Directed by
James D.R. Hickox |
Writing Credits (WGA)
Sam Bernard | ... | (written by) & |
Robert L. Levy | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Dax Miller | ... | Bog Hall | |
Tziporah Malkah | ... | Cecily Herrold (as Katie Fischer) | |
Duncan Regehr | ... | Captain John Dirks | |
Matt Borlenghi | ... | Zack Jardine | |
Joel West | ... | Jeremy | |
Taryn Reif | ... | Arti | |
Maureen Larrazabal | ... | Lemmya Lofranco | |
Cris Vertido | ... | Sonny Lofranco (as Chris Vertido) | |
Susan Africa | ... | Melba Lofranco | |
Archi Adamos | ... | Joker (as Archie Adamos) | |
Rolly Sto. Domingo | ... | Rolly | |
Malecio Amayao | ... | Boat Man | |
Rudy Castillo | ... | Pirate | |
Allen Chen | ... | Pirate | |
Óscar Navarro | ... | Pirate | |
Reynaldo T. Casuco | ... | Pirate | |
Kristine Chieng | ... | Teenager | |
Inka Wollenberg | ... | Teenager | |
Andre Wollenberg | ... | Teenager | |
Scott McCormick | ... | Teenager |
Produced by
Peter Abrams | ... | producer |
Mark Amin | ... | executive producer |
Oli Laperal Jr. | ... | associate producer / line producer (uncredited) |
Robert L. Levy | ... | producer |
Darin Spillman | ... | executive producer |
Natan Zahavi | ... | producer |
Music by
Jim Manzie |
Cinematography by
Christopher C. Pearson |
Editing by
Matthew Booth |
Casting By
Julie Ashton | ... | (as Julie Ashton-Barson) |
Production Design by
Florante Castillo | ... | (as Toto Castillo) |
Costume Design by
Shawn Holly Cookson | ... | (as Shawn Holly) |
Makeup Department
Remy Desamparo | ... | first assistant hair stylist (as Remedios Desamparo) / first assistant makeup artist (as Remedios Desamparo) |
Norma Torres | ... | hair stylist / makeup artist |
Ana Emelda Villaflor | ... | second assistant hair stylist (as Ana Imelda Villaflor) / second assistant makeup artist (as Ana Imelda Villaflor) |
Production Management
Joel Calle | ... | assistant production manager |
Carl Pedregal | ... | post-production supervisor |
Joey Romero | ... | production manager: second unit (as Joey Ramero) |
Second Unit Director or Assistant Director
Roman Fernandez | ... | assistant director: second unit |
Bruce Wayne Gillies | ... | first assistant director (as Bruce Gillies) |
Mimi Gillies | ... | second assistant director |
Robert L. Levy | ... | director: underwater unit (as Robert Levy) |
Nelia Villaflores | ... | second second assistant director |
Mark Weatherbe | ... | second unit director |
Art Department
Boni Bagual | ... | assistant scenic artist |
Lito Bagual | ... | head scenic artist |
Severo Baring | ... | animatronics |
Edel Cahilig | ... | assistant scenic artist |
Juan Calanza | ... | swing gang |
Mario Castillo | ... | construction manager |
Reynaldo T. Casuco | ... | swing gang (as Reynaldo Casuco) |
Victor Catameo | ... | leadman |
Jeffrey Fuentes | ... | swing gang |
Melton Fuentes | ... | animatronics |
Roel C. Gatdula | ... | fiberglass coordinator (as Roel Gatdula) |
Romeo Gatdula | ... | fiberglass fabricator |
Baldo Igharas | ... | set man |
Jhun T. Liquido | ... | assistant scenic artist (as Jhun Liquido) |
Noel Luna | ... | advance set art director |
Choy Machica | ... | head set dresser |
Rommel Matalino | ... | assistant propsman |
Alot Mendiola | ... | on-set art director |
Nestor Mendiola | ... | property master |
Greg Montilla | ... | swing gang |
Joy Niguidula | ... | art department coordinator |
Digo Sehwani | ... | fiberglass fabricator |
Jun Sullano | ... | set man (as Jun Sollano) |
Sandy Tatad | ... | swing gang |
Rey Tulod | ... | swing gang |
Ramon Valle Sr. | ... | animatronics |
Sound Department
Kevin Banks | ... | sound effects editor |
