Directed by
Nick Willing |
Writing Credits
Madison Smartt Bell | ... | (novel) |
Nick Willing | ... | (written by) & |
William Brookfield | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Michele Camarda | ... | producer |
Mike Phillips | ... | executive producer |
David M. Thompson | ... | executive producer |
Gary Tuck | ... | line producer |
Music by
Simon Boswell |
Cinematography by
Peter Sova | ... | director of photography |
Editing by
Niven Howie |
Production Design by
Don Taylor |
Art Direction by
Mark Kebby |
Costume Design by
Hazel Pethig |
Makeup Department
Stuart Conran | ... | senior makeup effects artist |
Lindy Diamond | ... | makeup effects coordinator |
Neill Gorton | ... | makeup effects supervisor (as Neill R. Gorton) |
Mary Hillman | ... | hair designer / makeup designer |
Kerry Hormbrey | ... | makeup trainee: FT2 (as Kerry Hombrey) |
Lucy Lebow | ... | makeup trainee: FT2 |
Chris Lyons | ... | special effects teeth |
Maureen McGill | ... | hair stylist / makeup artist |
Ian Morse | ... | senior makeup effects artist |
Debbie Murphy | ... | prosthetic makeup artist |
Conal Palmer | ... | makeup effects technician |
Steve Scotton | ... | makeup effects technician |
Neill Gorton | ... | prosthetic makeup supervisor (uncredited) / special effects makeup supervisor (uncredited) |
Production Management
Alistair Hopkins | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Emma Griffiths | ... | second assistant director |
Niven Howie | ... | additional inserts director |
Nic Jeune | ... | first assistant director |
Claire Thompson | ... | third assistant director |
Alex Oakley | ... | first assistant director: second unit (uncredited) |
Art Department
David Abbott | ... | carpenter |
Richard Burnett | ... | carpenter |
Adam Campbell | ... | painter |
Kelvin Carter | ... | carpenter |
John Collins | ... | stand-by art director |
Ben Crosby | ... | painter |
Chris Cull | ... | prop master |
Nikki DiFalco | ... | assistant art director (as Nikki Di Falco) |
Hannah Evans | ... | assistant prop buyer |
Stephen Forrest-Smith | ... | storyboard artist (as Stephen Forest-Smith) / storyboard artist |
Martin Freeman | ... | carpenter |
Anthony Fryer | ... | dressing props |
Anthony Goddard | ... | painter (as Tony Goddard) |
Claire Grainger | ... | prop buyer |
Les Hall | ... | chargehand carpenter (as Leslie Hall) |
Andy Harvey | ... | painter |
Arthur Healey | ... | painter (as Arthur Healy) |
Robin Heinson | ... | stand-by painter |
Jonathan Holbrook | ... | stand-by painter |
Oliver Kubicki | ... | art department runner |
Stan Lattimore | ... | painter |
David Lowery | ... | carpenter (as Dave Lowery) |
Rob MacPherson | ... | stand-by props |
Steve Malin | ... | stagehand |
Peter Mann | ... | stand-by carpenter |
Simon Marjoram | ... | carpenter |
Jon Marson | ... | dressing props (as John Marson) |
Thomas McCarthy | ... | carpenter (as Tom McCarthy) |
Brian Neighbour | ... | carpenter |
Geoff Nolan | ... | carpenter |
Barry O'Brien | ... | carpenter |
John O'Brien | ... | carpenter |
Dave Pearce | ... | carpenter |
Dave Perschky | ... | construction manager (as David Perschky) |
Jason Phelps | ... | carpenter |
Simon Riley | ... | stand-by props |
Albert Roper | ... | painter (as A G Roper) |
Russell Sargent | ... | carpenter |
Stuart Sinclair | ... | painter |
David Smith | ... | stagehand |
Brian Stachini | ... | stagehand |
David Stapleton | ... | chargehand painter |
John Watts | ... | painter |
Steve Williamson | ... | painter |
Billy Wilson | ... | dressing props |
Eddie Wolstencroft | ... | painter (as Eddy Wolsten Croft) |
Leslie Wylie | ... | carpenter |
Sound Department
Tim Alban | ... | dubbing mixer |
James Andrews | ... | adr recordist |
Paul Davies | ... | sound designer / sound editor |
Evelyn Ficarra | ... | dialogue editor |
Richard Flynn | ... | sound recordist |
Garie Kan | ... | boom operator |
Melissa Lake | ... | foley artist |
Nik Panic | ... | sound assistant |
