Directed by
Esben Storm | ... | (as Mort S. Seben) |
Writing Credits
Esben Storm | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Alex Dimitriades | ... | Conrad | |
Tasma Walton | ... | Stone | |
Alison Whyte | ... | JD | |
Kate Sherman | ... | Angie | |
Jason Stojanovski | ... | Slick | |
Chris Haywood | ... | Cleary | |
John Clayton | ... | Bruce | |
Anne Tenney | ... | Elaine | |
Scott Swalwell | ... | Max | |
Michael Saunders | ... | Bickle | |
Veronica Segura | ... | Monkey | |
Troy Planet | ... | Attendant | |
Shane Briant | ... | Cunningham | |
Christian Marchington | ... | Jake | |
Alyssa-Jane Cook | ... | Mary | |
David Will No | ... | Colonel (as David No) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Michael Andersen | ... | Voice of the Messenger | |
Janet Edwards | ... | Laura | |
Nicholas Gregory-Roberts | ... | Squish | |
James Judge | ... | Military Police | |
Nikolai Nikolaeff | ... | Todd | |
Morgan O'Neill | ... | Chauffeur | |
Cristina Pettenon | ... | Newsreader | |
Barry Quin | |||
Sascha Raeburn | ... | Video game girl | |
Nina Therapou | ... | Molly | |
Annette Shun Wah | ... | Pretender |
Produced by
Richard Becker | ... | executive producer / producer |
Michael Bischoff | ... | executive producer |
Barbi Taylor | ... | producer |
Music by
Curt Cress | ||
Chris Weller |
Cinematography by
Graeme Wood | ... | director of photography |
Editing by
Simon Martin |
Casting By
Ann Fay |
Production Design by
Chris Kennedy |
Art Direction by
Scott Bird |
Set Decoration by
Joshua Black |
Costume Design by
Tess Schofield |
Makeup Department
Jennifer Lamphee | ... | hair designer / makeup designer |
Jennifer Stanfield | ... | hair assistant / makeup assistant |
Bec Taylor | ... | hair stylist / makeup artist |
Production Management
Simon Lucas | ... | unit manager |
Jane Sullivan | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Brent Houghton | ... | second unit director |
Tanya Jackson | ... | third assistant director |
Scott Lovelock | ... | second assistant director |
Michael Samer | ... | third assistant director |
Chris Webb | ... | first assistant director |
Art Department
Joshua Black | ... | set finisher |
Lixa Brandt | ... | robot propmaker |
David P. Crowe | ... | props (as David Crowe) |
Brad Diebert | ... | standby props |
Jane Healy | ... | art department coordinator |
Brent Houghton | ... | additional graphic artist |
Amanda Le Guay | ... | set designer |
George Zammit | ... | stand-by props |
Sound Department
Natalie Choo | ... | foley artist (as Natalie Velik) |
John Dennison | ... | re-recording mixer |
Les Fiddess | ... | foley artist |
Catherine Gross | ... | boom operator (as Cathy Gross) |
Duncan McAllister | ... | foley recordist |
Karon Messina | ... | assistant boom operator |
Tony Murtagh | ... | dialogue editor |
Martin Pashley | ... | sound recordist |
John Patterson | ... | sound designer |
Penn Robinson | ... | sound designer |
Stephen R. Smith | ... | sound supervisor |
Special Effects by
Rob Collin | ... | special effects technician |
Sean Donnelly | ... | special effects assistant |
Ray Landsman | ... | special effects technician |
Jeff Little | ... | special effects technician |
Andrew McAllister | ... | special effects technician |
Richard McKenna | ... | special effects assistant |
Conrad Rothmann | ... | senior technician |
Peter Stubbs | ... | special effects supervisor |
Kevin Turner | ... | special effects coordinator |
Visual Effects by
Paul Buckley | ... | lead 3D animator |
David Cole | ... | digital film technical support |
Mark Dickson | ... | digital compositor |
Mike Dunn | ... | 3D animator |
Alan Fairlie | ... | digital compositor |
Ineke Majoor | ... | visual effects producer |
Mark Sehler | ... | 3D animator |
Tim Trumble | ... | digital compositor / film recording technician |
Peter Webb | ... | visual effects supervisor |
Stunts
Ashley Fairfield | ... | stunt rigger |
Tony Lynch | ... | stunt rigger |
David Will No | ... | stunt coordinator (as David No) |
Glenn Ruehland | ... | stunt coordinator |
Melody Sorensen | ... | stunt double: Tasma Walton |
Glenn Suter | ... | head stunt rigger / stunts |
Camera and Electrical Department
Niki Bandur | ... | clapper loader |
Paul Booth | ... | gaffer |
Simon Harding | ... | camera operator / steadicam operator |
Kaine Harling | ... | camera prep technician |
Adam Kuiper | ... | grip |
David Dare Parker | ... | still photographer |
David Shaw | ... | key grip |
Animation Department
Rory Fellowes | ... | animator |
Costume and Wardrobe Department
Gloria Bava | ... | costume cutter: men |
Ivana Daniele | ... | key costume standby |
Katrina Pickering | ... | costume supervisor |
Justine Seymour | ... | costume assistant |
Editorial Department
Arthur Cambridge | ... | color grader |
Simon Klaebe | ... | first assistant editor |
Antonio Mestres | ... | assistant editor (as Tony Mestres) |
Location Management
Peter Hicks | ... | location manager |
Script and Continuity Department
Carmel Torcasio | ... | script supervisor (as Carmelina Torcasio) |
Transportation Department
John Allan | ... | picture car coordinator |
Additional Crew
John Fox | ... | armorer |
Marguerite O'Sullivan | ... | unit nurse |
Ronald Rametta | ... | senior model maker |
Clare Shervington | ... | production coordinator |
Glenn Suter | ... | assistant safety |