- Nominated for 4 Oscars. Another 32 wins & 113 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Complete, Cast awaiting verification
Sharlto Copley | ... |
Wikus van de Merwe
|
|
Jason Cope | ... |
Grey Bradnam - UKNR Chief Correspondent / Christopher Johnson
|
|
David James | ... |
Koobus Venter
|
|
Vanessa Haywood | ... |
Tania van de Merwe
|
|
Mandla Gaduka | ... |
Fundiswa Mhlanga
|
|
Kenneth Nkosi | ... |
Thomas
|
|
Eugene Khumbanyiwa | ... |
Obesandjo
|
|
Louis Minnaar | ... |
Piet Smit
|
|
William Allen Young | ... |
Dirk Michaels
|
|
Nathalie Boltt | ... |
Sarah Livingstone - Sociologist
|
|
Sylvaine Strike | ... |
Dr Katrina McKenzie
|
|
Elizabeth Mkandawie | ... |
Interviewee
|
|
John Sumner | ... |
Les Feldman - MIL Engineer
|
|
Greg Melvill-Smith | ... |
Interviewer
|
|
Nick Blake | ... |
Francois Moraneu - CIV Engineer Team
|
|
Morena Busa Sesatsa | ... |
Interviewee
|
|
Themba Nkosi | ... |
Interviewee
|
|
Mzwandile Nqoba | ... |
Interviewee
|
|
Barry Strydom | ... |
Interviewee
|
|
Jed Brophy | ... |
James Hope - Police Officer
|
|
Marian Hooman | ... |
Sandra van de Merwe
|
|
Vittorio Leonardi | ... |
Michael Bloemstein - MNU Alien Civil Affairs
|
|
Johan van Schoor | ... |
Nicolas van de Merwe
|
|
Stella Steenkamp | ... |
Phyllis Sinderson - MNU Alien Relations
|
|
Mampho Brescia | ... |
Reporter
|
|
Tim Gordon | ... |
Clive Henderson - Entomologist
|
|
Morne Erasmus | ... |
MNU Medic
|
|
Anthony Bishop | ... |
Paramedic
|
|
David Clatworthy | ... |
MNU Doctor
|
|
Mike Huff | ... |
MNU Doctor
|
|
Anthony Fridjhon | ... |
MNU Executive
|
|
Hlengiwe Madlala | ... |
Sangoma
|
|
Siyabonga Radebe | ... |
Obesandjo's Lieutenant
|
|
Melt Sieberhagen | ... |
Anton Grobler
|
|
Andre Odendaal | ... |
Mike Van Kerland
|
|
Jonathan Taylor | ... |
MNU Doctor
|
|
John Ellis | ... |
MNU Medical Student
|
|
Louise Saint-Claire | ... |
MNU Medical Student
|
|
Alan Glauber | ... |
MNU Operating Room Doctor
|
|
Nicolas Herbstein | ... |
MNU Biolab Technician
|
|
Norman Anstey | ... |
MNU Lead Medical Technician
|
|
Nick Boraine | ... |
Craig Weldon
(as Nick Borain)
|
|
Robert Hobbs | ... |
Ross Pienaar
|
|
Sibulele Gcilitshana | ... |
Günters Woman
|
|
Mahendra Raghunath | ... |
SABC Anchor Person
|
|
Phillip Mathebula | ... |
Meat Stall Seller
|
|
Claudine Bennent | ... |
MNU Office Worker
|
|
Michelle Ayden | ... |
MNU Office Worker
|
|
Antony Sarak | ... |
MNU Office Worker
|
|
Billy Somagaca | ... |
MNU Office Worker
|
|
Ryan Whittal | ... |
MNU Office Worker
|
|
John Jacob | ... |
MNU Office Worker
|
|
Yashik Maharaj | ... |
MNU Office Worker
|
|
Fernando Saraiva | ... |
MNU Office Worker
|
|
Sharon Waugh | ... |
MNU Office Worker
|
|
Brandon Auret | ... |
MNU Mercenary
|
|
Jacques Gombault | ... |
MNU Mercenary
|
|
Justin Strydom | ... |
MNU Mercenary
|
|
Simo Mogwaza | ... |
MNU Mercenary
(as Simo Magwaza)
|
|
Theunis Nel | ... |
MNU Mercenary
|
|
Sonni Chidiebere | ... |
MNU Mercenary
|
|
Matt Stern | ... |
MNU Mercenary
|
|
Danny Datnow | ... |
MNU Mercenary
|
|
David Dukas | ... |
MNU Mercenary
|
|
Daniel Hadebe | ... |
MNU Guard
|
|
Wisani Mbokota | ... |
MNU Guard
|
|
Craig Jackson | ... |
MNU Guard
|
|
Justin Duplessis | ... |
MNU Guard
|
|
Rodney Downey | ... |
MNU Guard
|
|
Den Antonakas | ... |
MNU Guard
(as Den Antonakis)
|
|
Bongo Mbutuma | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Johnny Selema | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Mashabela Galane | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Mfazwe Sekobane | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Nicholas Ratlou | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Saint Gregory Nwokedi | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Donalson Rabisi | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Zephania Sibanda | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Gideon Thodane | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Mdu Mthabela | ... |
Nigerian Gangster
|
|
David Mikhethi | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Jeffries Simelane | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Shafique Allan | ... |
Nigerian Gangster
|
|
Wendy Mbatha | ... |
Nigerian Hooker
|
|
Leigh Mashupye | ... |
Nigerian Hooker
|
|
Beauty Setai | ... |
Nigerian Hooker
|
|
Nkiyase Mondlana | ... |
Nigerian Hooker
|
|
Kuda Rusike | ... |
Soweto Resident
|
|
Morena Setatsa | ... |
Soweto Resident
|
|
Mpho Molao | ... |
Soweto Resident
|
|
Ntombi Nkuua | ... |
Soweto Resident
|
|
Absalom Dikane | ... |
Soweto Resident
|
|
Monthandazo Thomo | ... |
Soweto Resident
|
|
Norman Thabalala | ... |
Soweto Resident
|
|
Siphiwe Mbuko | ... |
Soweto Resident
|
|
Shiela Nene | ... |
Soweto Resident
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Neill Blomkamp | ... |
Man with Wikus' Coordinates (uncredited)
|
|
Trevor Coppola | ... |
MNU Mercenary (uncredited)
|
|
Peter Muyzers | ... |
Scientist (uncredited)
|
Directed by
Neill Blomkamp |
Written by
Neill Blomkamp | ... | (written by) and |
Terri Tatchell | ... | (written by) |
Produced by
Bill Block | ... | executive producer |
Philippa Boyens | ... | co-producer |
Mark Brooke | ... | executive producer (uncredited) |
Carolynne Cunningham | ... | producer |
Trishia Downie | ... | line producer |
Elliot Ferwerda | ... | co-executive producer |
Paul Hanson | ... | co-executive producer |
Peter Jackson | ... | producer |
Ken Kamins | ... | executive producer |
Michael S. Murphey | ... | supervising producer |
Mpho Gift Twala | ... | producer: documentary unit |
Music by
Clinton Shorter |
Cinematography by
Trent Opaloch | ... | director of photography |
Editing by
Julian Clarke |
Editorial Department
Pippa Anderson | ... | post production supervisor |
Dan Best | ... | first assistant editor |
Tracey Brown | ... | digital intermediate producer |
Martin Edwards | ... | post production supervisor: lab |
Corne Gildenhuys | ... | second assistant editor |
Katie Hinsen | ... | intermediate editor |
David Hollingsworth | ... | digital intermediate colorist |
Gary Lam | ... | first assistant editor |
Neil Mayo | ... | assistant editor |
Peti Nohotima | ... | post-production coordinator |
Anthony S. Pratt | ... | workflow manager |
Matthys Pretorius | ... | datacine: QC |
Adam Scott | ... | head of digital intermediate |
Richard Servello | ... | editor: video tape |
Lauri Sharp | ... | video mastering |
Matthew Wear | ... | video mastering |
Jason Aldous | ... | laboratory post-production (uncredited) |
Tricia Chiarenza | ... | color timer (uncredited) |
Victoria Chu | ... | hd deliverables mastering: Park Road Post Production (uncredited) |
Jean-Baptiste Combette | ... | video mastering: french credits and subtitles (uncredited) |
Jacques McDonald | ... | post production engineer (uncredited) |
Brett McManus | ... | assistant editor (uncredited) |
Matthew Ozerski | ... | assistant editor (uncredited) |
Dave Pickett | ... | colorist (uncredited) |
Casting By
Denton Douglas |
Production Design by
Philip Ivey |
Art Direction by
Mike Berg | ||
Emilia Roux | ... | (as Emelia Weavind) |
Set Decoration by
Guy Potgieter | ... | lead set decorator |
Costume Design by
Diana Cilliers | ... | (as Dianna Cilliers) |
Makeup Department
Jamie Beswarick | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Theola Booyens | ... | makeup assistant |
Don Brooker | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Donald Brooker | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Daniel Cockersell | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Retha De Kock | ... | makeup effects technician: Weta Workshop |
Joe Dunckley | ... | prosthetics effects supervisor |
Sean Foot | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Ben Hawker | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Bill Hunt | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Gary Hunt | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Thebe Malatse | ... | makeup assistant |
Pietro Marson | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop (as Peitro Marson) |
Antony McMullen | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Queen Motlatle | ... | makeup assistant: second & pick up units (as Queen-Mary Mpho Motlatle) |
Lorraine Mphephi | ... | makeup assistant: second & pick up units |
Julene Paton | ... | makeup & hair: second unit |
Matt Patte | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop (as Max Patte) |
Frances Richardson | ... | makeup supervisor: Weta Workshop |
Sarah Rubano | ... | prosthetics makeup supervisor |
Charlie Runge | ... | makeup assistant |
Eden Small | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Lauren Smit | ... | makeup effects assistant |
Jaco Snyman | ... | prosthetic makeup artist: Weta Workshop |
Greg Tozer | ... | makeup & prosthetics: Weta Workshop |
Melissa Vinden | ... | makeup trainee |
Leon von Solms | ... | makeup & hair supervisor |
Linda Wall | ... | makeup supervisor: second & pick up units |
Ryk Fortuna | ... | designer/sculptor/prosthetics (uncredited) |
Cristina Patterson | ... | contact lens painter (uncredited) |
Production Management
Jimmy Davies | ... | unit manager: second & pick up units |
Henry de Villiers | ... | assistant unit manager (as Henry De Villiers) |
Gabe Page | ... | unit manager: second & pick up units |
Rudolf Pohorsky | ... | unit manager: second unit |
Hannah Slezacek | ... | production manager: interviews unit |
Steven St. Arnaud | ... | unit production manager |
Josanne Tane | ... | unit manager: second & pick up units |
Vincent G. Scotti | ... | post production executive (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Julian Botha | ... | third assistant director |
Chloe Forbes | ... | third assistant director: second & pick-up units |
Peter Robert Gerber | ... | director: documentary unit |
Robyn Grace | ... | second assistant director: second & pick-up units |
Richard Green | ... | first assistant director: second unit |
Paul Grinder | ... | first assistant director |
Simon Hansen | ... | director: interviews unit |
Tim Hope | ... | third assistant director: second & pick-up units (as Timothy Hope) |
Joseph Malele | ... | third assistant director |
