Directed by
S.S. Wilson |
Writing Credits (WGA)
Brent Maddock | ... | (characters) & |
S.S. Wilson | ... | (characters) & |
Ron Underwood | ... | (characters) |
Brent Maddock | ... | (written by) & |
S.S. Wilson | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Fred Ward | ... | Earl Bassett | |
Chris Gartin | ... | Grady Hoover (as Christopher Gartin) | |
Helen Shaver | ... | Kate 'White' Reilly | |
Michael Gross | ... | Burt Gummer | |
Marcelo Tubert | ... | Señor Ortega | |
Marco Hernandez | ... | Julio, Kate's Assistant | |
José Ramón Rosario | ... | Pedro - Chief Engineer (as Jose Rosario) | |
Thomas Rosales Jr. | ... | Oil Worker (as Thomas Rosales) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
S.S. Wilson | ... | War Documentary Narrator (voice) (uncredited) |
Produced by
Christopher DeFaria | ... | producer |
Brent Maddock | ... | executive producer |
Nancy Roberts | ... | producer |
Ron Underwood | ... | executive producer |
Music by
Jay Ferguson |
Cinematography by
Virgil L. Harper |
Editing by
Bob Ducsay |
Casting By
Meryl O'Loughlin |
Production Design by
Ivo Cristante |
Art Direction by
Ken Larson |
Set Decoration by
Michele Poulik |
Costume Design by
Rudy Dillon |
Makeup Department
Camille Henderson | ... | hair department head / makeup department head |
Loretta James-Demasi | ... | assistant makeup artist |
Production Management
Alan Steinman | ... | production supervisor: third unit |
Cristen Carr Strubbe | ... | unit production manager |
Ninon Tantet | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Michael Cedar | ... | first assistant director: second unit |
Peter Chesney | ... | second unit director |
Hilbert Hakim | ... | second assistant director |
Jason Roberts | ... | second second assistant director |
Jeffrey Wetzel | ... | first assistant director |
Art Department
Gary Bisig | ... | carpenter |
James A. Burkhart | ... | load scenic |
Noelle Charles | ... | painter |
Keith A. Cuba | ... | swing |
Sam Dean | ... | carpenter |
César Díez Álava | ... | property master |
Josh Ian Elliott | ... | on-set dresser |
David Esparza | ... | painter |
William Scott Feek | ... | carpenter |
Terry Finch | ... | carpenter |
Batia Grafka | ... | property master |
Peter M. Gurski | ... | lead man |
Guy Herman | ... | propmaker |
Roger Kelton | ... | construction coordinator |
Scott Kitchen | ... | carpenter |
Roy R. Koerbel | ... | carpenter |
Jay Koiwai | ... | stand-by painter |
Teusa Koiwai | ... | stand-by painter |
William Lanning | ... | carpenter |
Mike Malone | ... | on-set dresser |
Aaron Mays | ... | construction foreman (as John Aaron Mays) |
John S. Ogden | ... | carpenter (as John Ogden) |
Tim Reidt | ... | carpenter |
Darryl Robertshaw | ... | carpenter |
Ken Robinson | ... | scenic artist |
David Russell | ... | storyboard artist |
Ángel Santana | ... | assistant property master |
Joan Schafer | ... | art department coordinator |
Rik Sciacca | ... | carpenter |
Richard Scott | ... | painter |
Liz Shaner | ... | painter |
Mark Simpson | ... | carpenter |
Douglas J. Stewart | ... | painter (as Doug Stewart) |
Richard Wong | ... | painter |
Sound Department
Greg Back | ... | sound effects editor |
Lawrence L. Commans | ... | boom operator (as Larry Commans) |
Dan Gecenok | ... | sound effects editor |
Larry Goeb | ... | dialogue editor |
Robin Harlan | ... | foley artist (as Robin Harlin) |
Sarah Monat | ... | foley artist |
David Parker | ... | re-recording mixer |
Rick Waddell | ... | sound mixer |
Marian Wallace | ... | re-recording mixer |
Donald P. Zappala | ... | adr editor |
Joseph Zappala | ... | sound designer / sound supervisor |
Steven Yeaw | ... | machine room loader (uncredited) |
Special Effects by
Brent Armstrong | ... | sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Joanne Bloomfield | ... | fabrication and finishing: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Darin Bouyssou | ... | mold maker: Amalgamated Dynamics |
John Brown | ... | fabrication and finishing: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Yancy Calzada | ... | puppeteer: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Mario Castillo | ... | mechanical crew: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Peter Chesney | ... | special effects designer |
