael Tabacco | ... | model maker: model unit |
Peterson Tooke | ... | motion control stage manager: model unit |
Susan Tremblay | ... | 2D supervisor: model unit |
Bruce Vaughn | ... | assistant photographer: live action effects unit |
Michael Ventresco | ... | senior effects animator: optical unit |
Valentine Vignes | ... | assistant model wrangler: model unit |
Peter Wallach | ... | motion control and animation supervisor: model unit |
Liz Wassel | ... | 2D artist: model unit |
Alan D. Webb | ... | process projection support: live action effects unit |
Ron Webster | ... | computer engineering: live action effects unit |
Tom Weston | ... | photographer: live action effects unit |
Frost Wilkinson | ... | photographer: live action effects unit |
Mitch Wilson | ... | senior optical timer: optical unit |
Ken Wisner | ... | mechanical engineering: live action effects unit |
Tim Zach | ... | decals and graphics: model unit |
Jammie Friday | ... | animator: VCE (uncredited) |
Gregory Jein | ... | model constructor (uncredited) |
George Muhs | ... | visual effects (uncredited) |
Ken Walker | ... | visual effects: model unit (uncredited) |
Stunts
Gregory J. Barnett | ... | stunt double: Leonard Nimoy (as Greg Barnett) |
Kenny Bates | ... | high fall stunt (as Ken Bates) |
David Burton | ... | stunts |
David R. Ellis | ... | stunts (as David Richard Ellis) |
James M. Halty | ... | stunts |
Freddie Hice | ... | stunts |
Linda Fetters Howard | ... | stunts (as Linda Fetters) |
Tommy J. Huff | ... | stunts (as Thomas Huff) |
Terry Jackson | ... | stunts |
John McLeod | ... | stunt rigger: Yosemite climbing sequence (as John McCloud) |
Joyce McNeal | ... | stunts (as Joyce L. McNeal) |
Tom Morga | ... | stunts |
Frank Orsatti | ... | stunts |
Bernie Pock | ... | stunt rigger: Yosemite climbing sequence |
Don Pulford | ... | stunt double: William Shatner |
Air Randall | ... | stunts |
Bruce Randall | ... | stunts (as Bruce Wayne Randall) |
R.A. Rondell | ... | stunts |
Dan St. Duran | ... | utility stunts |
Tom Wetterman | ... | stunts |
Glenn R. Wilder | ... | stunt coordinator |
Scott Wilder | ... | stunts |
Dick Ziker | ... | stunts |
R.A. Rondell | ... | stunt double: William Shatner (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Bruce Birmelin | ... | still photographer |
Werner Braun | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Jim Bridwell | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Philip Caplan | ... | camera operator (as Phil Caplan) |
Bob Carmichael | ... | camera operator |
Lex duPont | ... | assistant camera: Yosemite climbing sequence (as Lex DuPont) |
Jon Falkengren | ... | dolly grip (as Jon A. Falkengren) |
Steven Haire | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Richard Hartley | ... | assistant chief lighting technician |
Bud Howell | ... | key grip |
Carmon H. Howell | ... | first company grip |
Troy Johnson | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
William E. Kelley Jr. | ... | camera operator (as Bill Killey) |
Bill Killey | ... | camera operator: Yosemite climbing sequence |
Burton Lindemoen | ... | second company grip |
Richard Craig Meinardus | ... | first assistant camera (as Dick Meinardus) |
Nadim Melkonian | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Dean Miller | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Scot A. Nederman-Paul | ... | camera loader: David Anderson's TV sequence versions (as Scott Nederman) |
Ken Nishino | ... | first assistant camera (as Kenneth Nishino) |
Don Nygren | ... | chief lighting technician (as Donald O. Nygren) |
Keith Peterman | ... | camera operator |