Thabo Metsing | ... | third assistant director: second unit |
Zama Ngcobo | ... | trainee assistant director |
David Norris | ... | first assistant director: second & pick-up units |
Zolani Phakade | ... | second assistant director |
Simon Raby | ... | second unit director |
Jacques Terblanche | ... | second assistant director |
Chris van Latum | ... | second assistant director: second unit |
Paul Grinder | ... | second unit director (uncredited) |
Art Department
Finn Abbott | ... | labour: second & pick up units |
Gregory D. Allison | ... | props builder: Weta Workshop (as Greg Allison) |
Frazer Anderson | ... | painter: Weta Workshop (as Fraser Anderson) |
Andrew Baker | ... | designer: Weta Workshop |
Martin Thabo Baloyi | ... | assistant carpenter (as Martin Baloyi) |
Joshua Barraud | ... | standby props: second & pick up units |
Aaron Beck | ... | designer: Weta Workshop |
Murray Benet | ... | leading hand |
Daniel Bennett | ... | props builder: Weta Workshop |
Gabriel Bertogg | ... | props builder: Weta Workshop |
Daniel Birt | ... | set dresser: second & pick up units |
Brett Blenkin | ... | construction manager: second & pick up units |
Tony Bloemstein | ... | storyboard artist (as Anthony Bloemstein) |
Johannese Bolofo | ... | labourer |
Greg Broadmore | ... | lead concept designer |
Jonathon Brough | ... | painter: Weta Workshop (as Johnny Brough) |
Duncan Brown | ... | props builder: Weta Workshop |
Andrew Burdan | ... | storyboard artist |
Anthony Burdon | ... | storyboard artist (as Anthony Burdan) |
Anton Buys | ... | carpenter: second & pick up units (as Anton Buyers) |
Sourisak Chanpaseuth | ... | paint supervisor: Weta Workshop |
Justin Chappell | ... | carpenter: second & pick up units |
Edward Clark | ... | labour: second & pick up units |
Trevor Colbert | ... | labourer |
Vanessa Cole | ... | props buyer: second & pick up units |
Adam Collins | ... | assistant carpenter |
Nick Connor | ... | draftsman (as Nicholas Connor) |
Maria Constantinides | ... | set dressing buyer: second & pick up units |
John Cruickshanks | ... | painter: second & pick up units |
Lindsey Crummett | ... | props builder: Weta Workshop (as Lindsay Crummett) |
Bryce Curtis | ... | props builder: Weta Workshop |
Lorenzo Damons | ... | labourer |
Dean Davel | ... | prop maker |
Colin Davidson | ... | foreman: second & pick up units |
Bradley De Gee | ... | draftsman |
Victor Dolamo | ... | labour: second & pick up units |
Teenage Dube | ... | labourer |
Etienne Duvenge | ... | additional props standby |
Inge Else | ... | set dresser (as Inge Ilse) |
Tony Ferrier | ... | carver: second & pick up units (as Anthony Ferrier) |
Alistair Fyfe | ... | carpenter: second & pick up units (as Al Fyfe) |
Anthony Gardner | ... | swing gang: second & pick up units |
Anneri Gericke | ... | set dressing buyer |
Brendan Gifford | ... | carpenter (as Brendon Gifford) |
Andrew Gillespie | ... | props builder: Weta Workshop |
Rob Gillies | ... | props builder (as Robert Gillies) |
Leri Greer | ... | designer: Weta Workshop |
Angelo Grewe | ... | assistant carpenter: second & pick up units |
Francis Grewe | ... | carpenter: second & pick up units |
Marco Guidetti | ... | set dressing standby |
Simphiwe Hadebe | ... | art department assistant |
John Harvey | ... | props supervisor: Weta Workshop |
Jonathan Hely-Hutchinson | ... | draftsman |
Ross Hoby | ... | carpenter: second & pick up units |
Luke Holden | ... | labour: second & pick up units |
Fetrick Kaluwa | ... | labourer |
Daniel Kelly | ... | props builder: Weta Workshop |
Gareth King | ... | carpenter: second & pick up units |
Khaya Knosi | ... | labourer |
Aaron Kunene | ... | labourer |
Jobu Kwela | ... | labour: second & pick up units |
Zebulon Lawrance | ... | set dresser: second & pick up units (as Zebulon Lawerence) |
Edward Lebekwe | ... | swing gang |
Vukile Lekubu | ... | art department runner |
Edward Liebenberg | ... | scenic / standby set dressing: second unit |
Neil Lindsay | ... | storeman |
Callum Linegard | ... | props builder: Weta Workshop (as Callum Lingard) |
Luyandi Lolwana | ... | labour: second & pick up units |
Mulhineripi Mabika | ... | assistant carpenter: second & pick up units |
Buddy MacKett | ... | carpenter (as Buddy Macket) / construction supervisor: second & pick up units, Soweto (as Buddy Macket) |
Brottus Madonsela | ... | labourer |
Aaron Maffey | ... | brush hand: second & pick up units |
Alastair Maher | ... | scenic artist: second & pick up units |
Johnson Maipambe | ... | graphic artist |
Thomas Makhlamele | ... | labour: second & pick up units |
Collen Makhubela | ... | swing gang |
Penelope Masina | ... | labour: second & pick up units |
Michael Matshaba | ... | carpenter |
Clive Matthews | ... | carpenter (as Clive Mathews) |
William Maxwell | ... | carpenter: second & pick up units |
William Mbipa | ... | assistant carpenter (as William Mbipha) |
Robert McGovern | ... | carpenter: second & pick up units (as Rob McGovern) |
Max V.D. Merwe | ... | carpenter (as Max V.D Merwe) |
Gabriel Metcalfe | ... | illustrator |
Franco Meyer | ... | scenic |
Walter Mhlakaza | ... | assistant carpenter |
Gary Middlewick | ... | fabricator |
Michael Miller | ... | draftsman |
Ben Milsom | ... | props buyer: second & pick up units |
Mandla Mkandla | ... | carpenter |
Dordi Moen | ... | painter: Weta Workshop |
Solomon Mogomotsi | ... | swing gang: second & pick up units |
Riaz Mohamed | ... | labour: second & pick up units |
Thabiso David Mohapi | ... | standby props (as David Mohapi) |
Itumeleng Mokoena | ... | art department assistant: second & pick up units |
Sydney Molele | ... | swing gang: second & pick up units |
Lebogang Moorosi | ... | labour: second & pick up units |
Lawrence 'Stompie' Moraks | ... | swing gang |
Nicodemus Moshabi | ... | scenic |
Samantha Elizabeth Mott | ... | props builder: Weta Workshop (as Samantha Mott) |
Henrietta Moutinho | ... | props buyer |
Lloyd Msimanga | ... | set dressing assistant |
Sifiso Msimanga | ... | swing gang |
Themba Mthembu | ... | labourer |
Emmanuel Mtsweni | ... | assistant carpenter |
Frank Munshiniripi | ... | labour: second & pick up units |
Leslie Nairn | ... | painter: Weta Workshop |
Thulani Ncale | ... | labour: second & pick up units |
Zwakele Ndaba | ... | labourer |
Maison Ndlovu | ... | labourer |
Zakhele Ngiba | ... | labour: second & pick up units |
Friday Ngwena | ... | prop maker (as Friday Ngweya) |
Justice Nhlapo | ... | leadman |
Reece Nicol | ... | carpenter: second & pick up units (as Reece Nicole) |
Joseph Nkone | ... | assistant carpenter |
Ronnie Nkosi | ... | assistant carpenter |
Thomas Nkosi | ... | labour: second & pick up units |
Themba Nyembe | ... | labour: second & pick up units |
Marlizelle Oosthuizen | ... | scenic |
Martin Oosthuizen | ... | set dresser: second & pick up units (as Maartin Oosthuizen) |
Joseph Paice | ... | props builder: Weta Workshop |
Trevor Paul | ... | graphic artist |
Christian Pearce | ... | designer: Weta Workshop |
Anthony Pereira | ... | carpenter |
Gavin Perrow | ... | props master: second & pick up units |
Mark Pike | ... | props builder: Weta Workshop |
Petrus Pretorious | ... | carpenter |
Sidney Ramulta | ... | assistant carpenter (as Sydney Rammutla) / assistant carpenter: second & pick up units (as Sydney Rammutla) |
Raphaele Reineke | ... | foreman |
William Reineke | ... | carpenter |
Michael Reitterer | ... | props builder: Weta Workshop (as Micheael Reitterer) |
Evette Richter | ... | set dresser |
Marinda Richter | ... | lead set dresser |
Leon Rietbroek | ... | carpenter: second & pick up units |
Matthew Rodgers | ... | designer: Weta Workshop |
Ian Ruxton | ... | props builder: Weta Workshop |
Thomas Salpietro | ... | assistant set dresser: second & pick up units |
Peter Savage | ... | set dresser |
Leo Schoeman | ... | construction coordinator: second & pick up units |
Hansie Sedibe | ... | swing gang boss |
Johannes Sekalo | ... | labourer |
Lucky 'Vincent' Shabalala | ... | labour: second & pick up units (as Lucky Tshabalala) |
Edwin Sibanda | ... | labourer |
Thandanani Sibisi | ... | labourer |
Sipho Sifinila | ... | scenic (as Sipho Sifinza) |
Solly Sithole | ... | swing gang: second & pick up units |
Michael Smale | ... | draughtsman: second & pick up units |
Darren Stiwell | ... | construction buyer: second & pick up units |
Christo Strydom | ... | art department coordinator |
Petrus Strydom | ... | draftsman |
Kobus Swart | ... | props master |
Beatrix Symington | ... | set dresser: second & pick up units |
Alvis Tapsell | ... | labour: second & pick up units |
Kristy Tayler | ... | scenic |
Edward Theunis | ... | assistant carpenter: second & pick up units |
Similile Thu | ... | assistant standby |
Rebekah Tisch | ... | designer: Weta Workshop |
Daniel Tshaotsane | ... | labourer |
Albertus Van Der Walt | ... | art department assistant |
Paul Janse Van Rensburg | ... | carpenter: second & pick up units |
Brian van Tonder | ... | assistant carpenter: second & pick up units |
Alfred Vaughn | ... | carpenter: second & pick up units (as Alfred Vaughan) |
Warren Veldhuizen | ... | carpenter |
Marcia Vermaak | ... | construction manager |
Anthony Viviers | ... | carpenter |
Nick Vos | ... | construction coordinator |
Vuyani Voylyo | ... | labour: second & pick up units |
Ronn Walsh | ... | storeman: Nasrec |
Grant Wangra | ... | assistant carpenter |
Matt Ward | ... | props builder (as Matthew Ward) |
Scott Waterhouse | ... | carpenter (as Scot Waterhouse) |
Tom Watkins | ... | labour: second & pick up units |
Izak Weyers | ... | construction buyer |
Daniel Wickham | ... | props builder: Weta Workshop |
Paul Wickham | ... | props builder: Weta Workshop |
Brian 'Bokkie' Wienand | ... | standby set dressing: second unit (as Bokkie Wienand) |
Svenn Wigg | ... | props buyer: second & pick up units |
Stanley Xabanisa | ... | labourer |
Vuyani Xabanisa | ... | scenic |
Garry Buckley | ... | props (uncredited) |
Ron Cobb | ... | Concept artist (uncredited) |
Michael Hyman | ... | key scenic (uncredited) |
Erin Palmer | ... | props: Weta Workshop (uncredited) |
Mark. C . Stephen | ... | set designer (uncredited) |
Sound Department
Neil Aldridge | ... | first assistant sound editor |