Colin Bates | ... | supervising sound editor |
Susan Demskey-Horiuchi | ... | adr editor |
Paula Fairfield | ... | sound effects editor |
Emily Gaydos | ... | dialogue editor |
Eric Justen | ... | re-recording mixer |
Yehuda Maayan | ... | sound mixer |
Greg Mauer | ... | foley editor / foley recordist |
Carla Murray | ... | sound effects editor (as Carla Murry) |
Susan Pusateri | ... | foley artist |
Paul Ratajczak | ... | re-recording mixer / supervising sound editor |
Nelson Sabiniano | ... | cable puller (as Nel Sabiniano) |
Donald Santos | ... | boom operator |
Angie Stanghetti | ... | adr recordist |
Marc Verboys | ... | adr editor |
Carla Murray | ... | sound designer (uncredited) |
Special Effects by
Tracy Axton | ... | assistant fabricator |
John Carl Buechler | ... | animatronic creature effects / creature designer |
Lynn Buechler | ... | production controller |
Emmanuel Capulong | ... | creature crew: second unit |
Manny P. Capulong | ... | on-set lead puppeteer |
Bong Cartalla | ... | creature crew: second unit |
Nestor Duron | ... | special effects crew |
John Paul Fedele | ... | shop foreman (as John Fedele) |
Greg Feilder | ... | key fabricator |
Greg Feiler | ... | Special Effects: as...Greg Feilder |
Brad Hardin | ... | key fabricator |
Mike Jones | ... | head sculptor |
Sean Kennedy | ... | creature fabricator: Total Fabrication / key fabricator |
Pense Libre | ... | creature crew: second unit |
Macarlo Malang | ... | creature crew: second unit |
Rhoneil Mercado | ... | creature crew: second unit |
Arnel Morado | ... | special effects crew |
Steven Munson | ... | assistant fabricator |
Ferdie Navarro | ... | special effects crew |
Robert Pendergraft | ... | special effects technician |
Chris Robbins | ... | lead painter (as Christopher Robbins) |
Francine Robbins | ... | assistant fabricator |
Joseph Salazar | ... | special effects crew |
Rogelio Siason | ... | special effects crew |
Arturo Sto. Domingo | ... | armorer / special effects crew |
Ed Sto. Domingo | ... | first head special effects (as Edgardo Sto. Domingo) |
Michael Sto. Domingo | ... | special effects best boy |
Rolly Sto. Domingo | ... | special effects coordinator (as Rolando Sto. Domingo) |
Jesus Tapang | ... | special effects crew |
Terril Teran | ... | assistant fabricator |
Alfredo Torrente | ... | second head special effects |
Antonio Torrente | ... | third head special effects |
Mark Weatherbe | ... | animatronics |
Brenda Wyatt | ... | key fabricator |
Shaun Pendergraft | ... | special effects assistant (uncredited) |
Visual Effects by
Kevin Blank | ... | on-set visual effects supervisor |
Franklin Cofod | ... | digital operations coordinator: Pixel Magic |
Victor DiMichina | ... | scanning and recording: Pixel Magic |
Ron Erickson | ... | system administrator |
Kevin Fisher | ... | scanning and recording: Pixel Magic |
Patrick Flanagan | ... | digital compositor: Pixel Magic |
Tyler Foell | ... | digital compositor: Pixel Magic |
Jim Gorman | ... | 3d artist: Pixel Magic |
Nate Haggard | ... | digital compositor: Pixel Magic |
David Hibsher | ... | 3d artist: Pixel Magic |
George Macri | ... | software development |
Ray McIntyre Jr. | ... | visual effects supervisor: Pixel Magic (as Raymond McIntyre Jr.) |
Karla McIntyre | ... | production coordinator: Pixel Magic |
Patrick Murphy | ... | digital compositor: Pixel Magic |
Reid Paul | ... | digital operations manager: Pixel Magic |
Ray Scalice | ... | general manager: Pixel Magic |
Geordie Spradling | ... | digital compositor: Pixel Magic |
Stunts
Noel Barradas | ... | stunt double |
Adnan Bhatty | ... | stunt double |
Maricris Espinola | ... | stunt double |