Sean Plunkett | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Bill Russell | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Dennis Seawright | ... | second assistant camera (as Dennis B. Seawright) |
Walter Shipley | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Paul Sibley | ... | climbing rigger: Yosemite climbing sequence |
Bob Stradling | ... | assistant camera: Yosemite climbing sequence |
Rob Sweeney | ... | first assistant climbing photographer: Yosemite climbing sequence |
Jeffrey Thorin | ... | second assistant camera (as Jeffrey S. Thorin) |
Joseph F. Valentine | ... | camera operator: Yosemite climbing sequence (as Joe Valentine) |
Patric J. Abaravich | ... | lighting technician (uncredited) |
Sunny Johnson | ... | grip (uncredited) |
Casting Department
Barbara Harris | ... | voice casting |
Costume and Wardrobe Department
Dan Bronson | ... | wardrobe: men (as John D. Bronson) |
Joseph Markham | ... | wardrobe: men (as Joseph R. Markham) |
Sue Moore | ... | wardrobe: women |
Ray Phelps | ... | wardrobe: men (as Raymond A. Phelps) |
Dodie Shepard | ... | costume supervisor |
Location Management
Michael Mann | ... | location manager |
Music Department
Bruce Botnick | ... | music scoring mixer |
Alexander Courage | ... | composer: additional music: from "Star Trek" |
Jerry Goldsmith | ... | composer: theme music |
Kenneth Hall | ... | music editor (as Ken Hall) |
Craig Huxley | ... | Blaster Beam, Synth |
Arthur Morton | ... | orchestrator |
Robert Adcock | ... | musician: cello (uncredited) |
Phil Azelton | ... | music copyist (uncredited) |
Mark Baranov | ... | musician: violin (uncredited) |
Nancy Beach | ... | orchestrator (uncredited) |
Robert Becker | ... | musician: viola (uncredited) |
Steve Becknell | ... | musician: french horn (uncredited) |
Arnold Belnick | ... | musician: violin (uncredited) |
Bill Booth | ... | musician: trombone (uncredited) |
Bob Bornstein | ... | music copyist (uncredited) |
Dmitri Bovaird | ... | musician: viola (uncredited) |
Gary Bovyer | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Michele Bovyer | ... | musician: violin (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
Jacqueline Brand | ... | musician: violin (uncredited) |
Denyse Buffum | ... | musician: viola (uncredited) |
Larry Bunker | ... | musician: percussion (uncredited) |
Bob Calderwood | ... | music copyist (uncredited) |
Jon Clarke | ... | musician: oboe (uncredited) |
Tony Cooke | ... | musician: cello (uncredited) |
Larry Corbett | ... | musician: cello (uncredited) |
Rose Corrigan | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Wayne Coster | ... | music copyist (uncredited) |
Brian Dembow | ... | musician: viola (uncredited) |
Drew Dembowski | ... | musician: bass (uncredited) |
Alan DeVeritch | ... | musician: viola (uncredited) |
Burnette Dillon | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Bob DiVall | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Bonnie Jean Douglas | ... | musician: violin (uncredited) |
Carol Drake | ... | musician: french horn (uncredited) |
David Duke | ... | musician: french horn (uncredited) |
Bruce Dukov | ... | musician: violin (uncredited) |
Steve Edelman | ... | musician: bass (uncredited) |
Julie Eidsvoog | ... | music copyist (uncredited) |
Joan Elardo | ... | musician: oboe (uncredited) |
Christine Ermacoff | ... | musician: cello (uncredited) |
Dominick Fera | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Michael Ferril | ... | musician: violin (uncredited) |
Jerry Folsom | ... | musician: french horn (uncredited) |
Ron Folsom | ... | musician: violin (uncredited) |
Carl Fortina | ... | orchestra contractor (uncredited) |
Jeff Gauthier | ... | musician: violin (uncredited) |
Rick Gerding | ... | musician: viola (uncredited) |
James Getzoff | ... | musician: violin (uncredited) |