Brent Burge | ... | supervising sound editor |
Charlotte Buys | ... | adr recordist |
Jason Canovas | ... | additional dialogue editor |
Hayden Collow | ... | sound effects editor |
Barry Donnelly | ... | adr recordist |
Justin Doyle | ... | sound design assistant |
Buster Flaws | ... | sound mix assistant |
Mark Franken | ... | dialogue editor |
Jo Fraser | ... | boom operator: second & pick up units |
Melanie Graham | ... | sound effects editor |
Benoît Hardonniere | ... | boom operator: second & pick up units (as Benoit Hardonniere) |
Bob Hazell | ... | boom operator (as Bob Hazel) |
Michael Hedges | ... | re-recording mixer |
Chris Hiles | ... | boom operator: second & pick up units |
Gilbert Lake | ... | re-recording mixer |
Matthew Lambourn | ... | foley recordist |
J.J. Le Roux | ... | sound mixer: second unit (as JJ Le Roux) |
Lebo Mawasha | ... | sound: interviews unit |
Robyn McFarlane | ... | foley artist |
Polly McKinnon | ... | dialogue editor |
Carolyn McLaughlin | ... | foley artist |
Lucky Mkontwana | ... | boom operator |
Richard Mohlari | ... | boom operator |
Miles Neff | ... | audio description narrator |
John Neill | ... | head of sound |
Stefanie Ng | ... | second assistant sound editor |
Morgan Samuel | ... | sound assistant |
Ken Saville | ... | sound recordist: second unit |
Basiami Segola | ... | sound recordist: documentary unit |
Charlie Sijaji | ... | boom operator: second unit |
Richard Sprawson | ... | sound recordist: second unit |
Craig Tomlinson | ... | foley editor |
Chris Ward | ... | supervising sound editor |
Justin Webster | ... | dialogue editor |
Dave Whitehead | ... | alien vocals / sound designer |
Neil Aldridge | ... | adr recordist (uncredited) |
Louise Mycielski | ... | sound supervisor: Waterfront Studios Cape Town (uncredited) |
Jordan O'Neill | ... | dts sound mastering engineer (uncredited) |
Morgan Samuel | ... | assistant dialogue editor (uncredited) |
Mark Shehab | ... | adr recorder (uncredited) |
Chris Ward | ... | adr mixer (uncredited) |
Special Effects by
Wendy Bambro-Tilyard | ... | accounts: Weta Workshop |
Eric Ayanda Bara | ... | special effects technician: second & pick-up units |
Uli Beck-Schneider | ... | modeller: Weta Workshop (as Ulrike Beck-Schneider) |
Grant Bensley | ... | production manager: Weta Workshop |
Kevin Bitters | ... | pyrotechnician: second & pick-up units |
Eric Bon | ... | engineering: Weta Workshop |
Don Brooker | ... | special makeup and prosthetics: Weta Workshop |
Bruce Campbell | ... | molding supervisor: Weta Workshop |
Lucy Cant | ... | modeller: Weta Workshop |
Nick Cleverley | ... | accountant: Weta Workshop |
Waldemar Coetsee | ... | special effects technician: second & pick-up units (as Waldemar Coetzee) |
Edward Denton | ... | modeller: Weta Workshop |
Patrick Diesel | ... | special effects technician |
Dwayne du Preez | ... | creature shop: second & pick-up units (as Dwayne Du Preez) |
Jon Ewen | ... | purchasing officer: Wete Workshop |
Alex Falkner | ... | engineering: Weta Workshop |
Juan Ferreira | ... | special effects technician: second & pick-up units |
Shari Finn | ... | modeller: Weta Workshop |
Garreth Fradgley | ... | creature shop: second & pick-up units (as Gareth Fradgley) |
James French | ... | modeller: Weta Workshop |
Tim Gibson | ... | modeller: Weta Workshop |
Simon Godsiff | ... | photography: Weta Workshop |
Andrew Gordon | ... | molder: Weta Workshop |
Juhana Hirvonen | ... | engineering: Weta Workshop (as Juhana Kirvonen) |
Greg Hunt | ... | accounts: Weta Workshop |
Steve Ingram | ... | special effects supervisor: second & pick-up units |
Dave Irons | ... | engineering supervisor: Weta Workshop |
Kari Kankaanpää | ... | engineering: Weta Workshop (as Kari Kankaanpaa) |
Niko Kaye | ... | engineering: Weta Workshop |
Charlotte Key | ... | 3d model supervisor: Weta Workshop |
Peter Lyon | ... | modeller: Weta Workshop |
Sydney Marumo | ... | special effects technician |
Gareth McGhie | ... | supervisor: Weta Workshop |
Phil McLaren | ... | special effects coordinator: second & pick-up units |
David Meng | ... | lead creature designer: Weta Workshop |
Masayasu Minoura | ... | molder: Weta Workshop |
Zakhele Mkhize | ... | special effects technician |
Mxolisi Alfred Mkhutshwa | ... | special effects technician |
Tracey Morgan | ... | accounts: Weta Workshop |
Darren A. Mosher | ... | props builder: special weapons, Weta Workshop |
Michael Mostert | ... | senior special effects technician / special effects technician |
Peter Osbourne | ... | engineering: Weta Workshop |
Max Poolman | ... | special effects supervisor |
Danielle Prestidge | ... | production assistant: Weta Workshop |
Tania Rodger | ... | manager: Weta Workshop |
Philip Sharpe | ... | props builder |
Emil Snyman | ... | creature shop: second & pick-up units |
Brian Stendebach | ... | molder: Weta Workshop |
Ri Streeter | ... | assistant: Mr. Taylor, Weta Workshop |
Emily Sturrock | ... | assistant: workshop supervisor, Weta Workshop (as Emily-Jane Sturrock) |
Richard Taylor | ... | design & effects supervisor: Weta Workshop |
Jordan Thomson | ... | modeller: Weta Workshop (as Jordon Thomson) |
Timothy Tozer | ... | engineering: Weta Workshop |
David Tremont | ... | model making supervisor: Weta Workshop (as Dave Tremont) |
Steve Unwin | ... | photography: Weta Workshop |
Gerhard van der Heever | ... | special effects floor supervisor |
Michael Wallace | ... | molding supervisor: Weta Workshop |
Clinton Zabielski | ... | special effects technician |
Janek Zabielski | ... | special effects technician |
Thabo Zwane | ... | special effects technician: second & pick-up units |
David Barkes | ... | special effects coordinator: additional photography (uncredited) |
Kevin Bitters | ... | special effects technician (uncredited) |
Doug Falconer | ... | special effects technician: New Zealand (uncredited) |
Gareth J. Jensen | ... | creature painter (uncredited) |
Joel McGowan | ... | special effects technician: addition photography (uncredited) |
Carlos Slater | ... | special effects technician (uncredited) |
Ivan Janse Van Rensburg | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Seb Abante | ... | facilities: Weta Digital (as Seb Bast) |
John Aberdein | ... | motion capture pipeline manager |
Eva Abramycheva | ... | facilities: Image Engine |
Giovanni Acchione | ... | motion capture carpenter: Animatrik Film Design |
Trevor Adams | ... | visual effects supervisor: Zoic Studios |
Christopher Ahrens | ... | lighting artist: Image Engine |
Matt Aitken | ... | visual effects supervisor: Weta Digital |
Stephen Allison | ... | wrangler: Weta Digital |
Brian Anderson | ... | animator: Image Engine |
Georgy Arevshatov | ... | texture artist: Weta Digital |
Artin Aryaei | ... | compositor: Image Engine |
Daniel Ashton | ... | digital imaging technician: Weta Digital |
Mia Askew | ... | senior texture artist: Weta Digital |
Oliver Askew | ... | matchmover: Weta Digital |
Carl Ayala | ... | visual effects compositor |
Jean-Luc Azzis | ... | lead compositor: Weta Digital |
Ravi Bansal | ... | conceptual artist: Weta Digital / matte painter: Weta Digital |
Geeta Basantani | ... | compositor: Image Engine |
Terry Bates | ... | systems: Image Engine |
Lyse Beck | ... | lead compositor: Weta Digital |
Kathleen Beeler | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital |
Tim Belsher | ... | computer graphics supervisor: Image Engine |
Peter Benson | ... | motion capture actor: Animatrik Film Design |
Kris Bieringa | ... | wrangler: Weta Digital |
Michael Blackbourn | ... | computer graphics artist: The Embassy |
Mary Jane Bolton | ... | visual effects coordinator: Zoic Studios |
Stefanie Boose | ... | visual effects producer: Image Engine |
Nick Booth | ... | digital imaging supervisor: Weta Digital |
Jelmer Boskma | ... | digital artist: Image Engine |
Robert Bourgeault | ... | lighting lead: Image Engine |
Federico Bozzano | ... | matte painter: Weta Digital |
Charlie Bradbury | ... | visual effects producer: The Embassy |
Adam Bradley | ... | senior rotoscope and paint artist: Weta Digital |
Lee Bramwell | ... | camera supervisor: Weta Digital |
Kristie Breslin | ... | production manager: creatures, Weta Digital (as Kristie Breslin Husson) |
Aaron Brown | ... | visual effects artist: Zoic Studios |
Steve James Brown | ... | animator: Image Engine (as Steve Brown) |
Dhyana Brummel | ... | 3d lighting technical director: Weta Digital |
Mara Bryan | ... | digital effects producer: Weta Digital |
Daniel Bryant | ... | compositor: Image Engine |
Ian Buchko | ... | visual effects artist: Zoic Studios |
Sam Bui | ... | senior lighting effects technical director: Weta Digital |
Matthew Bullock | ... | digital modeler: Weta Digital |
Joerg W. Bungert | ... | digital colourist: Weta Digital (as Joerg Bungert) |
Kurt Butler | ... | digital modeler: Weta Digital |
Robert Byrne | ... | 3d lighting technical director: Weta Digital |
Cedric Enriquez Canlas | ... | digital modeler: weta digital (as Cedric Canlas) |
David Casey | ... | compositor: The Embassy |
Cynthia Rodriguez del Castillo | ... | digital paint & rotoscope artist: Image Engine |
Adrian Chan | ... | previs modeler: Weta Digital |
Paul Chapman | ... | compositor: The Embassy |
Freddy Chavez Olmos | ... | compositor: Image Engine (as Freddy Chavez) |
Marco Checa Garcia | ... | compositor: Image Engine |
Tim Cheng | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital |
Hyemee Choi | ... | lighting artist: Image Engine |
Helen Clare | ... | production manager: textures, Weta Digital |
Paul Copeland | ... | character technical director: The Embassy |
Jon Cowley | ... | visual effects sequence supervisor: Image Engine |
Jim Croasdale | ... | senior rotoscope and paint artist: Weta Digital |
Steve Cronin | ... | lead compositor: Weta Digital |
John Curtis | ... | motion capture pipeline engineer |
Marie-Cecile Dahan | ... | visual effects production manager |
Marion Davey | ... | previs production manager: Weta Digital |
Juliette Davis | ... | production coordinator: Weta Digital |
Nigel Denton-Howes | ... | digital asset lead: Image Engine |
Chris Derochie | ... | animator: Image Engine |