Ross Adam Robinson | ... | stunt surfer |
Mike Stone | ... | stunt coordinator |
Glenn Turner | ... | stunt surfer |
Camera and Electrical Department
Butch Abrillo | ... | grip |
Diego Almario | ... | generator operator |
Vic Azana | ... | grip: panther dolly |
Ading Bagasona | ... | intervalometer operator |
Kevin Ball | ... | key grip |
Rodante Baltonado | ... | grip (as Emong Baltonado) |
Remus Banaag | ... | electrician |
Louie Barrios | ... | grip: underwater unit |
Willie Castillo | ... | director of photography: second unit (as Willy Castillo) / steadicam operator: second unit (as Willy Castillo) |
Gerry Dano | ... | best boy electric |
Dondon Daymon | ... | grip (as Dondon Daimon) |
Renato Entice | ... | grip (as Nato Entice) |
Karina Escudero | ... | first assistant camera: underwater unit |
Niko Fadulla | ... | camera grip: second unit / second assistant camera: second unit |
Alf Fino | ... | electrician (as Alf Pino) |
Marissa Floirendo | ... | director of photography: underwater unit |
Jun Fuentes | ... | best boy grip / pegasus crane operator |
Kaloy Guevarra | ... | second assistant camera |
Rocky Gustom | ... | senior electrician (as Rocky Guston) |
Edgardo Jacinto | ... | second assistant camera: underwater unit (as Rico Jacinto) |
Oli Laperal Jr. | ... | additional camera operator |
Martin Leeper | ... | additional camera operator / gaffer |
Jojo Mariano | ... | underwater second assistant camera: underwater unit |
Ramil Ocular | ... | remote head operator |
Ralph Pichler | ... | first assistant camera |
Milo Quinay | ... | third assistant camera |
Rey Sales | ... | generator operator |
Nestor Santoyo | ... | electrician |
Jimboy Signo | ... | first assistant camera: second unit / steadicam assistant: second unit |
Hopper Stone | ... | still photographer (as Peter Stone) |
Ralf Subebe | ... | video assist technician (as Ralph Subebe) |
Natan Zahavi | ... | additional camera operator |
Casting Department
Elsie Astete | ... | casting assistant: Philippine |
Ken Metcalfe | ... | casting: Philippine |
Romy Stutman | ... | casting associate (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Marlon Castillo | ... | wardrobe assistant |
Shawn Holly Cookson | ... | wardrobe designer (as Shawn Holly) |
Benny Reveche | ... | wardrobe assistant |
Egay Tamayo | ... | wardrobe master |
Editorial Department
Sherwood Jones | ... | assistant editor |
Frank Moshier | ... | post-production coordinator: Trimark |
Dana Ross | ... | color timer |
Location Management
John Blush | ... | location manager |
Noel De Los Reyes | ... | location assistant |
Joel Galang | ... | location manager (as Awel Galang) |
Paul A. Reyes | ... | location assistant (as Paul Reyes) |
Rod Villanueva | ... | location assistant |
Music Department
David Davidson | ... | composer: additional music / music arranger |
Huey Dee | ... | music mixer |
Chuck Ferry | ... | music mixer (as Charles Ferry) |
Joel C. High | ... | music supervisor |
Pat Regan | ... | composer: additional music / music arranger |
Stephanie Urcheck | ... | music coordinator |
Script and Continuity Department
Charit Almiranez | ... | script supervisor |
Transportation Department
Miling Agbuya | ... | driver |
JR Albes | ... | driver |
Diego Almario | ... | camera truck driver: second unit |
James Arellano | ... | driver: wardrobe/makeup |
Nick Arguelles | ... | transportation coordinator |
Bert Asombrado | ... | driver |
Ariel Bautista | ... | driver |
Edison Bermijo | ... | driver: film runner |
Cocoy Carillo | ... | creature truck driver: second unit |
Sammy Catubig | ... | driver |
Bill Dagucon | ... | picture vehicle |
Antonio De Jesus | ... | art department driver |