Julie Gigante | ... | musician: violin (uncredited) |
Jerry Goldsmith | ... | conductor (uncredited) |
Pamela Goldsmith | ... | musician: viola (uncredited) |
Susan Greenberg | ... | musician: flute (uncredited) |
Ralph Grierson | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Mario Guarneri | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Clayton Haslop | ... | musician: violin (uncredited) |
The Hollywood Studio Symphony | ... | music performed by (uncredited) |
Barbara Hunter | ... | musician: cello (uncredited) |
Patricia Johnson | ... | musician: violin (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Jim Kanter | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Armand Kaproff | ... | musician: cello (uncredited) |
Peter Kent | ... | musician: violin (uncredited) |
Milton Kestenbaum | ... | musician: bass (uncredited) |
Myra Kestenbaum | ... | musician: viola (uncredited) |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello (uncredited) |
Connie Kupka | ... | musician: violin (uncredited) |
Janet Lakatos | ... | musician: viola (uncredited) |
Michael Lang | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Kathleen Lenski | ... | musician: violin (uncredited) |
Peter Limonick | ... | musician: percussion (uncredited) |
Dane Little | ... | musician: cello (uncredited) |
Jack Marsh | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Bruce Morgenthaler | ... | musician: bass (uncredited) |
Carole Mukagawa | ... | musician: viola (uncredited) |
Richard Nash | ... | musician: trombone (uncredited) |
Dan Neufeld | ... | musician: viola (uncredited) |
Irma Neumann | ... | musician: violin (uncredited) |
Mike Nowak | ... | musician: viola (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Michael O'Donovan | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Richard Perissi | ... | musician: french horn (uncredited) |
Joe Porcaro | ... | musician: percussion (uncredited) |
Dorothy Remsen | ... | musician: harp (uncredited) |
John Reynolds | ... | musician: french horn (uncredited) |
Emil Richards | ... | musician: percussion (uncredited) |
Meyer Rubin | ... | musician: bass (uncredited) |
Sheldon Sanov | ... | musician: violin (uncredited) |
David Shamban | ... | musician: cello (uncredited) |
Sid Sharp | ... | musician: violin (uncredited) |
Harry Shlutz | ... | musician: cello (uncredited) |
David Shostac | ... | musician: flute (uncredited) |
Haim Shtrum | ... | musician: violin (uncredited) |
Paul Shure | ... | musician: violin (uncredited) |
John Steinmetz | ... | musician: bassoon (uncredited) |
David Stenske | ... | musician: viola (uncredited) |
Sheridon Stokes | ... | musician: flute (uncredited) |
Linn Subotnick | ... | musician: viola (uncredited) |
Robert Sushel | ... | musician: violin (uncredited) |
Phillip A. Teele | ... | musician: trombone (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Richard Todd | ... | musician: french horn (uncredited) |
Alexander Treger | ... | musician: violin (uncredited) |
Mari Tsumura | ... | musician: violin (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Lloyd Ulyate | ... | musician: trombone (uncredited) |
James Walker | ... | musician: flute (uncredited) |
Ken Watson | ... | musician: percussion (uncredited) |
Jerry Williams | ... | musician: percussion (uncredited) |
Script and Continuity Department
Marion Tumen | ... | script supervisor |
Transportation Department
Raymond A. McLaughlin | ... | transportation coordinator |
Gaston Veilleux | ... | transportation captain |
Additional Crew
Dale Bard | ... | technical advisor: Yosemite climbing sequence |
Charles Beichman | ... | scientific advisor: infared processing and analysis center, Jet Propulsion Lab, Pasadena (as Dr. Charles A. Beichman) |
