Directed by
Marco Kreuzpaintner |
Writing Credits
Marco Kreuzpaintner | ... | (based on an idea by) |
Norbert Eberlein | ... | (written by) |
Lennard Eberlein | ... | (story editor) |
Sarah Wallers |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Jannis Niewöhner | ... | Beat | |
Karoline Herfurth | ... | Emilia | |
Christian Berkel | ... | Richard Diemer | |
Alexander Fehling | ... | Philipp Vossberg | |
Kostja Ullmann | ... | Jasper | |
Hanno Koffler | ... | Paul | |
Nina Gummich | ... | Janine | |
Svenja Jung | ... | Nani | |
Carlo Ljubek | ... | Miss Sundström | |
Anna Bederke | ... | Lina | |
Ivan Shvedoff | ... | Igor | |
Claudia Michelsen | ... | Karen Eckert | |
Thekla Reuten | ... | Luna Schouten | |
Gudrun Ritter | ... | (credit only) | |
Karl Markovics | ... | Dr. Brandt | |
Waldemar Kobus | ... | Korsch | |
Ludwig Simon | ... | Janik | |
Malik Bitko | ... | Junis | |
Mark Filatov | ... | Artem | |
Oliver Bigalke | ... | Oleg (as Oli Bigalke) | |
David Bredin | ... | Ingo | |
Soma Pysall | ... | Aylin | |
Mohamed Issa | ... | Tarek | |
Frederik Stein | ... | Jonathan | |
Wolfgang Schreiber | ... | Old Farmer | |
Walid Al-Atiyat | ... | Alkim | |
Steven Lehmann | ... | Guard 1 | |
Maria Hartmann | ... | Mrs. Masurek | |
Jakob Bieber | ... | DJ Laxx | |
Gerrit Klein | ... | Mikkel | |
Kaya Kanbay-Wendel | ... | Owner Café Lot | |
Vladimir Burlakov | ... | Lew | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Dylan Jones | ... | Guard 1 (voice) | |
Nicholas Corda | ... | Laxx (uncredited) |
Produced by
Christopher Doll | ... | producer (produced by) |
Willi Geike | ... | executive producer |
Lothar Hellinger | ... | producer (produced by) |
Dan Maag | ... | executive producer |
Mark Nolting | ... | line producer |
Music by
Ben Lukas Boysen |
Cinematography by
Philipp Haberlandt | ... | director of photography |
Editing by
Johannes Hubrich | ... | supervising editor |
Alexander Murygin | ... | (as Alex Murygin) |
Anja Siemens |
Casting By
Anna-Lena Slater | ... | (as Anna Slater) |
Daniela Tolkien |
Production Design by
Silke Buhr |
Art Direction by
Anna Jarocka |
Set Decoration by
Theresia Anna Ficus |
Costume Design by
Gioia Raspé | ||
Manfred Schneider |
Makeup Department
Christina Birnbaum | ... | additional makeup artist |
Anna Sophie Evenkamp | ... | additional makeup artist (as Anna Evenkamp) |
Georg Korpas | ... | key hair stylist (as Georg Korpás) / key makeup artist (as Georg Korpás) |
Sandra Leutert | ... | additional makeup artist |
Margarita Rasbasch | ... | additional makeup artist |
Anja Rimkus | ... | additional makeup artist |
Katja Schulze | ... | additional makeup artist |
Julia Serowski | ... | additional makeup artist |
Stuart Szymanski | ... | prosthetics sculptor |
Katharina Thieme | ... | make-up/hair artist (as Katharina Rebecca Thieme) |
Virginie Thomann | ... | additional makeup artist |
Anne-Marie Walther | ... | make-up/hair artist (as Anne Marie Walther) |
Antje Zobler | ... | additional makeup artist |
Production Management
Marion Aha | ... | unit manager |
Moritz Großerhode | ... | assistant set manager |
Levke Palm | ... | set manager |
Gernot Sprenger | ... | production manager |
Florian Staubach | ... | assistant set manager |
Matteo Canalis Wandel | ... | unit manager |
Karolin Wanger | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Christopher Doll | ... | second unit director |
Kim Doyen | ... | second assistant director |
Jenny Jaros | ... | second unit second assistant director (as Jenny 'Penny' Jaros) |
Sandro Silva | ... | second unit first assistant director |
Jeronimo Wald | ... | first assistant director |
Art Department
Denise Baron | ... | set designer |
Stefanie Butscheidt | ... | graphic designer |
Axel Eichhorst | ... | concept artist |
Ulrike Eversmeier | ... | set dresser |
John Facenfield | ... | set dresser |
Manuel Hess | ... | lead dresser (as Manuel 'Manolo' Hess) |
Anna Jarocka | ... | set designer |
Annika Kiel | ... | graphic designer |