Dan Dixon | ... | onset visual effects data coordinator: Image Engine |
Maxime Ducharme | ... | matchmove artist: Imade Engine |
Ryan Duncan | ... | texture artist: Weta Digital |
Samuel Duncan | ... | wrangler: Weta Digital |
Shawn Dunn | ... | animation technical supervisor: Weta Digital |
Frank Dürschinger | ... | 3d lighting lead: Weta Digital |
Benny Edlund | ... | senior motion capture technical director: Weta Digital |
Hanoz Elavia | ... | systems: Image Engine |
Janeen Elliott | ... | senior compositor: Image Engine |
Arlend Engar | ... | visual effects artist: Zoic Studios |
Joe Eveleigh | ... | look development lead: Image Engine |
Paul Everitt | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital |
Nathan Farquhar | ... | previs modeler: Weta Digital |
Christine Feistl | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital (as Christine Fiestl) |
Ian Fenton | ... | compositor: The Embassy |
Brian Fisher | ... | compositor: Image Engine |
Kristina Flach | ... | 3d department manager: Weta Digital |
Paul Flanagan | ... | lighting artist: Image Engine |
Suzanne MacLennan Foster | ... | visual effects coordinator: The Embassy (as Suzanne Maclennan) |
Leslie Fulton | ... | animator: The Embassy |
Nick Gabchenko | ... | shader artist (as Nikolay Gabchenko) / texture artist (as Nikolay Gabchenko) |
Patti Gannon | ... | visual effects supervisor: Zoic Studios |
Dan Gaud | ... | compositor: The Embassy (as Daniel Gaudreau) |
Neil Ghaznavi | ... | visual effects artist: Zoic Studios |
Maria Giannakouros | ... | 3d lighting technical director: Weta Digital |
Tristam Gieni | ... | computer graphics artist: The Embassy |
Paul Glubb | ... | visual effects coordinator |
Michael Goddard | ... | visual effects artist: Zoic Studios (as Mike Goddard) |
Tom Greene | ... | facilities: Weta Digital |
Erik Gronfeldt | ... | digital artist: Image Engine |
Mike Gunn | ... | facilities manager: Weta Digital |
Robert Habros | ... | visual effects supervisor: The Embassy |
John Haddon | ... | research & development lead: Image Engine |
Geoff Hadfield | ... | compositor: Image Engine |
Anne Hall | ... | senior lighting artist: Image Engine |
Faraz Hameed | ... | senior previs animator: Weta Digital |
Brian Harder | ... | creature rigger: Image Engine |
Ben Hatton | ... | assistant visual effects editor: Weta Digital |
James G. Hebb | ... | computer graphics artist: The Embassy |
Winston Helgason | ... | onset visual effects supervisor: The Embassy |
Quentin Hema | ... | paint supervisor: Weta Digital |
Greg Herbert | ... | facilities: Image Engine |
Greg Holmes | ... | facilities: Image Engine |
Matt Holmes | ... | supervising visual effects editor: Weta Digital |
Nathaniel Holroyd | ... | visual effects coordinator: Zoic Studios (as Nate Holroyd) |
David Houghton-Williams | ... | lead compositor: Weta Digital (as David Houghton) |
Sandy Houston | ... | rotoscope supervisor: Weta Digital |
Bernhard Huber | ... | effects animator: Image Engine |
Nikki Hughes | ... | texture artist: Weta Digital (as Nikki Hayley-Hughes) |
Simon Hughes | ... | senior compositor: Image Engine |
Daizo Inaoka | ... | visual effects compositor |
Brett Ineson | ... | motion capture supervisor: Animatrik Film Design |
Anna Ivanova | ... | digital artist: Image Engine |
Tyrone Jackson | ... | visual effects data assistant: interviews unit |
Henry Jefferson | ... | compositor: image engine |
Steve Johnston | ... | render wrangler: Image Engine |
Chris John Jones | ... | creative director: Zoic Studios |
Danny Jones | ... | digital paint & roto lead: Image Engine |
Simon Jung | ... | lead compositor: Weta Digital |
Patrick Kalyn | ... | animator: The Embassy |
Andrew Kaufman | ... | research & development: Image Engine |
Dan Kaufman | ... | visual effects supervisor: Image Engine |
Alexis Kellum-Creer | ... | office manager: The Embassy |
Sigtor Kildal | ... | motion capture technical director: Weta Digital |
Louis Kim | ... | compositor: Image Engine |
Bernhard Kimbacher | ... | compositor: Image Engine / onset visual effects data coordinator: Image Engine |
Paul King | ... | senior visual effects coordinator: Image Engine |
Danielle Kinsey | ... | visual effects coordinator: Image Engine |
Julianna Kolakis | ... | creature texture painter: Image Engine |
Sergei Koudriautsev | ... | senior camera technical director: Weta Digital |
Aaron Kramer | ... | digital artist: Image Engine |
Alex Kramer | ... | senior camera technical director: Weta Digital |
Lars Kramer | ... | matchmover: Weta Digital |
Robert Kuczera | ... | animator: Image Engine |
George Kyparissous | ... | effects animator: Image Engine |
Todd Labonte | ... | animator: Weta Digital |
Po Yuen Lam | ... | lead texture artist: Weta Digital (as Po Yuen Lam Kenny) |
Alex Lama | ... | digital paint & roto artist: Image Engine |
Charlotte Laney | ... | creatures production assistant: Weta Digital |
Michael Langford | ... | animator: Image Engine |
Michael Lanzensberger | ... | lead compositor: Weta Digital |
Justin Lavery | ... | visual effects supervisor: interviews unit |
Jesus Lavin | ... | compositor: Image Engine (as Jesus Lavin Peredo) |
Evelyne Leblond | ... | compositor: Image Engine |
Alexander K. Lee | ... | animator: Image Engine (as Alex Lee) |
Danny Lee | ... | compositor: Image Engine |
David Lee | ... | visual effects compositor |
Sam Lee | ... | compositor: Image Engine |
Julian Legge | ... | previs animator: Weta Digital |
Alexander Lehman | ... | digital artist: Image Engine |
Jesse Lewis-Evans | ... | previs animator: Weta Digital |
Todd Liddiard | ... | compositor: The Embassy |
Colin Liggett | ... | compositor: The Embassy |
Christian Liliedahl | ... | senior animator: Image Engine |
Bryan Litson | ... | lighting artist: Image Engine (as Bryan Lytson) |
Alex Llewellyn | ... | digital paint & rotoscope artist: Image Engine |
Luke Longin | ... | matchmover: Weta Digital (as Luc Longin) |
Jennifer Loughnan | ... | production manager: models, Weta Digital |
Ben Lumsden | ... | motion capture system operator: Animatrik Film Design |
Angela Magrath | ... | creature rigger: Image Engine (as Angela McGrath) |
Tom Mangat | ... | digital paint & rotoscope artist: Image Engine |
Veronica Marino | ... | compositor: Image Engine |
Adam Marisett | ... | animator: The Embassy |
Greg Massie | ... | effects animation lead: Image Engine |
Steve McGillen | ... | lead compositor: Weta Digital |
Richard McKenzie | ... | wrangler: Weta Digital |
Brian McMillin | ... | senior camera technical director: Weta Digital |
Renton McNeill | ... | wrangler: Weta Digital |
James McPhail | ... | effects animator: Image Engine |
Craig McPherson | ... | animator: Image Engine |
Stu McRae | ... | visual effects artist: Zoic Studios (as Stu McCrae) |
Ronnie Menahem | ... | shots pipeline technical director: Weta Digital |
Marco Menco | ... | digital artist: Image Engine |
Jeremy Mesana | ... | animation lead: Image Engine |
Christoph Meyer | ... | previs creature technical director: Weta Digital (as Christopher Meyer) |
Nikolai Michaleski | ... | compositor: The Embassy |
Tom Mikota | ... | textures supervisor: Weta Digital (as Thomas Mikota) |
Andrew Millard | ... | visual effects editor: Image Engine |
Benjamin Miller | ... | junior compositor: The Embassy (as Ben Miller) |
Jacob Curtis Miller | ... | matchmove artist: Image Engine (as Jacob Miller) |
Seth F. Miller | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital |
Dejan Momcilovic | ... | motion capture supervisor: Weta Digital |
Patrick Mooney | ... | visual effects producer: Zoic Studios |
Eileen Moran | ... | executive producer: Weta Digital |
Brendon Morfitt | ... | digital artist: Image Engine |
Lucio Moser | ... | research & development: Image Engine |
Matt Mueller | ... | onset visual effects photographer: Weta Digital |
Nicky Muir | ... | animation production manager: Weta Digital |
Gayle Munro | ... | production manager: Weta Digital |
Stephen Murphy | ... | lighting artist: Image Engine |
Ben Murray | ... | motion capture pipeline supervisor: Weta Digital |
Ellen Muyzers | ... | facilities: Image Engine |
Peter Muyzers | ... | digital production supervisor: Image Engine |
Jason Navarro | ... | systems: Image Engine |
Steve Nichols | ... | animation supervisor: Image Engine |
Wolfgang Niedermeier | ... | senior camera technical director: Weta Digital |
Jane O'Callaghan | ... | 3d lighting lead: Weta Digital (as Jane S. O'Callaghan) |
Jimmy Ockey | ... | facilities: Image Engine |
Brian Openshaw | ... | i/o coordinator: Image Engine |
David Owen | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital |
Filippo Paganoni | ... | wrangler: Weta Digital |
Stephen Painter | ... | previs animator: Weta Digital |
Viviana Palacios | ... | lighting artist: Image Engine |
Abhishek Pandian | ... | wrangler: Weta Digital |
Sathyan Panneerselvam | ... | previs animator: Weta Digital |
Jonathan Paquin | ... | animator: Image Engine |
Joe Patterson | ... | systems manager: The Embassy |
Helen Paul | ... | lead compositor: Weta Digital |
Fernando Pazos | ... | animator: Image Engine |
Lorin Pearce | ... | facilities: Image Engine |
Stephen Pepper | ... | compositing supervisor: The Embassy |
Mike Perry | ... | computer graphics supervisor: Weta Digital |
Dana Peters | ... | creatures computer graphics supervisor: Weta Digital |
Gerard Benjamin Pierre | ... | visual effects sequence supervisor: Image Engine (as Gerard 'Ben' Pierre) |
Nadezna Pieters | ... | digital imaging technician |
Jessica Ponte | ... | textures coordinator: Weta Digital |
Henry Precheur | ... | research & development: Image Engine |
Dan Prentice | ... | computer graphics artist: The Embassy |
Niklas Preston | ... | digital modeler: Weta Digital |
Lucas Putnam | ... | visual effects editor: Weta Digital |
Troy Ramsey | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital |
Karl Rapley | ... | previs animator: Weta Digital |
Stephan Remstedt | ... | senior camera technical director: Weta Digital |
Jay Renner | ... | previs modeler: Weta Digital / senior previs modeler: Weta Digital |
Marco Revelant | ... | models supervisor: Weta Digital |