James Seddon | ... | dolby consultant |
Lionel Selwyn | ... | foley artist |
Barnaby Smyth | ... | foley editor / foley recordist |
Andrew Stirk | ... | dubbing assistant |
Rory Farnan | ... | adr editor (uncredited) |
Richard Flynn | ... | sound mixer (uncredited) |
Philip Meehan | ... | additional foley artist (uncredited) |
Nik Panic | ... | sound maintenance engineer (uncredited) |
Special Effects by
Richard Conway | ... | special effects supervisor |
Sam Conway | ... | special effects technician |
Neill Gorton | ... | prosthetics supervisor (as Neill R. Gorton) |
Conal Palmer | ... | special effects makeup technician |
Steve Scotton | ... | special effects makeup technician |
Mark White | ... | special effects floor supervisor |
Visual Effects by
Robin Beard | ... | visual effects supervisor |
Stefan Drury | ... | visual effects producer: "Losey's Dream" sequence |
Simon Frame | ... | visual effects supervisor |
Gruff Owen | ... | digital compositor |
Tom Wood | ... | visual effects supervisor: "Losey's Dream" sequence |
Angela Barson | ... | digital compositor (uncredited) |
Charley Henley | ... | digital compositor (uncredited) |
Tom Hocking | ... | digital artist (uncredited) |
Jelena Stojanovic | ... | digital artist (uncredited) |
Stunts
Joss Gower | ... | stunt double: The Tall Man |
James Grogan | ... | stunt double: Goran Visnjic |
Ruth Jenkins | ... | stunt double: Shirley Henderson |
Vincent Keane | ... | stunt coordinator |
Daniel Naprous | ... | stunt double: Goran Visnjic |
Rod Woodruff | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Nick Allsop | ... | camera trainee: FT2 |
Kenneth Atherfold | ... | grip (as Kenny Atherfold) |
Graham Baker | ... | rigger |
Dave Brennan | ... | rigging electrician: second unit |
Tom Brown | ... | gaffer electrician: second unit (as Tommy Brown) |
Trevor Carey | ... | stand-by rigger |
John Cridlin | ... | focus puller: second unit |
David Cross | ... | grip: second unit |
Liam Daniel | ... | unit still photographer |
Shaun Evans | ... | focus puller |
Warren Evans | ... | electrician: second unit |
Glynn Fielding | ... | grip: second unit |
Ernst Fisher | ... | special still photographer |
Stuart Fletcher | ... | grip trainee |
Wilf France | ... | clapper loader |
Dominic Gaughan | ... | clapper loader: second unit |
Aaron Green | ... | gaffer: underwater unit |
Michael Hannan | ... | camera trainee |
Thomas Harding | ... | focus puller: second unit |
Stuart Howell | ... | steadicam operator |
Nigel Kirton | ... | steadicam operator |
Eddie Knight | ... | gaffer: second unit / rigging: second unit |
Jamie Knight | ... | rigging electrician: second unit |
Lee Knight | ... | rigging electrician: second unit |
Mark Laidlaw | ... | generator operator |
Wayne Leach | ... | best boy |
Clive Mackey | ... | focus puller |
Stewart Monteith | ... | electrician (as Stuart Monteith) |
Dean Morrish | ... | focus puller: underwater unit |
Stewart Nick | ... | video assist operator |
Patrick O'Flynn | ... | electrician |
Adriano Pennetti | ... | camera assistant: underwater unit |
Ben Perry | ... | clapper loader: second unit |
John Pitt | ... | rigger |
Dave Ridout | ... | gaffer (as David Ridout) |
Martin Stephens | ... | camera operator |
Nick Stewart | ... | video assist |
Elliot Thomas | ... | electrician |
Mike Valentine | ... | director of photography: underwater unit |
Helen Williams | ... | clapper loader: underwater unit |
Shu Yang | ... | director of photography: second unit (as Yang Shu) |
Darren Bailey | ... | remote camera technician (uncredited) |
Ron Nicholls | ... | grip (uncredited) |
Ben Perry | ... | assistant camera (uncredited) / camera operator: "b" camera (uncredited) |
Casting Department
Shaheen Baig | ... | casting associate |
Lucy Bevan | ... | additional casting assistant |
Marya Goga | ... | additional casting assistance |
Jina Jay | ... | casting: UK |
Avy Kaufman | ... | casting: US |
