Tales from the Darkside (TV Series)
The Cutty Black Sow (1988)
Full Cast & Crew
Directed by
Richard Glass |
Writing Credits (in alphabetical order)
Michael McDowell | ... | (teleplay) |
Thomas F. Monteleone | ... | (story) |
Cast (in credits order)
Huckleberry Fox | ... | Jamie | |
Paula Trueman | ... | Great Grandma / Catherine | |
Mary Griffin | ... | Gloria (as Mary Alison Griffin) | |
Timothy Landfield | ... | Father / Richard | |
Sharon Ullrick | ... | Mother / Marianne | |
Paul Sparer | ... | Narrator (voice) |
Produced by
Jerry Golod | ... | executive producer |
George A. Romero | ... | executive producer |
Richard P. Rubinstein | ... | executive producer |
William Teitler | ... | producer |
Cinematography by
Robert Liiv |
Editing by
Bill Pankow |
Casting By
Leonard Finger |
Set Decoration by
Mark Sweeney |
Costume Design by
Jeanette Oleksa |
Makeup Department
Ed French | ... | special makeup effects artist |
Ken Walker | ... | special makeup effects artist |
Gigi Williams | ... | makeup artist |
Production Management
Mitchell Galin | ... | executive in charge of production |
Ginger McGuire | ... | production executive |
Tambi Mincer | ... | unit manager |
Oren Rudavsky | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Annie Loeffler | ... | second assistant director |
Katarina Wittich | ... | assistant director |
Art Department
Adam Barkman | ... | carpenter |
Mary DeMocker | ... | set dresser |
William Forrest | ... | carpenter |
David Scott Gagnon | ... | second props |
Peter Gelfman | ... | assistant construction coordinator |
John Griffith | ... | construction coordinator |
Anne Hoover | ... | property master |
Brian Moran | ... | carpenter |
Anne Stuhler | ... | second scenic artist |
Declan Weir | ... | carpenter |
Chas. C. Williams | ... | first scenic artist |
Sound Department
Christopher O'Donnell | ... | boom operator |
Eliza Paley | ... | assistant sound editor |
Philip Stockton | ... | sound editor (as Philip B. Stockton) |
Rick Waddell | ... | sound mixer |
Camera and Electrical Department
Steven Cohen | ... | assistant camera |
Jim Fealy | ... | second assistant camera |
Shaun Gilbert | ... | best boy |
Gary Lucas | ... | gaffer |
Nicholas Mastandrea | ... | key grip (as Nick Mastandrea) |
John A. Mitchell | ... | best boy |
John Perry III | ... | still photographer |
Dog Thomas | ... | best boy |
Costume and Wardrobe Department
Taryn Walsh | ... | wardrobe assistant |
Editorial Department
Kristina Boden | ... | assistant editor |
Elizabeth Gazzara | ... | apprentice editor |
Music Department
Jonathan Elias | ... | composer: additional music |
Erica Lindsay | ... | composer: title music |
Donald Rubinstein | ... | composer: title music |
Script and Continuity Department
Elana Golden | ... | script supervisor |
Transportation Department
P.D. Levy | ... | transportation coordinator (as Peter Levy) |
Additional Crew
Tom Allen | ... | creative consultant |
Donna Amos | ... | story coordinator |
Pepe Eraso | ... | studio manager |
M. Michael Frasca | ... | assistant production auditor |
Kay Gelfman | ... | production office coordinator |
Robin Grey | ... | production auditor |
Jane Krive | ... | assistant to producer |
Jane M. Shannon | ... | assistant production office coordinator |
Paul Sparer | ... | narrator |
Diane Vilagi | ... | production coordinator |
Mary Ann Volvonas | ... | assistant to producer |