Eric Reynolds | ... | animation supervisor: Weta Digital |
Mike Rhone | ... | visual effects artist: Zoic Studios |
Mark Richardson | ... | 2d supervisor: Weta Digital |
Anne Ritter | ... | senior texture artist: Weta Digital |
Loren Robinson | ... | compositor: Image Engine (as Loren Robenson) |
Cabral Rock | ... | visual effects coordinator: Image Engine |
Cesar Rodriguez Bautista | ... | digital paint & rotoscope artist: Image Engine |
Alan Rosenfeld | ... | senior lighting artist: Image Engine |
Marc Roth | ... | computer graphics artist: The Embassy |
Stephen Roucher | ... | digital imaging technician: Weta Digital |
Matthew Rouleau | ... | lead technical director: The Embassy |
Luaan Ruaine | ... | facilities coordinator: Weta Digital (as Luaan Raine) |
Daniel Rubin | ... | compositor: Image Engine |
Paul Ryan | ... | chief technical officer: Weta Digital |
Daniel Sampaio Lima | ... | animator: Image Engine (as Daniel Lima) |
Jose Samson | ... | digital modeler: Weta Digital |
Michael Sarkis | ... | senior camera technical director: Weta Digital |
Ozen Sayidof | ... | onset visual effects data coordinator: Image Engine |
Rachel Scafe | ... | onset visual effects data coordinator: Image Engine |
Jakob Schmidt | ... | senior effects animator: Image Engine |
Astrid Scholte | ... | models coordinator: Weta Digital |
Cam Schultz | ... | motion capture lead carpenter: Animatrik Film Design |
Hamish Schumacher | ... | compositing lead: Image Engine |
Rob Sclater | ... | wrangler: Weta Digital |
Brad Selkirk | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital |
Ben Sharp | ... | previs modeler: Weta Digital (as Benjamin Sharp) |
Sam Sharplin | ... | digital modeler: Weta Digital |
Shervin Shoghian | ... | compositing supervisor: Image Engine |
Karl Sisson | ... | visual effects artist: Zoic Studios |
Navin Sk | ... | wrangler: Weta Digital (as Navin Kondaa) |
Matt Sloan | ... | onset visual effects surveyer: Weta Digital |
Nik Slotiuk | ... | visual effects artist: Zoic Studios |
Layne Small | ... | wrangler: Weta Digital |
Stephen Smart | ... | wrangler: Weta Digital |
Ben Burden Smith | ... | first assistant director: motion capture unit / motion capture first assistant director: Animatrik Film Design |
Ross Stansfield | ... | lighting artist: Image Engine |
Albrecht Steinmetz | ... | senior camera technical director: Weta Digital |
Derek Stevenson | ... | matchmove lead: Image Engine |
James Stewart | ... | creature supervisor: Image Engine |
Donavon Stinson | ... | motion capture actor: Animatrik Film Design |
Richard Sur | ... | lighting artist: Image Engine |
Raqi Syed | ... | 3d lighting technical director: Weta Digital |
Ewa Szczepaniak | ... | matchmover: Weta Digital |
Gaku Tada | ... | 3d lighting technical director: Weta Digital (as Gaku Tadu) |
Charles Tait | ... | lead compositor: Weta Digital |
Mark Tait | ... | senior lighting effects technical director: Weta Digital |
Eric Tang | ... | lead creature technical director: Weta Digital |
Tomaso Tartarotti | ... | compositor: The Embassy |
Mike Tate | ... | facilities: Image Engine |
Sandy Taylor | ... | camera production manager: Weta Digital (as Sandy Coco Taylor) |
Jason Thielen | ... | animator: Image Engine |
Gemma Thompson | ... | visual effects production manager: Image Engine |
Anna Tonrungroj | ... | digital paint & rotoscope artist: Image Engine |
Rene Toye | ... | projectionist: Image Engine |
Tom Truscott | ... | compositor: Image Engine |
Simon van de Lagemaat | ... | computer graphics artist: The Embassy |
Adrian Van Der Park | ... | compositor: The Embassy |
James Van Der Reyden | ... | motion capture technical director: Weta Digital |
Phil Van Der Reyden | ... | senior paint and rotoscope artist: Weta Digital |
Marvin Vasquez | ... | systems: Image Engine |
Milo Verbowski | ... | previs modeler: Weta Digital |
Wiki Waitai | ... | facilities: Weta Digital |
Shawn Walsh | ... | visual effects executive producer: Image Engine |
Rachel Ward | ... | senior animator: Image Engine |
Tim Ward | ... | data wrangler / render wrangler |
Matt Welford | ... | compositing head of department: Weta Digital |
R. Christopher White | ... | shader artist |
Cameron Widen | ... | matchmove artist: Image Engine |
Lisa Wildermoth | ... | motion capture production manager |
Joseph Wilkie | ... | wrangler team lead: Weta Digital (as Joe Wilkie) |
Brett Wilkins | ... | wrangler: Weta Digital |
Mark Williams | ... | senior research and development programmer: Image Engine |
Pete Williams | ... | head of digital imaging: Weta Digital |
James Willingham III | ... | digital modeler: Weta Digital |
Grant Wilson | ... | animator: Image Engine |
Joey Wilson | ... | digital artist: Image Engine |
Samson Sing Wun Wong | ... | matchmove artist: Image Engine (as Samson Wong) |
Clare Woodford-Robinson | ... | digital modeler: Weta Digital |
Ed Wou | ... | animator: Image Engine |
Nick Xiao | ... | systems: Image Engine |
Gus Yamin | ... | digital artist: Image Engine (as Gustavo Yamin) |
Vincent Yan | ... | creature technical director: Weta Digital |
Ren-Wei Yang | ... | shading artist: Image Engine |
Dennis Yoo | ... | previs lead: Weta Digital |
Craig Young | ... | previs animator: Weta Digital |
Marzena Zareba | ... | matchmover: Weta Digital |
Vera Zivny | ... | senior visual effects coordinator: Image Engine |
Rainer Zöttl | ... | lead modeler: Weta Digital (as Rainer Zoettl) |
Blake Anderson | ... | modeller (uncredited) |
Andrew Atkinson | ... | database administrator (uncredited) |
Sarun Auemongkolkarn | ... | tracking (uncredited) |
Sindharmawan Bachtiar | ... | production engineer (uncredited) |
David Barkes | ... | mechanical effects coordinator (uncredited) |
Jaime Bentley | ... | technical support: Weta Digital (uncredited) |
Steven Boyle | ... | creature sculptor (uncredited) |
Kristen Branan | ... | head of production: Zoic Studios (uncredited) |
Jeff Bruneel | ... | senior digital compositor (uncredited) |
Pete Capelluto | ... | production engineering supervisor (uncredited) |
Bradley Caruk | ... | visual effects (uncredited) |
Dominic Cheung | ... | lighting techical director: Image Engine (uncredited) |
Jason K.S. Cheung | ... | pipeline engineer: Weta Digital (uncredited) |
Shane Cooper | ... | visual effects (uncredited) |
John Curtis | ... | motion capture technical director: Weta Digital (uncredited) |
Anthony Di Ninno | ... | animator (uncredited) |
Keegen Douglas | ... | visual effects supervisor: Goldtooth Creative (uncredited) |
Samuel Edwards | ... | render wrangler: Weta Digital (uncredited) |
Chad L. Fox | ... | visual effects artist (uncredited) |
Jay Fox | ... | wrangler: VFX shoot (uncredited) |
Rod Fransham | ... | motion editor (uncredited) |
Nick Gabchenko | ... | lead shader writer: Weta Digital (uncredited) |
Sebastian Greese | ... | digital artist: Image Engine (uncredited) |
Paul Griffin | ... | animation consultant (uncredited) |
Jason Gross | ... | assistant visual effects supervisor (uncredited) |
Bassim Haddad | ... | senior motion editor (uncredited) |
Ben Hall | ... | systems administrator: Weta Digital (uncredited) |
Jeffrey Charles Higgins | ... | effects animator: Image Engine (uncredited) |
Corrado Ianiri | ... | avid operator: Weta Digital (uncredited) |
Malik Jayawardena | ... | motion capture technical director: Weta Digital (uncredited) |
Jenny Kess | ... | facilities: Weta Digital (uncredited) |
Jesper Kjölsrud | ... | sequence supervisor: Image Engine (uncredited) |
Keith Lackey | ... | technical director: Weta Digital (uncredited) |
David Langtry | ... | visual effects coordinator: Zoic Studios (uncredited) |
Luisma Lavin | ... | motion editor: Weta Digital (uncredited) |
Jacob Luamanuvae-Su'a | ... | motion capture technical director: Weta Digital (uncredited) |
Andreas Maaninka | ... | visual effects artist: weta digital (uncredited) |
Elizabeth Matthews | ... | compositor: Image Engine (uncredited) |
Raphael Matto | ... | shader writer (uncredited) |
Kevin McGowan | ... | lighting techical director: Image Engine (uncredited) |
Meredith Meyer-Nichols | ... | motion capture producer (uncredited) |
Francisco Moncayo Moreno | ... | digital effects artist: Image Engine (uncredited) |
Bo Mosley | ... | creature texture painter: Image Engine (uncredited) |
Stephen Nixon | ... | matte dept coordinator: Weta Digital (uncredited) |
James P. Noon | ... | tracking (uncredited) |
Ezekiel Norton | ... | visual effects editor: Image Engine (uncredited) |
Mike O'Neill | ... | lighting artist: Image Engine (uncredited) |
James Ogle | ... | digital modeller (uncredited) |
Troy Robinson | ... | uncredited |
Jaz Rongokea | ... | production: Weta Digital (uncredited) |
Adam Shand | ... | systems manager: Weta Digital (uncredited) |
Prateep Siamwalla | ... | tracking (uncredited) |
Michael Smith-Kennard | ... | digital artist: Goldtooth Creative (uncredited) |
Tony Thorne | ... | animator: Image Engine (uncredited) |
Anna Tonrungroj | ... | digital compositor (uncredited) |
Jon Tyler | ... | motion editor: Weta Digital (uncredited) |
R. Christopher White | ... | shader writer (uncredited) |
Lisa Wildermoth | ... | motion capture first ad: Weta Digital (uncredited) |
Xye | ... | tracking (uncredited) |
Blade Zavier | ... | visual effects producer: Goldtooth Creative (uncredited) |
Stunts
George Bailey | ... | stunt performer / stunt rigger |
Christopher Bathla | ... | stunt performer |
Etienne Changuion | ... | stunts: MNU mercenary (as Etienne Chanquin) |
Daniel Coetzer | ... | stunt performer |
François Coetzer | ... | stunt performer (as Francois Coetzer) / stunt rigger (as Francois Coetzer) |
Stefan De Beer | ... | stunt rigger |
Vadim Dobrin | ... | stunts: MNU mercenary |
Wayne Giles | ... | stunt performer (as Wayne Gilles) / stunts: MNU mercenary |
Alard Hufner | ... | stunt rigger |
Grant Hulley | ... | stunt coordinator |
Lee-Anne Liebenberg | ... | stunt performer |
William Maila | ... | stunt performer |
Mduduzi Mavimbela | ... | stunts: MNU mercenary (as Mdubuzi Mavimbela) |
Lebogang Mofokeng | ... | stunt performer / stunts: MNU mercenary |
Anton Moon | ... | stunt performer: second & pick up units |
Themba Nyawuza | ... | stunt performer |