Wilson Dela Pena | ... | utility driver |
Domeng Enriquez | ... | driver: mobile home (as Doming Enriquez) |
Ruel Gamok | ... | driver: wardrobe/makeup trailer |
Danny Gonzales | ... | driver |
Raffy Gonzales | ... | driver |
Rick Gotos | ... | driver: catering |
Sonny Ilano | ... | driver: second unit |
Dennis Luna | ... | art department driver |
Robert Macunat | ... | driver (as Robert Maccunat) |
Roland Matiga | ... | creature truck driver: second unit |
Ferdie Nacion | ... | driver: second unit |
Ariel Pajarillo | ... | driver |
Arsenio Panado | ... | truck driver |
Willy Penada | ... | art department driver |
Rey Rapado | ... | driver (as Rey Rapada) |
Dante Redondo | ... | driver |
Rey Rivera | ... | bus driver |
Joseph Salazar | ... | special effects driver |
Dante Santos | ... | driver: second unit |
Jimmy Sta. Rita | ... | bus driver |
Tikboy | ... | art department driver |
Boy Ubaldo | ... | driver |
Additional Crew
Rogelio Abad | ... | boat assistant engineer |
Rodolfo Alipio | ... | additional boat captain |
Myra Beato | ... | key set production assistant |
Roger Benitez | ... | equipment coordinator: underwater unit |
Amor Cabingos | ... | catering utility |
Chawie Cadiz | ... | assistant accountant |
Jason Capone | ... | post-production accountant: Trimark |
Jeanne Castuli | ... | equipment coordinator: underwater unit (as Jeannie Castuli) |
Antonio de la Cruz | ... | boat quarter master |
Alex De Leon | ... | utility |
Edilberto Desierto | ... | boat engineer |
Bernie Estrada | ... | equipment coordinator: underwater unit |
Edwin Frilles | ... | equipment coordinator: underwater unit |
Jeff Gonzalez | ... | executive in charge of finance: Trimark |
Josephine M. Javier | ... | production coordinator: Subic |
Richard Jordan | ... | vice president of physical operations: Trimark |
Brian M. Kingman | ... | insurance provider: AON/Albert G. Ruben Insurance Services, Inc. (as Brian Kingman) |
Daniel J. Kolodziej | ... | senior business affairs attorney: Trimark |
Richie Lachicha | ... | boat oiler |
Betty Lee | ... | production controller: Trimark |
Wayne Levin | ... | head of business/legal affairs: Trimark |
Barbara Long | ... | production accountant |
Dennis Lubis | ... | equipment coordinator: underwater unit |
Aimee Mamon | ... | set nurse |
Rommel Mariano | ... | catering utility |
Cielo Marquez | ... | production coordinator: Manila |
Jun Mejia | ... | catering utility |
Rod Mejia | ... | head caterer |
Robert M. Melnik | ... | director of business affairs: Trimark |
Curtis A. Miller | ... | production coordinator: Trimark |
Rhoda Navarro | ... | set production assistant: second unit (as Rhodora Navarro) |
Erin K. O'Brien | ... | production coordinator: U.S. |
Leo Opalla | ... | boat captain |
Isa Rael | ... | production secretary (as Isa H. Rael) |
Danny Ravago | ... | utility |
Rod Reamillo | ... | assistant accountant |
Ariel Riel | ... | equipment coordinator: underwater unit |
Daniel Robles | ... | set assistant |
Armando Santos | ... | boat crew |
Benjamin Santos | ... | boat crew |
Mario Santos | ... | boat crew |
Jude Signo | ... | catering utility |
Donna Sloan | ... | director of production: Trimark |
Jehan Sualog | ... | production secretary (as Jehan Saulog) |
Roldan Tanaka | ... | chief boat engineer |
Theresa A. Ugsang | ... | post-production accountant: Trimark (as Theresa Ugsang) |
Dan Valderama | ... | equipment coordinator: underwater unit |
Charlyn Ware | ... | director of legal affairs: Trimark |
Matthew Warren | ... | completion guarantor: Film Finances (as Matt Warren) |
Diego Porqueras | ... | production assistant (uncredited) |