Big Brother Uncut (TV Series)
Live Nominations 2 (2003)
Full Cast & Crew
Directed by
Mark Adamson | ||
Simon Francis | ... | (executive) |
Writing Credits (in alphabetical order)
Steve Myhill | ... | (script) |
Cast (in credits order)
Gretel Killeen | ... | Self - Host | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Vincent Amato | ... | Self - Square House Housemate | |
Benjamin Archbold | ... | Self - Round House Housemate | |
Joanne Ashton | ... | Self - Round House Housemate | |
Claire Bellis | ... | Self - Square House Housemate | |
Regina Bird | ... | Self - Round House Housemate | |
Irena Bukhshtaber | ... | Self - Special Guest | |
Jaime Cerda | ... | Self - Square House Housemate | |
Patrick Flanagan | ... | Self - Round House Housemate | |
Daniel McInnes | ... | Self - Round House Housemate (as Daniel McInness) | |
Carlo Melino | ... | Self - Square House Housemate | |
Daniel Small | ... | Self - Square House Housemate (as Saxon) | |
Chrissie Swan | ... | Self - Round House Housemate | |
Belinda Thorpe | ... | Self - Square House Housemate | |
Leah White | ... | Self - Round House Housemate |
Produced by
Peter Abbott | ... | executive producer: Southern Star Endemol |
Denise Blazek | ... | producer |
David Grusovin | ... | task producer |
Matthew Kowald | ... | associate producer |
Jonathon Summerhayes | ... | supervising task producer |
Alice Welchman | ... | task producer |
Dafydd Williams | ... | supervising producer |
Editing by
Adrien Brooke | ||
Leigh Elmes |
Production Design by
Michael Bridges |
Makeup Department
Melissa Busk | ... | makeup artist |
Fernando Frisoni | ... | stylist |
Carol Haddad | ... | hair stylist |
Production Management
Genevieve Broomham | ... | supervising production manager |
Monique Hennessy | ... | production manager |
Ray Martin | ... | post-production manager: Cutting Edge |
Howard Parker | ... | production executive: Southern Star Endemol |
Second Unit Director or Assistant Director
Angie McKinnon | ... | assistant director |
Rebecca Pini | ... | assistant director |
Sound Department
Simon Cormie | ... | audio assistant |
John Galea | ... | communications |
Jack O'Brien | ... | audio director: house |
John Simpson | ... | audio supervisor |
Visual Effects by
Bruce Bedwell | ... | technical director |
Michael Burton | ... | operations manager: Cutting Edge |
Michael Eveleigh | ... | technical manager: Global Television |
Anthony Foster | ... | broadcast engineer |
Camera and Electrical Department
Meno De Jager | ... | camera operator (as Menno De Jager) |
Russell Nunn | ... | video tape operator |
Ian Quartermass | ... | lighting director |
Alex Retamal | ... | camera operator |
Gavin Watson | ... | camera operator |
Editorial Department
Simone Mackinder | ... | vision switcher |
David McEvoy | ... | vision switcher |
Ben Steendyk | ... | post-production coordinator: Cutting Edge |
Music Department
Julie Hodges | ... | music supervisor: Mana Music (as Julie Spinks) |
Additional Crew
Trish Ashenden | ... | production accountant: Moneypenny Services |
David Brown | ... | head of publicity: Southern Star Endemol |
Julian Bungate | ... | task coordinator |
Tim Clucas | ... | head of factual programming: Network Ten |
Narelle Dyer | ... | travel coordinator |
Samantha Foster | ... | production coordinator: Network Ten |
Nina Fussell | ... | network promotions: Network Ten |
Kelly Kearney | ... | production coordinator |
Catherine Lee | ... | legal counsel: Southern Star Endemol |
Vanda Leigh | ... | network classification: Network Ten |
Katherine McIntosh | ... | housemate coordinator |
Stuart Melvin | ... | floor manager |
Peter Mills | ... | engineering supervisor |
Jael Napper | ... | publicist: Network Ten |
Megan Naylor | ... | assistant accountant |
Susana Riddell | ... | publicist: Network Ten |
Anna Scarff | ... | production assistant |
Wendy Strong | ... | autocue operator |
James Talbot | ... | business affairs manager: Southern Star Endemol |