Johnny Selema | ... | stunt performer |
Alfred Sinbane | ... | stunt performer / stunts: MNU mercenary |
Hein Stapelberg | ... | stunt rigger |
Zacharia Thekiso | ... | stunt performer |
Grant Hulley | ... | stunt driver (uncredited) |
Brieann Rich | ... | stunt driver (uncredited) |
Michael Rich | ... | stunt driver (uncredited) |
Nicholas Rich | ... | stunt driver (uncredited) |
Franz Spilhaus | ... | stunts (uncredited) |
Ryan Stuart | ... | stunt performer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Dave Anderson | ... | lighting technician: second & pick up units (as David Anderson) |
Matt Andrews | ... | key grip: second & pick up units |
Glenn Aryton | ... | lighting technician: second & pick up units |
Andrew Ayrton | ... | lighting technician: second & pick up units |
Alan Barnes | ... | gaffer |
Calvin Beekman | ... | grip |
Robert Bishop | ... | additional assistant camera |
David Bloomer | ... | stills photographer |
Richard Bluck | ... | camera operator: second & pick up units |
Darren Bradnock | ... | assistant grip: second & pick up units |
David Brown | ... | gaffer: second & pick up units (as Dave Brown) |
Thomas Brown | ... | focus puller: second unit |
Graham Clarke | ... | additional assistant camera / first assistant camera: "b" camera, second & pick up units |
Mark Cooksey | ... | additional assistant camera / first assistant camera: second unit |
Georgia Court | ... | camera operator: "b" camera |
Lars Cox | ... | camera operator: second unit & pick-ups |
Gareth Daley | ... | red camera supervisor: New Zealand, second & pick up units |
Stephen Daly | ... | best boy: second & pick up units |
Mark Davidson | ... | key grip: second & pick up units |
Chad De Klerk | ... | grip |
Hein de Vos | ... | camera operator: "b" camera, second & pick up units |
Jimmy Umba Di Umba | ... | video tape operator |
Mlungisi Dube | ... | best boy: second unit |
Ants Farrell | ... | best boy: second & pick up units |
Andre Feldmann | ... | video tape operator |
Manoel C. Ferreira | ... | additional camera operator (as Manny Ferreira) / camera operator: second & pick up units (as Mannie Ferreira) |
Robert Fischer | ... | key grip |
Mike Gomani | ... | camera trainee |
Andrew Greenan | ... | second assistant camera: second & pick up units |
Houston Hadden | ... | first assistant camera |
Chris Harker | ... | best boy |
Leon Harris | ... | electrician |
Dion Hartley | ... | key grip: second & pick up units |
David Howe | ... | gaffer: second & pick up units |
Bernin Isaac | ... | first assistant camera |
Sabelo Jaza | ... | lighting trainee |
Maurice Kapua | ... | best boy: second & pick up units |
Tony Keddy | ... | key grip: second & pick up units |
Sean Kelly | ... | first assistant camera: second & pick up units |
Justin Lavery | ... | camera assistant: interviews unit |
Dean Leslie | ... | camera operator / camera operator: interviews unit |
George Loxton | ... | additional camera operator |
Shoes Mafanya | ... | assistant grip: second & pick up units |
P.J. 'Pheello' Makosholo | ... | clapper loader |
Alpheas Manaka | ... | key grip: second & pick up units |
Alfred Manzini | ... | electrician |
Skip Margetts | ... | aerial director of photography |
Allen Markham | ... | grip |
Patric Mashilo | ... | grip (as Patrick Mashilo) |
Cooper Masondo | ... | gaffer: second unit |
Sanele Masondo | ... | electrician: second unit |
Zakhele Mavuso | ... | additional electrician / electrician: second & pick up units |
Moeketsi Mbele | ... | additional electrician |
Brett McDowell | ... | grip |
Wellington Mchunu | ... | additional electrician |
Garth Michael | ... | second assistant camera: second & pick up units |
Guy Micheletti | ... | key grip |
Mike Minogue | ... | camera assistant: second & pick up units |
William Mnisi | ... | assistant grip: second & pick up units / grip |
Nathan Mocobame | ... | additional electrician (as Nathan Mokobane) |
Peter Modise | ... | additional electrician |
Victor Mogale | ... | grip |
Lucas Moganedi | ... | electrician: second unit |
Patrick More | ... | additional electrician |
Reuben Morrison | ... | Lighting console operator: pick up unit |
Gerald Morse | ... | lighting technician: second & pick up units |
Chris Murphy | ... | lighting technician: second & pick up units |
Michael Mutombo | ... | additional camera operator |
Nigel Nally | ... | second assistant camera: second & pick up units |
Sipho Ncube | ... | electrician: second & pick up units |
Dumisani Ndlazi | ... | additional electrician |
Steven Ndlovu | ... | additional electrician / assistant grip: second unit |
Samuel Neluvholwe | ... | grip |
Mark Newnham | ... | lighting technician: second & pick up units |
Villy Nkoana | ... | grip |
Vuyo Ntuli | ... | lighting trainee |
Warrick Peace | ... | electrician: second & pick up units (as Warwick Peace) |
Gareth Penberthy | ... | video tape operator: second & pick up units |
Simon Raby | ... | director of photography: second & pick up units |
Kgomotso Ramokoka | ... | best boy: second & pick up units |
Jamie Ramsay | ... | director of photography: documentary unit |
Richard Ray | ... | second assistant camera |
Ashleigh Ruck | ... | video split operator: second & pick up units |
Garth Scholtz | ... | second assistant camera: second & pick up units |
Thabo Seale | ... | best boy: second & pick up units |
Bevan Simpson | ... | electrician |
Edward 'Shadow' Sithole | ... | additional electrician (as Edward Sithole) |
Emmanuel Chonco Sithole | ... | best boy (as Manny Chonco) |
Jonathan Smiles | ... | red camera supervisor |
Philip A.T. Smith | ... | first assistant camera: "b"camera - New Zealand (as Philip Smith) |
Joe Themba | ... | additional electrician |
Thys Uys | ... | second assistant camera: second & pick up units |
N'Cee Van Heerden | ... | behind the scenes camera |
Hansel Verkerk | ... | electrician: second & pick up units |
Justin Vincent | ... | second assistant camera |
Brent Webb | ... | electrician |
Amy Yeats | ... | clapper loader |
Jay Fox | ... | second assistant camera: VFX shoot (uncredited) |
Ryley Grunenwald | ... | behind the scenes (uncredited) |
H. Christopher Hunter | ... | grip (uncredited) |
Chad Koeller | ... | red camera technician (uncredited) |
Animation Department
Craig McPherson | ... | animator: image engine |
Jeremy Hollobon | ... | technical director: Weta Digital (uncredited) |
Kimberly Sanchez | ... | animator (uncredited) |
Casting Department
Gabriella Fish | ... | extras casting assistant: second & pick up units |
N'Cee Van Heerden | ... | casting associate |
Carolyn Visser | ... | extras casting coordinator |
Miranda Rivers | ... | casting: New Zealand (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Matt Appleton | ... | costume supervisor: Weta Workshop |
Grant Carr | ... | costume manufacturng |
Nicole Vittoria de Jager | ... | wardrobe buyer: second & pick up units (as Nicole Dajager) |
Rick de Souza | ... | second costume standby |
Winni Dlamini | ... | seamstress (as Winnie Dlamini) |
Rebekah Edwards | ... | costume buyer: second & pick up units |
Flo Foxworthy | ... | costume: Weta Workshop (as Flo Verlander) |
Michael Grealish | ... | costume: Weta Workshop |
Cathy Harris | ... | costume: Weta Workshop (as Cathy 'Tree' Harris) |
Glynnis Harris | ... | wardrobe buyer |
Nadine Jaggi | ... | costume: Weta Workshop |
Jacomina Jankowitz | ... | key costume standby |
Kelly Lily Marie | ... | costume: Weta Workshop (as Kelly-Marie Parkinson) |
Maria Maselane | ... | seamstress |
Tyron Matthee | ... | costume breakdown artist (as Tyrone Matthee) |
Mayote Mhlanga | ... | extras costume standby |
Thabisa Mkonto | ... | wardrobe assistant |
Aggie Mokwena | ... | costume extras coordinator (as Agrineth Mokoena) |
Samantha Morley | ... | costume supervisor: second & pick up units |
Leonie Roberts | ... | costume supervisor |
Kalya Sowden | ... | costume: Weta Workshop |
Philip Stapelberg | ... | costume extras supervisor |
Lee Williams | ... | costume: Weta Workshop |
Location Management
Paul Gobo | ... | location assistant: second unit |
Thomas Lishi | ... | assistant location manager |
Dries Scholtz | ... | location assistant: second & pick up units |
Music Department
Michelle Belcher | ... | executive soundtrack album producer / music supervisor |
Joseph Pepe Danza | ... | soloist: yayli tanbur (as Pepe Danza) |
Alpha Yaya Diallo | ... | musician: vocal soloist |
James Fitzpatrick | ... | orchestra contractor |
Aiko Fukushima | ... | orchestrator |
Stephen Gallagher | ... | music editor |
Jan Holzner | ... | orchestral recording engineer |
Reza Honari | ... | soloist: kemanche |
Adam Klemens | ... | conductor: The City of Prague Philharmonic Orchestra |
Peggy Lee | ... | musician: electric cello soloist |
Quynne Alana Paxa | ... | orchestrator assistant (as Quynne Craddock) |
Vince Renaud | ... | music mixer |
Nigel Scott | ... | music editor |
Jiri Simunek | ... | music copyist |
Jeff Toyne | ... | orchestrator |
Chris Winter | ... | music editor (uncredited) |
Script and Continuity Department
Vinca Cox | ... | script supervisor |
Kelsey Egan | ... | assistant script supervisor |
Terry Fletcher | ... | script supervisor: second unit |
Tshego Molete Khanyile | ... | assistant script supervisor (as Tshego Molete) / assistant script supervisor: second & pick up units (as Tshego Molete) |
Transportation Department
Jacobus Badenhorst | ... | action vehicle assistant |
Michael Batley | ... | cast driver: second & pick up units |
Sean Berkhout | ... | transport manager: second & pick up units |
Jim Dynes | ... | action vehicle assistant |
Albert Foot | ... | unit transport captain: second & pick up units |
Andile Gulishe | ... | driver: second & pick up units (as Andile Gcilishe) |
Petrus Hlangwani | ... | truck driver |
Issa Inussa | ... | truck driver |
Joachim Kasinda | ... | driver: Casspir |
Seamus Kavanagh | ... | cast driver: second & pick up units |
Bongani Khumalo | ... | truck driver |
David Latta | ... | action vehicle assistant |
Vincent Lebethe | ... | driver: second & pick up units |
Jerry Mabasa | ... | truck driver |
Clement Magwaza | ... | driver: second & pick up units |
Elias Makhanya | ... | driver: second & pick up units |