Charlene Bergman | ... | assistant: Mr. Bennett |
Judy Biggs | ... | production assistant |
Kimberly Boyle | ... | secretary: Mr. Bennett |
Rebeca Brookshire | ... | assistant: Mr. Winter |
Deborah L. Campbell | ... | production assistant |
Bob Carmichael | ... | director: Yosemite climbing sequence (as Robert Carmichael) |
James Collins | ... | production assistant |
Tony Criscione | ... | assistant production auditor |
Tom Dupont | ... | paramedic: Yosemite climbing sequence |
Marie Elder | ... | assistant production auditor |
Terry J. Erdmann | ... | unit publicist (as Terry Erdmann) |
Jim Evans | ... | coordinator: Yosemite climbing sequence |
Mary Jo Fernandez | ... | assistant: Mr. Shatner |
Eva-Marie Fredric | ... | assistant: Mr. Shatner (as Eva Marie Friedrick) |
Bob Gaines | ... | climbing double: William Shatner, Yosemite climbing sequence |
Wendell Johnson | ... | production assistant |
Thomas B. Jones | ... | craft service |
Lorenzo Marchessi | ... | stand-in |
Susan McCrae | ... | production assistant: Yosemite climbing sequence |
Valerie Mickaelian Kucera | ... | production coordinator |
Marc Okrand | ... | consultant: Klingon dialogue |
Bob Peak | ... | movie poster illustration |
Don Petrie | ... | production auditor |
Corky Randall | ... | wrangler |
Robert Reynolds | ... | publicist |
Gene Roddenberry | ... | executive consultant |
Stephen J. Ross | ... | producer: Yosemite climbing sequence |
Susan Sackett | ... | assistant: Mr. Roddenberry |
Mike Weis | ... | technical advisor: Yosemite climbing sequence (as Michael Weis) |
Greg Ferris | ... | marketing: Canada (uncredited) |
Mitch Jones | ... | production assistant (uncredited) |
Greg Knapp | ... | medic (uncredited) |
Philip Weyland | ... | stand-in (uncredited) |
Thanks
Jim Bissell | ... | special thanks |
Timothy E. Down | ... | special thanks (as Tim Down) / special thanks: Tim Down (as Tim Down) |
Jack Morehead | ... | special thanks: superintendent: Yosemite National Park Services |
Robert Parker | ... | special thanks |
Production Companies
- Paramount Pictures (presents)
Distributors
- Paramount Pictures (1989) (United States) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (1989) (United Kingdom) (theatrical)
- United International Pictures (1989) (Argentina) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (1989) (Greece) (theatrical)
- CIC Video (1990) (Germany) (VHS)
- Esselte Video (1990) (Finland) (VHS)
- Home Video Hellas (HVH) (1990) (Greece) (VHS)
- VideoVisa (1990) (Mexico) (VHS)
- CBS (1991) (United States) (tv)
- Canal+ (1991) (France) (tv) (dubbed version)
- René Malo Vidéo-Malofilm Video (1992) (Canada) (VHS)
- CIC Video (1993) (Netherlands) (VHS)
- CIC-Taft Home Video (Australia) (VHS)
- Paramount Home Entertainment (1995) (United States) (video) (laserdisc)
- Nelonen (1997) (Finland) (tv)
- Paramount Home Entertainment (2000) (United States) (DVD)
- Paramount Home Entertainment (2001) (Germany) (DVD)
- Finnkino (2004) (Finland) (DVD)
- Trifecta Entertainment and Media (2007) (World-wide) (tv) (syndicated print)
- Paramount Home Entertainment (2009) (Canada) (Blu-ray) (DVD)
- Paramount Home Entertainment (2009) (Finland) (Blu-ray) (DVD)
- Paramount Home Entertainment (2013) (Germany) (Blu-ray) (DVD)
- Film1 Action (2014) (Netherlands) (tv) (limited)
- VIVA (2014) (United Kingdom) (tv)
- Film1 (2016) (Netherlands) (tv) (limited)
- ITVX (2023) (United Kingdom) (video) (VOD)
- Paramount Films of India (India) (theatrical)
- Argentina Video Home (Argentina) (DVD)
- Argentina Video Home (Argentina) (VHS)
- Great! Movies (2023) (United Kingdom) (tv) (limited)
- Paramount Home Entertainment (2009) (Brazil) (Blu-ray)