Benjamin Kniebe | ... | storyboard artist |
Tassilo Kraus | ... | special props |
Felix Manchon | ... | painter |
Alicia Ohntrup | ... | set dresser |
Melanie Peter | ... | assistant set decorator |
Matthias Prange | ... | stand-by construction |
Matthias Preti | ... | assistant stand-by props |
Jonas Renner | ... | art department trainee |
Bettina Saul | ... | set dresser |
Janina Schimmelbauer | ... | set dresser |
Mira Schindler | ... | property master/stand-by props |
Ludwig Schult | ... | set dresser |
Kay Scziegel | ... | key construction (as Kay-Uwe Scziegel) |
Jonas Simon | ... | set dresser |
Florian Singer | ... | assistant props |
Susanne Steckel | ... | set dresser |
Saskia Tegethoff | ... | assistant property master |
Yvonne von Krockow | ... | assistant set decorator |
Johanna Wagner | ... | set dresser |
Johanna-Marie Wimmer | ... | set dresser |
Jan Zegenhagen | ... | set dresser |
Tobias Zeislmeier | ... | key property master |
Jacqueline Portelli Avellino | ... | painter: Malta (uncredited) |
Lino Chetcuti | ... | scenic artist: Malta (uncredited) |
Fryderyk Swierczynski | ... | second unit art director (uncredited) |
Steven Teut | ... | second unit props hand (uncredited) |
Sound Department
Ingo Aurich | ... | second unit sound mixer |
Christian Bornkessel | ... | second unit sound mixer |
Misha Bours | ... | second unit boom operator |
Cerstin Cassidy | ... | adr coordinator |
César Fernández Borrás | ... | second unit boom operator |
Rainer Gerlach | ... | second unit sound mixer |
Achim Hoffmann | ... | sound |
Mario Hubert | ... | sound designer |
Christoph Merkele | ... | re-recording mixer |
Heiko Müller | ... | sound postproduction manager |
Manuel Neie | ... | additional boom operator |
Alexander Oberrader | ... | dialogue editor/adr editor (as Alex Oberrader) |
Caspar Sachsse | ... | boom operator: second unit |
Martin Schmidt | ... | boom operator |
Philipp Scholz | ... | foley editor |
Benjamin Schäfer | ... | adr recordist/editor |
Dirk Schäfer | ... | sound mixer (as Dirk 'Teo' Schäfer) |
Jan Steinke | ... | second boom operator |
Dominic Töpfer | ... | adr recordist (as Dominic Toepfer) |
Benedikt Uebe | ... | sound designer |
Uwe Zillner | ... | foley artist |
Questar Welsh | ... | re-recording mixer: english version (uncredited) |
Special Effects by
Uwe Arndt | ... | special effects technician |
Lena Damm | ... | special effects makeup trainee |
Josefa Geiss | ... | special effects office manager |
Daniel Godec | ... | special effects technician |
Andreas Herberg | ... | special effects technician |
Till Hertrich | ... | special effects technician |
Sven Hübner | ... | special effects technician |
Georg Korpas | ... | special effects makeup (as Georg Korpás) |
Jan Luppino | ... | special effects technician |
Michael Luppino | ... | special effects technician |
Swen Luppino | ... | special effects technician |
Uli Nefzer | ... | special effects supervisor |
Bernd Rautenberg | ... | special effects technician |
Jens Schmiedel | ... | special effects foreman/technician |
Stuart Szymanski | ... | special effects sculptor |
Jürgen Thiel | ... | special effects technician |
Thomas Thiele | ... | special effects technician |
Roland Weder | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Paul Andexel | ... | digital intermediate supervisor: ARRI Mitte Berlin |
Benjamin Aulinger | ... | compositing artist |
Mathilda Barchmann | ... | online & finishing artist |
Christopher Chaber | ... | visual effects coordinator |
Philipp Danner | ... | lead compositor |
Tim Emeis | ... | compositing artist |
Alexander Falk | ... | technical director: ARRI Media |
Thibaud Fond | ... | cg artist |
Roderick Freidrich | ... | cg artist (as Roderick Friedrich) |
Mathias Herbster | ... | cg artist |
Korbinian Hopfner | ... | fx supervisor |
Doris Huber | ... | visual effects producer |
Guido Kirsch | ... | compositing artist |
Lutz Lemke | ... | title sequence designer |