Alfred Masaile | ... | cast & crew driver |
Clement Masango | ... | truck driver |
Feli Masango | ... | truck driver |
Sydney Masiteng | ... | driver: second & pick up units |
Nichodemus Matjopi | ... | driver: second & pick up units (as Nicodemus Motjopi) |
David Mbenze | ... | truck driver |
Thapelo Melite | ... | truck driver |
Thandiwe Mesele | ... | coordinator: unit & transport |
Carin Meyer | ... | action vehicle assistant |
Fanuel Michabela | ... | driver: Casspir |
James Mokangkang | ... | driver: second & pick up units |
Frank Molepo | ... | driver: Casspir |
Hosia Mothibi | ... | driver: second & pick up units |
Leonard Mpambani | ... | cast & crew driver |
Sifiso Ndaba | ... | cast & crew driver |
Bruce Nqamqele | ... | truck driver (as Bruce Ngqamqele) |
Ernest Nti | ... | cast & crew driver |
Gift Ntshingila | ... | driver: second & pick up units |
Mduduzi Ntshingila | ... | truck driver |
Leonard Philander | ... | driver: second & pick up units |
Gilbert Phiri | ... | truck driver |
Ursula Raaf | ... | driver: second & pick up units |
Hendrik Sebulela | ... | driver: second & pick up units (as Hendrik Sebolela) |
Abraham Shabalala | ... | cast & crew driver |
Abraham Shiburi | ... | captain: unit & transport |
Hodges Sibeko | ... | driver: second & pick up units |
Phillip Sibiya | ... | truck driver |
Tebogo Skhosana | ... | driver: second & pick up units |
John-Dee Styles | ... | action vehicle coordinator |
Bradley Sweetman | ... | transport manager |
Johannes Thejane | ... | truck driver |
Bafana Tshabalala | ... | truck driver |
Willy Elliot | ... | driver: second & pick up units |
Teresa Haney | ... | transportation coordinator (uncredited) |
Additional Crew
Janine Alexander | ... | assistant accountant: New Zealand |
Gunner Ashford | ... | armourer: second & pick up units |
Richard Athorne | ... | assistant, design room, Weta Workshop |
Jessica Bartels | ... | production coordinator: second unit |
Daphne Bezem | ... | production coordinator |
Ian Bidgood | ... | technical supervisor |
Carole Bird | ... | catering manager: The Embassy |
David Bloem | ... | liaison: Kliptown |
Chris Bohmenn | ... | helicopter pilot (as Chris Bohnenn) |
Beauty Bokweni | ... | third assistant accountant |
Andy Buckley | ... | medic |
Victoria Burkhart | ... | assistant: Mr. Blomkamp |
John Charles | ... | software manager: Sony DAC |
Willie Coetsee | ... | helicopter safety officer |
Pieter Coetzee | ... | helicopter pilot |
Wessel Coetzee | ... | helicopter pilot |
Donovan Cooper | ... | medic |
Christopher J. Corabi | ... | additional legal services: U.S. |
Jane Corden | ... | production incentives consulting: Moneypenny / rebate consulting: Moneypenny |
Richard Cuthbert | ... | production assistant: second & pick up units |
Leanne Denyer | ... | assistant catering manager: The Embassy |
Bongani Dlamini | ... | set production assistant: second & pick up units |
Sphamanndla Dlamini | ... | card runner: second unit |
Blair Donovan | ... | medic |
Matthew Dravitzki | ... | executive assistant: Mr. Jackson |
Francois du Rand | ... | weapons: Denel |
Shile Dube | ... | set production assistant: second & pick up units |
Morne Erasmus | ... | medic |
Greg Fell | ... | production coordinator: interviews unit |
De Villiers Fourie | ... | onset production assistant (as Fourie Devilliers) |
Kimberly Fox | ... | international sales: QED International |
John Friedberg | ... | assistant: Mr. Hanson |
Rachel Gilkison | ... | production assistant: second & pick up units |
Aaron Huriwaka | ... | weapons master: second & pick up units |
Peter Jackson | ... | presents |
Thembela James | ... | onset unit assistant |
Tatyana Joffe | ... | international sales: QED International |
Kate Jorgensen | ... | coordinator, design room, Weta Workshop |
Atah Julius | ... | unit assistant |
Rachel Korn | ... | assistant: Mr. Block |
Caswell Lisitsi | ... | unit assistant: second unitt |
Kekeletso Lithebe | ... | set production assistant: second & pick up units |
Guy MacLeod | ... | legal counsel: South Africa (as Guy McLeod) |
Irish MacLeod | ... | Additional Crew: Legal |
Stephanie Macrides | ... | coordinator: accommodation & travel |
Craig Magill | ... | weapons: Gemaco |
Tshepo Mandlazi | ... | production assistant: second & pick up units |
Paula P. Manzanedo | ... | completion guarantor: Film Finances, Inc. (as Paula Manzanedo-Schmit) |
Ismael Maope | ... | set manager: second & pick up units |
Pious Masebe | ... | security liaison: Kliptown |
Sydney Maseteng | ... | studio manager |
Zolani Mbambo | ... | production assistant: second unit |
Shane Meyer | ... | production assistant |
Jess Miggins | ... | catering assistant: The Embassy |
Kingston Mokgethi | ... | set production assistant: second & pick up units |
Frank Molteno | ... | helicopter pilot |
Muzi Mondi | ... | production assistant: second & pick up units |
Shanon Moratti | ... | main on ends & titles |
Sarah Morris | ... | production assistant: Weta Workshop |
Rulani Mudau | ... | office assistant |
Sheila Mudau | ... | office assistant |
Susan Muir | ... | completion guarantor: Film Finances |
Fred Mulindwa | ... | manager: base camp (as Freddy Mulindwa) |
Sam Muyzers | ... | motion capture actor: Animatrik Film Design |
Michael Mycielski | ... | production assistant |
Peter Ndifon | ... | manager: unit & location |
Simphiwe Ndulula | ... | production assistant: second & pick up units |
Tony Neophytou | ... | weapons |
Thulani Ngcwade | ... | first assistant accountant |
Zanele Ngubane | ... | office assistant |
Diana Nkata | ... | assistant production coordinator |
Archibald Nkwana | ... | production coordinator: second & pick up units (as Archie Nkwana) |
Ian Nobin | ... | production accountant |
Lwazi Nodada | ... | production assistant: second unit |
Salamina Ntseke | ... | office assistant |
Tumelo Ntsimane | ... | set production assistant: second & pick up units (as Tumi Ntshimane) |
Tshidi Ntsoko | ... | production secretary: second & pick up units |
Sizwe Nxumalo | ... | production assistant: documentary unit |
Pierre Pelser | ... | runner |
Len Pendergast | ... | production incentives consulting: Global Incentives / rebate consulting: Global Incentives |
Brett Queen | ... | motion capture actor: Animatrik Film Design |
Paul Raleigh | ... | completion guarantor: Film Finances |
Matt Reid | ... | production runner: second & pick up units |
Merrin Ruck | ... | script supervisor: second & pick up units |
Brian Scadden | ... | lab operations manager |
Eva B. Schmieg | ... | additional legal services: Canada (as Eva Schmieg) |
Nicolas Sewape | ... | card runner: second & pick up units (as Nicholas Sweape) |
John Shelby | ... | production assistant |
Michael Sherman | ... | additional legal services: US |
Darren Sigley | ... | runner: second & pick up units |
Bonga Sikhosana | ... | set assistant: second & pick up units |
Lesedi Siswana | ... | production secretary |
Andrew Smith | ... | business manager: Weta Workshop |
Karen Soich | ... | legal counsel: New Zealand |
Spannies Spangenberg | ... | manager: unit & location, second & pick up units (as Spannies Spannenberg) |
Trudi Steel | ... | unit assistant: second unitt |
Olly Steele | ... | armourer/weapons master / on set armourer, weapons instuctor |
Robert Steenpoorte | ... | production assistant: interviews unit |
Todd Steiner | ... | production financing: Comerca Entertainment Group |
Bronwen Stewart | ... | production coordinator |
Les Van Blerk | ... | assistant armourer (as Leslie Van Blerk) |
Farren van Niekerk | ... | additional crew: legal |
Gail Van Niekerk | ... | first assistant accountant: second & pick up units |
Gert van Niekerk | ... | runner (as Gert Van Niekerk) |
Jeremy Vinden | ... | second assistant accountant |
Kholisile Vinqi | ... | production assistant: second unit |
Natalia Voorslag | ... | payroll accountant: second & pick up units |
Rezina Wahed | ... | payroll accountant |
Amanda Walker | ... | coordinator: producer |
Jonathan Weber | ... | assistant: Mr. Kamins |
Nathan Wellington | ... | head of picture |
Mark Wetzstein | ... | additional legal services: US |
David Alex Wilson | ... | unit publicist |
D.R. Farquharson | ... | project manager: Deluxe Digital Cinema (uncredited) |
Ben Fransham | ... | motion capture actor: Weta Digital (uncredited) |
Samuel Frauenstein | ... | product placement director (uncredited) |
Mathieu-Xavier Mauser | ... | systems administrator (uncredited) |
David B. Oliver | ... | production finance (uncredited) |
Akshay Parbhu | ... | it support: Weta Workshop (uncredited) |
Brieann Rich | ... | set medic (uncredited) |
Nicholas Rich | ... | key set medic (uncredited) |
Yu-Fai Suen | ... | investors representative (uncredited) |
Thanks
Guillermo del Toro | ... | special thanks |
Hamish Fraser | ... | the producers wish to extend their personal thanks for their contribution |
George Hyland | ... | the producers wish to extend their personal thanks for their contribution |
Quinton Lategan | ... | the producers wish to extend their personal thanks for their contribution: Cellular Dynamics |
Eddie Mbalo | ... | the producers wish to extend their personal thanks for their contribution: The South Africa National and Video Foundation |
Duncan Nimmo | ... | the producers wish to extend their personal thanks for their contribution |
Fran Walsh | ... | special thanks |
Cassidy Wheatcroft | ... | the producers wish to extend their personal thanks for their contribution |
Production Companies
- TriStar Pictures (in association with)
- Block / Hanson (in association with)
- WingNut Films
- Canadian Film or Video Production Tax Credit (CPTC) (with the participation of)
- Covert Media
- Department of Trade and Industry of South Africa (produced with the assistance of)
- District 9
- Key Creatives
- Majority Entertainment
- New Zealand Post Digital and Visual Effects Grant (with the participation of)
- Province of British Columbia Production Services Tax Credit (with the participation of)
- QED International
Distributors
- A Plus Films (2010) (Bulgaria) (theatrical)
- ACME (2009) (Lithuania) (theatrical)
- Audio Visual Entertainment (2009) (Greece) (theatrical)
