Directed by
Harvey S. Laidman | ... | (as Harvey Laidman) |
Writing Credits
Dean Hargrove | ... | (created by) |
Marvin Kupfer | ... | (written by) |
Joyce Burditt | ... | (executive story editor) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Andy Griffith | ... | Ben Matlock | |
Nancy Stafford | ... | Michelle Thomas | |
Julie Sommars | ... | Julie March | |
Kene Holiday | ... | Tyler Hudson (as Kene Holliday) (credit only) | |
Anne Francis | ... | Janet Masters | |
Roddy McDowall | ... | Don Mosher | |
Nia Peeples | ... | Morgan Gerard | |
Rebecca Staab | ... | Lauren Masters | |
Tonya Williams | ... | Dana Williams (as Tonya Lee Williams) | |
Tom Everett | ... | Joey DeFalco | |
Tuesday Knight | ... | Abby Smith | |
Charles Cioffi | ... | Roger Anderson | |
Steven Anderson | ... | Prosecutor David 'Hangman' Hawkins | |
Julian Gamble | ... | Policeman | |
Richard Newton | ... | Judge Richard Cooksey | |
Elizabeth Storm | ... | Secretary | |
Graham Galloway | ... | Bellhop | |
Daryl Wood | ... | Jury Foreman (as Daryl Wood Gerber) | |
Theresa Hayes | ... | Connie | |
Suzanne Schnulle Murphy | ... | Presenter (as Suzanne Schnulle) | |
Ray Templin | ... | Piano Player | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Fred Moon | ... | Courtroom Spectator (uncredited) |
Produced by
Richard Collins | ... | producer |
Dean Hargrove | ... | executive producer |
William S. Kerr | ... | associate producer |
Jeff Peters | ... | producer |
Fred Silverman | ... | executive producer |
Joel Steiger | ... | supervising producer |
Music by
Artie Kane |
Cinematography by
Jiggs Garcia | ... | director of photography |
Editing by
Leon Ortiz-Gil |
Casting By
Eric Dawson | ||
Carol Dudley | ||
Robert J. Ulrich |
Production Design by
John D. Jefferies Sr. |
Set Decoration by
Charles Graffeo |
Costume Design by
Robert M. Moore | ... | (as Robert Michael Moore) |
Makeup Department
Tony Lane | ... | makeup artist |
Joan Phillips | ... | hair stylist |
Ric Sagliani | ... | makeup artist (as Rick Sagliani) |
Production Management
Hal Klein | ... | unit production manager |
Mike Moder | ... | executive in charge of production |
Second Unit Director or Assistant Director
Geraldine F. Keener | ... | second second assistant director (as Gerry Keener) |
Bob Mayberry | ... | first assistant director |
Jeff Srednick | ... | second assistant director |
Art Department
Gary Antista | ... | property master |
Miguel A. Garcia | ... | leadman |
John N. Graffeo | ... | leadman |
Claudia Gilligan Ivanjack | ... | paint foreman (uncredited) |
Tom Ivanjack | ... | lead paint foreman (uncredited) |
Sound Department
Sam Black | ... | re-recording mixer |
Anthony Constantini | ... | re-recording mixer (as Anthony Costantini) |
Mark Friedgen | ... | sound effects editor |
Thomas J. Huth | ... | re-recording mixer (as Tom Huth) |
Robert J. Miller | ... | sound mixer |
Paul E. Miller | ... | boom operator (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Donald Lewis | ... | lighting technician |
Steve Schoedsack | ... | camera operator |
Brian Smith | ... | key grip |
William Tandrow | ... | gaffer (as Bill Tandrow) |
Joseph T. Terranova | ... | assistant lighting technician (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Bretly W.R. Baughn | ... | costumer |
Cleo Mannell | ... | costumer (as Cleo Mannell-Severy) |
Bob Moore Jr. | ... | costume supervisor (as Robert Maxwell Moore) |
Audrey Tannenbaum | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Nell Arnold | ... | assistant editor |
Hal Harrison | ... | post-production supervisor |
John M. McLean | ... | post-production coordinator |
Tom Overton | ... | colorist (uncredited) |
Location Management
James Tadevic | ... | location manager (as James 'Tad' Tadevic) |
Music Department
C.R. Cassey | ... | music supervisor |
Dick DeBenedictis | ... | composer: Matlock theme (as Dick De Benedictis) |
Stan Jones | ... | music editor |
Tom Boyd | ... | oboe soloist (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Script and Continuity Department
Rosemary Dorsey | ... | script supervisor |
Transportation Department
James AntĂșnez | ... | transportation coordinator (as Jimmy Antunez) |
Additional Crew
Michael Aretsky | ... | editorial engineering |
Ronald Austin | ... | executive story consultant (as Ron Austin) |
Susan Bartholomew | ... | production accountant |
Donna Colabella | ... | production executive |
Anne Collins | ... | executive story consultant |
Wayne Fitzgerald | ... | title designer: main title |
Andy Griffith | ... | executive story supervisor |
Richard O. Linke | ... | production consultant |
Nora Reynolds | ... | production coordinator |
Dennis Smith | ... | legal advisor |