Tom Chesney | ... | special effects technician |
Kyle Collingsworth | ... | special effects technician |
Trevor Cripps | ... | special effects technician |
Roderic 'Mick' Duff | ... | special effects gang boss |
Yuri Everson | ... | puppeteer: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Steve Frakes | ... | mold department coordinator: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Alec Gillis | ... | creature effects designer and creator: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Lance Gilmer | ... | mold maker: Amalgamated Dynamics, Inc. / puppet technician: Amalgamated Dynamics, Inc. / special effects technician |
David Hoehn | ... | creature effects prosthetics artist: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi | ... | lead mechanic: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Bill Jacob | ... | mold maker: Amalgamated Dynamics, Inc. |
James Kagel | ... | sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Karen Keener | ... | fabrication and finishing: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Tom Killeen | ... | painter: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Donn Markel | ... | special effects technician |
Tony Matijevich | ... | mold maker: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Bruce McPherson | ... | special effects technician |
Todd Minobe | ... | mechanical crew: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Bryan Moore | ... | fabrication and finishing: Amalgamated Dynamics, Inc. |
David Penikas | ... | mechanical department coordinator: Amalgamated Dynamics, Inc. / puppeteer: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Marc Perrera | ... | fabrication and finishing: Amalgamated Dynamics, Inc. / mold maker: Amalgamated Dynamics, Inc. / puppet technician: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Ryan Peterson | ... | sculptor: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Jason Ryan | ... | mechanical crew: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Andy Schoneberg | ... | project coordinator: Amalgamated Dynamics, Inc. / project/set supervisor: Amalgamated Dynamics / puppeteer: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Stephan Schultze | ... | special effects |
Kirk Skodis | ... | mechanical crew: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Douglas J. Stewart | ... | painter: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Jon Thackery | ... | special effects technician |
Matthew Travison | ... | mold maker: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Marc Tyler | ... | fabrication and finishing: Amalgamated Dynamics, Inc. / puppeteer: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Mark Viniello | ... | mold maker: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Stephanie Wise | ... | fabrication and finishing: Amalgamated Dynamics, Inc. / puppet technician: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Tom Woodruff Jr. | ... | creature effects designer and creator: Amalgamated Dynamics, Inc. |
Karl Nettmann | ... | special effects assistant (uncredited) |
Visual Effects by
Jim Aupperle | ... | optical effects supervisor |
Mark Brown | ... | visual effects coordinator |
Lisa Chino | ... | visual effects editor: Tippett Studio |
Joshua Shannon Culp | ... | miniature supervisor |
Brennan Doyle | ... | compositor: Tippett Studios |
Douglas Epps | ... | software engineer: Tippett Studio |
Jeff Foster | ... | previsualization artist |
Warren Fuller | ... | compositor: Tippett Studio |
Rocco Gioffre | ... | matte artist |
Craig Hayes | ... | art co-supervisor: Tippett Studio / art director: Tippett Studio |
Jake Strider Hughes | ... | model builder |
Peter Konig | ... | animator: Tippett Studio |
Linda Landry-Nelson | ... | production staff: Tippett Studio |
Paula Lucchesi | ... | digital artist: Tippett Studio |
Josh Minor | ... | software developer |
Steve Reding | ... | digital artist: Tippett Studio |
Jules Roman | ... | computer graphics producer: Tippett Studio |
Alonzo Ruvalcaba | ... | production staff: Tippett Studio / visual effects coordinator |