- B&H Film Distribution (2009) (Ukraine) (theatrical)
- Blitz (2009) (Slovenia) (theatrical)
- Blue Sky Media (2009) (Czechia) (theatrical)
- CMC Entertainment (2009) (Taiwan) (theatrical)
- Cathay-Keris Films (2009) (Singapore) (theatrical)
- Columbia TriStar Warner Filmes de Portugal (2009) (Portugal) (theatrical)
- Distribuye Movie (2009) (Uruguay) (theatrical)
- FS Film (2009) (Finland) (theatrical)
- Filmcompagniet (2009) (Denmark) (theatrical)
- Gaga (2010) (Japan) (theatrical)
- ITI Cinema (2009) (Poland) (theatrical)
- InterComFilm (2009) (Romania) (theatrical)
- Medyavizyon (2009) (Turkey) (theatrical)
- Metropolitan Filmexport (2009) (France) (theatrical)
- Multivision Multimedia India (2009) (India) (theatrical)
- Palace Pictures (2009) (Hungary) (theatrical)
- Presidio (2010) (Japan) (theatrical)
- QED International (2009) (Non-US) (theatrical) (international sales)
- SF Norge A/S (2009) (Norway) (theatrical)
- Seret (2009) (Israel) (theatrical)
- Shanghai xilechangsheng Co. (2009) (China) (theatrical)
- Sony Pictures España (2009) (Spain) (theatrical)
- Sony Pictures Filmverleih (2009) (Austria) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing Argentina (2009) (Argentina) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing Australia (2009) (Australia) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing International (2009) (Hong Kong) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Argentina) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Belgium) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Brazil) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Canada) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Germany) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Italy) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Mexico) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Netherlands) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (South Korea) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (United Kingdom) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (United States) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2009) (Canada) (theatrical)
- Svensk Filmindustri (SF) (2009) (Sweden) (theatrical)
- TriStar Pictures (2009) (United States) (theatrical)
- United King Films (2009) (Israel) (theatrical)
- Vie Vision Pictures (2009) (Taiwan) (theatrical)
- Viva International Pictures (2009) (Philippines) (theatrical)
- Walt Disney Studios Sony Pictures Releasing (WDSSPR) (2009) (Russia) (theatrical)
- Warner Bros. (2010) (Japan) (theatrical)
- 7Mate (2023) (Australia) (tv)
- FS Film (2010) (Finland) (Blu-ray) (DVD)
- ITVX (2023) (United Kingdom) (video) (VOD)
- Mokép (2010) (Hungary) (Blu-ray) (DVD)
- Music Television (MTV) (2016) (Italy) (tv)
- Nelonen (2012) (Finland) (tv)
- RTL Entertainment (2011) (Netherlands) (tv) (RTL5)
- RTL Entertainment (2016) (Netherlands) (tv) (RTL7)
- Seven 7 / Metropolitan Filmexport (2010) (France) (DVD)
- Seven 7 / Metropolitan Filmexport (2010) (France) (Blu-ray) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2020) (Germany) (Ultra HD Blu-ray)
- Sony Pictures Home Entertainment (2009) (Canada) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2009) (United Kingdom) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2009) (United Kingdom) (Blu-ray) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2009) (United States) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2009) (United States) (Blu-ray) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2010) (Argentina) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2010) (Argentina) (Blu-ray) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2010) (Belgium) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2010) (Belgium) (Blu-ray) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2010) (Germany) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2010) (Germany) (Blu-ray) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2010) (Netherlands) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2010) (Netherlands) (Blu-ray) (DVD)
- Svensk Filmindustri (SF) (2010) (Sweden) (DVD)
- Svensk Filmindustri (SF) (2010) (Sweden) (Blu-ray) (DVD)
- The CW Network (The CW) (2014) (United States) (tv)
- Warner Home Video (2010) (Japan) (DVD)
Special Effects
- Weta Workshop (weapons, creatures & makeup effects)
- Image Engine Design (visual effects)
- Animatrik Film Design (motion capture)
- The Embassy (visual effects)
- Wētā FX (visual effects)
- Zoic Studios (visual effects)
- Goldtooth Creative
- MXFX Special Effects
- XYZ-RGB (cyber scanning)
Other Companies
- AON (insurance services)
- Albert G. Ruben and Company (insurance services)
- Area 5.1 (adr facility)
- Arriscan (acknowledgement: scanned on)
- Avid Unity Medianetwork (acknowledgement: edited with Avid Media Composer® Adrenaline on)
- CGM Insurance Brokers (insurance services)
- Cellular Dynamics (the producers wish to extend their personal thanks for their contribution)
- Central Kitchens (catering)
- Chris Boswell Catering (catering)
- Cineflex HD / Helimedia (aerial camera)
- City of Prague Philharmonic Orchestra (orchestra)
- Comerica Entertainment Group (production financing)
- Community of Kliptown (the producers wish to extend their personal thanks for their contribution)
- Community of Tshiawelo (the producers wish to extend their personal thanks for their contribution)
- DTS (acknowledgement)
- Department of Trade and Industry of South Africa (produced with the assistance of)
- District 9 (acknowledgement: is the author and creator of this motion picture for the purposes of The Berne Convention and all national laws giving effect thereto, and for purposes of copyright law in The United Kingdom)
- Dolby Digital (in selected theatres)
- Dragon Grips (grips)
- E.TV (stock footage)
- Entertainment Clearances (rights and clearances)
- Film Finances (completion guarantor)
- Fintage CAM (collection account management)
- Getty Images (stock footage)
- Getty Images (stock footage)
- Global Incentives (production incentives & rebate consulting)
- ITN Source/Reuters (stock footage)
- Kalahari Pictures (production services: South Africa)
- Klass Security and Investigations (film security)
- Media Film Service (additional grips)
- Media Film Service (camera equipment)
- Media Film Service (lighting)
- Moneypenny Services (production incentives & rebate consulting)
- Motion Picture Association (MPA) (Motion Picture Association of America, certificate no. 45478)
- Natalie Best Digital (data wrangling)
- Paramount Transportation Services (transportation services)
- Park Road Post Production (adr facilities)
- Park Road Post Production (digital intermediate facility)
- Park Road Post Production (digital intermediate laboratory)
- Park Road Post Production (sound post-production facility)
- Park Road Post Production (sound re-recording facility)
- Phoenix Rising Media (the producers wish to extend their personal thanks for their contribution)
- Pyranha Stunts (stunt team)
- Quantel® Pablo (acknowledgement: digital intermediate created on)
- Red Digital Cinema (camera equipment provided by)
- SDDS Sony Dynamic Digital Sound (in selected theatres)
- Scrumptious Catering (catering)
- Smécky Studios (recording)
- South African Broadcasting Corporation (SABC) (stock footage)
- Tadlow Music (orchestra contractor)
- The Gauteng Film Commission (the producers wish to extend their personal thanks for their contribution)
- The People of Soweto (the producers wish to extend their personal thanks for their contribution)
- The South Africa National and Video Foundation (the producers wish to extend their personal thanks for their contribution)
- Thought Equity Motion (motion imagery)
- Vision 2000 (travel agent: Canada)
- Visual Data Media Services (delivery and international servicing)
- Waterfront Studios (adr facilities)
- Williment Travel (travel agent: New Zealand)
Storyline
Plot Summary |
In 1982, a massive star ship bearing a bedraggled alien population, nicknamed "The Prawns," appeared over Johannesburg, South Africa. Twenty-eight years later, the initial welcome by the human population has faded. The refugee camp where the aliens were located has deteriorated into a militarized ghetto called District 9, where they are confined and exploited in squalor. In 2010, the munitions corporation, Multi-National United, is contracted to forcibly evict the population with operative Wikus van der Merwe in charge. In this operation, Wikus is exposed to a strange alien chemical and must rely on the help of his only two new 'Prawn' friends. Written by Kenneth Chisholm (kchishol@rogers.com) |
Plot Keywords | |
Taglines | You are not welcome here. See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $30,000,000 (estimated) |
Cumulative Worldwide Gross | $210,819,611 |
Did You Know?
Trivia | After the feature film based on the Halo: Combat Evolved (2001) video game series (which was to have been directed by Neill Blomkamp) fell through, producer Peter Jackson went to Blomkamp and offered him $30 million to make whatever he wanted, although this would be Blomkamp's first feature as a director. The result is this film. See more » |
Goofs | When Wikus is first admitted to hospital and is having his arm checked, it is quite clear that he has a hairy chest under his vest. Afterwards, he is seen with his shirt off and is hairless. Because the surgeons are planning on opening his chest to remove his heart, it is likely that his chest was shaved in preparation for the procedure. Another reason may be, due to the changes his body is undertaking (fingernails falling off, etc.), his hair may have fallen out. See more » |
Movie Connections | Featured in Wolverine/Ghosts of Girlfriends Past/Battle for Terra (2009). See more » |
Soundtracks | Zingu 7 See more » |
Crazy Credits | The end credits are back to front, with the actors' names on the left and character names on the right (as opposed to most films where it's the other way 'round). See more » |
Quotes |
Automated MNU Instructional Voice:
[in MNU Humvee]
When dealing with aliens, try to be polite, but firm. And always remember that a smile is cheaper than a bullet. See more » |