Ben May | ... | additional casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Kimberley Phillips | ... | daily wardrobe assistant |
Marie Ross | ... | wardrobe assistant |
Jackie Vernon | ... | assistant costume designer |
Paul Yeowell | ... | wardrobe assistant |
Editorial Department
Nicola Armstrong | ... | post-production coordinator |
Paul Davies | ... | second assistant editor |
Ruth Halliday | ... | negative checks |
Helen Paszyn | ... | first assistant editor |
Location Management
David Boardman | ... | location manager |
Arthur Campbell | ... | location scout |
Jo Manderson | ... | location assistant |
Tim Maw | ... | location scout |
Amy McCombe | ... | assistant location manager |
Louise McManus-Fernandes | ... | location manager: second unit / location scout |
Vicky Misson | ... | location scout |
Matt Steinmann | ... | location manager (as Matt Steinman) |
Chris White | ... | assistant location manager |
Music Department
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Terry Davies | ... | conductor |
Geoff Foster | ... | music mixer / music recordist |
Abi Leland | ... | music supervisor |
Dan Rose | ... | music supervisor |
Terry Davies | ... | orchestrator (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Liz West | ... | script supervisor |
Transportation Department
John Burden | ... | transportation captain |
Fergus Cotter | ... | unit driver |
Alan Dean | ... | driver: stand-by prop |
Ted Debrera | ... | stand-by construction driver (as Ted Dabrera) |
Howard Doubtfire | ... | facility driver |
Chris Hammond | ... | facility driver: camera truck |
Steve Kent | ... | facility driver |
David Lloyd | ... | unit driver |
Mick Moran | ... | driver: mini-bus |
Gavin Mullins | ... | facility driver |
John Prior | ... | facility driver |
Steve Rogers | ... | unit driver |
Mike Smith | ... | unit driver |
Additional Crew
Luke Alkin | ... | supervising executive: BBC Films |
Chris Auty | ... | chief executive: The Film Consortium |
Julie Baines | ... | head of production: The Film Consortium |
Guy Barker | ... | production accountant |
M.J. Bassett | ... | electronic press kit (as Michael Bassett) |
Mia Bays | ... | head of distribution and marketing: The Film Consortium |
Barbara Berkery | ... | voice coach |
Matt Curtis | ... | title designer: main titles |
Ben Davis | ... | production runner |
Andrew Duggan | ... | production assistant: Kismet Film Company |
Elton Farla | ... | unit paramedic |
Linda Gamble | ... | unit publicist |
Sharon Gerussi | ... | business development executive: BBC Films |
Mandy Gianadda | ... | chef |
Juliette Gill | ... | marketing coordinator: international sales, The Works |
Anne Marie Gormley | ... | assistant production accountant |
Ruth Heath-Harris | ... | catering assistant |
Natalie Henderson | ... | stand-in: Shirley Henderson |
Andrew Hill | ... | health & safety advisor |
Erol Hunt | ... | assistant to producer |
Rebecca Kearey | ... | head of marketing and distribution: The Works |
Gabby Le Rasle | ... | production secretary (as Gabrielle Le Rasle) |
Ivan Mactaggart | ... | films manager, BBC Worldwide: BBC Films |
Paul Melton | ... | floor runner |
Sarah Parfitt | ... | production coordinator |
Abigail Payne | ... | production lawyer |
Aline Perry | ... | chief executive: international sales, The Works |
David Reynolds | ... | catering manager |
Christine Somerville | ... | head of business affairs: The Film Consortium |
Nicole Stott | ... | head of development: Kismet Film Company |
Jonathan Taylor | ... | assistant to head of production: The Film Consortium |
Françoise Valentine | ... | coms op: underwater unit (as Francoise Valentine) |
François Vila | ... | press agent |
Patrick John Walton | ... | stand-in: Goran Visnjic (as Patrick Walton) |
Jane Wittekind | ... | head of development: The Film Consortium |
Joy Wong | ... | head of international sales: The Works |
Michael Wood | ... | production executive: BBC Films |
Asha Radwan | ... | development executive: Kismet Film Company (uncredited) |