- Paramount Home Entertainment (United States) (VHS)
Special Effects
- Associates and Ferren (special visual effects produced by)
- Gregory Jein Inc. (new spacecraft models designed by)
- Visual Concept Engineering (VCE) (additional optical effects)
- Illusion Arts (matte paintings)
- Industrial Light & Magic (ILM) (stock optical recomposites)
- Makeup Effects Laboratories
Other Companies
- Richard Snell Make-Up Designs (Klingon and Vulcan prosthetics)
- Novocom Inc. (computer animation and tactical display)
- Reel People Inc. (negative cutting)
- Record Plant Scoring (music recorded at)
- Denali Productions Inc. (Yosemite climbing sequence provided by)
- Westheimer Company (titles and opticals)
- Epic Records (original soundtrack album available on)
- Yosemite National Park Services (special thanks)
- Bureau of Land Management (special thanks)
- California Film Commission (special thanks)
- State of California - State Lands Commissions (special thanks)
- Madera County Film Commission (special thanks)
- Jet Propulsion Laboratory (special thanks)
- Reebok (special thanks)
- Jack Daniels (special thanks)
- Apple (special thanks)
- Monster Cable (special thanks)
- Revo (special thanks)
- International Scientific Instruments (special thanks)
- Denton Vacuum (special thanks)
- Princeton Gamma-Tech (special thanks)
- Carl Zeiss (electron microscopy and image processing equipment provided by)
- deGraf / Wahrman (special thanks)
- B.A.S.E. Gamma Electronics (special thanks)
- Kraft Foods Inc. (marshmallows and dispenser by)
- Levi Strauss & Co. (denim and casual clothing provided by)
- Todd-AO/Glen Glenn Studios (sound by)
- Polyphony Digital (thanks)
Storyline
Plot Summary |
When the newly-christened starship Enterprise's shakedown cruise goes poorly, Captain Kirk and crew put her into Spacedock for repairs. But an urgent mission interrupts their Earth-bound shore leave. A renegade Vulcan named Sybok has taken three ambassadors hostage on Nimbus III, the Planet of Galactic Peace. This event also attracts the attention of a Klingon captain who wants to make a name for himself and sets out to pursue the Enterprise. Sybok's ragtag army captures the Enterprise and takes her on a journey to the center of the galaxy in search of the Supreme Being.
Written by David Thiel |
Plot Keywords | |
Taglines | The greatest Enterprise of all is adventure. See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $27,800,000 (estimated) |
Opening Weekend United States | $17,300,000 |
Cumulative Worldwide Gross | $70,210,000 |
Did You Know?
Trivia | During pre-production meetings, screenwriter David Loughery jokingly proposed to have Commander Uhura appear as an erotic dancer in order to lure away the hostage takers from the Paradise compound. He was surprised when the producers approved of the idea right away. See more » |
Goofs | When Kirk, Bones and Spock are flying up the turbolift shaft, the deck number gets higher as they go upwards. However Star Trek ships are numbered the opposite way round with the higher decks having lower numbers. For instance, the bridge (at the top of the ship) is on deck 1. See more » |
Movie Connections | Featured in Star Trek V/No Holds Barred/Dead Poets Society/Let's Get Lost/Renegades (1989). See more » |
Soundtracks | Fanfare From Star Trek TV Series See more » |
Crazy Credits | "Highest descender fall recorded in the United States: Ken Bates." (I.e., Kenny Bates.) See more » |
Quotes |
Kirk:
Damn it, Bones, you're a doctor. You know that pain and guilt can't be taken away with a wave of a magic wand. They're the things we carry with us, the things that make us who we are. If we lose them, we lose ourselves. I don't want my pain taken away! I need my pain! See more » |