Tanya Spence | ... | animator: Tippett Studio |
Phil Tippett | ... | cg supervisor: Tippett Studio / cgi creatures: Tippett Studio |
Bart Trickel | ... | technical director: Tippett Studio |
Adam Valdez | ... | technical advisor: Tippett Studio |
Stunts
Tom Elliott | ... | stunts |
Ernie F. Orsatti | ... | stunts |
Noon Orsatti | ... | stunt coordinator |
Spiro Razatos | ... | stunts |
Thomas Rosales Jr. | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Paul Anderson | ... | electrician |
Steve Aredas | ... | second assistant camera: second unit |
Ruben Arizpe | ... | grip |
Lisa Bonaccorso | ... | camera loader |
Peter Cornford | ... | electrician |
Tony Cutrono | ... | director of photography: second unit |
Ian Dodd | ... | first assistant camera |
Brad Draper | ... | dolly grip / gaffer |
Roderic 'Mick' Duff | ... | gang boss |
Phillip Glau | ... | electrician: second unit |
Michael Glover | ... | camera loader |
Hunt Hibler | ... | first assistant camera: second unit |
George Hosek | ... | director of photography: third unit |
Bruce Jagoda | ... | electrician |
Roman Jakobi | ... | electrician: second unit |
Tom Kantrude | ... | first assistant camera: third unit |
David Knudson | ... | grip |
Adrian Licciardi | ... | second assistant camera: second unit |
Jeff Mart | ... | steadicam operator |
Scott Moody | ... | grip: second unit |
John Murlowski | ... | infrared camera operator |
Robert Oliva | ... | electrician |
Gus Olivia | ... | best boy electric |
Pedro Sandoval | ... | second assistant camera |
Jim Sanfilippo | ... | best boy grip |
Charles Schner | ... | first assistant camera: third unit (as Chip Schner) |
Matt Siess | ... | grip |
George Steward | ... | key grip: second unit |
Christopher Taylor | ... | director of photography: third unit |
Gus Vasquez | ... | key grip |
Bobby Vercruse | ... | rigging gaffer |
Kimberly Wright | ... | still photographer |
Casting Department
Matt Berman | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Maria Cittadini | ... | set costumer |
Sandy Kenyon | ... | costumer |
Editorial Department
Tracy Adams | ... | assistant film editor |
Jim J. Williams | ... | color timer (as Jim Williams) |
Music Department
Robert Garrett | ... | music editor |
Script and Continuity Department
Harri James | ... | script supervisor |
Transportation Department
Joe Barreras | ... | driver: van (as Joe Barrera) |
Lewis Burnett | ... | driver |
Brendan Dawson | ... | transportation captain |
Dick Dionne | ... | driver: van |
Michael Doggett | ... | transportation coordinator (as Mike Doggett) |
David Frederick | ... | driver: van |
John Hudson | ... | driver: honeywagon |
Craig Jensen | ... | picture car mechanic |
Anthony T. Mazzola | ... | driver: camera van (as Anthony T.O. Mazzola) |
Mick McCabe | ... | driver (as William McCabe) |
Mark A. Melillo | ... | driver |
Antonio Molina | ... | picture car captain |
John Quinttner | ... | driver |
Nicholas Siconolfi | ... | driver: van |
George Suliman | ... | driver: van |
Mark Willis | ... | driver |
Additional Crew
Scott Adams | ... | chef |
Bethany Babyak | ... | production assistant |
Susan Bradley | ... | title designer |
Courtney Campbell | ... | assistant: Mr. Wilson |
John Carson | ... | set production assistant |
Amanda Curry | ... | first assistant auditor |
Gregg Edler | ... | production coordinator (as Greg Edler) |
Zyon Fuzetto | ... | assistant |
Alec Gillis | ... | creative effects design and creation |
Paul Guyot | ... | stand-in |
Debra Heesch | ... | stand-in |
Gale Anne Hurd | ... | executive consultant |
Craig Keller | ... | production assistant |
Stephanie McRiley | ... | craft service |
Nelson O. Noguera | ... | assistant chef |
Jeana Parker | ... | assistant production coordinator |
Gary Ross | ... | stand-in |
Phillip Schenkler | ... | production auditor |
Ninon Tantet | ... | assistant: Ms. Robert and Mr. DeFaria |
Tim Werle | ... | set medic |
Anderson Woodman | ... | key set production assistant: second unit |
Tom Woodruff Jr. | ... | creative effects designer and creator |
Cindy Zunke | ... | second assistant auditor |
Steven P. Duchscherer | ... | gun specialist (uncredited) |