Oliver Markowski | ... | cg supervisor |
Dirk Mauche | ... | cg artist |
Lukas Neff | ... | digital intermediate engineer |
Frieda Oberlin | ... | head of production: ARRI Media |
Philipp Orgassa | ... | lead colorist |
Paul Poetsch | ... | compositing artist |
Maiken Priedemann | ... | digital colorist (as Maiken Friedemann) |
Angela Reedwisch | ... | key account manager: ARRI Media |
Josef Reidinger | ... | managing director: ARRI Media |
David Salamon | ... | lidar supervisor |
Abraham Schneider | ... | technical director: RISE |
Kay-Uwe Schuchert | ... | digital intermediate engineer |
Jan Schulze | ... | digital intermediate engineer |
Shayan Sharegh | ... | compositing artist |
Romain Sontag | ... | matchmove |
Dominik Trimborn | ... | visual effects supervisor |
Christian Tröger | ... | online & finishing artist |
Florian von Frenckell | ... | sales manager: ARRI Media (as Florian v. Frenckell) |
Daniel Witt | ... | lidar artist |
Alexander Wlk | ... | visual effects coordinator |
Amon Aleme Selassie | ... | digital intermediate engineer (uncredited) |
Stunts
Rainer Werner | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Sarah Alisch | ... | second assistant camera |
Samuel Andert | ... | additional digital imaging technician |
Timo Andert | ... | digital imaging technician |
Frédéric Batier | ... | still photographer |
Klemens Becker | ... | additional camera operator |
Frank Beitlich | ... | additional electrician |
Yoshua Berkowitz | ... | additional camera operator |
Christian Bernutz | ... | technocrane operator |
David Birk | ... | additional practical electrician |
Yannick Bonica | ... | additional electrician |
Tim Bornhöft | ... | assistant electrician |
Sonny Bruse | ... | additional electrician |
Sebastian Dengler | ... | technocrane operator |
Christopher Durth | ... | gaffer (as Christofer Durth) |
Hartmut Döring | ... | balloon light operator |
Max Egner | ... | additional second assistant camera |
Florian Emmerich | ... | director of photography: second unit |
John Engel | ... | additional electrician |
Daniel Erb | ... | additional camera operator |
Johnny Feurer | ... | first assistant "b" camera |
Bat Gankhuyag | ... | company grip (as Bat 'Gana' Gankhuyag) |
Jan Grunwald | ... | additional first assistant camera |
Norwin Hatschbach | ... | drone camera operator / second assistant camera |
Hannes Höber | ... | second unit key grip |
Bernd Kaser | ... | additional electrician |
Timon Koch | ... | additional digital imaging technician |
Lena Krause | ... | additional second assistant camera |
Stephan Kuch | ... | qtake operator |
Heiko Lehmann | ... | additional electrician |
Lasse Liebelt | ... | additional data wrangler |
Marko Mende | ... | electrician |
David Meynen | ... | camera trainee |
Stefan Müller | ... | aerial camera operator |
Pascal Perkams | ... | additional grip |
Josefin Porstner | ... | additional second assistant camera |
Andre Poser | ... | additional electrician (as André Poser) |
Philipp Rath | ... | technocrane operator |
Felix Gunter Rauch | ... | additional digital imaging technician (as Felix Rauch) |
Sven Ole Renneke | ... | first assistant camera (as Sven-Ole Rennecke) |
Axel Renner | ... | additional electrician |
Michael Rieck | ... | best boy electric |
Thibault Roginas | ... | additional electrician |
Christian Saalfeld | ... | balloon light operator |
Paolo Sanzani | ... | dolly grip |
Dennis Schlegel | ... | additional electrician |
Alexander Schwarz | ... | practical electrician |
Marco Siefert | ... | electrician |
Stefan Sosna | ... | additional camera operator |
Carlo Strobel | ... | data wrangler |
Anne Stubenrauch | ... | assistant electrician |
Kaja Styczynska | ... | second assistant "b" camera |
Baasanjav Tserendorj | ... | additional grip |
Selma von Polheim Gravesen | ... | additional first assistant camera (as Selma von Polheim) |
Robert Wedemeyer | ... | key grip |
Eric Zimmermann | ... | additional qtake operator (uncredited) |
Casting Department
Sophie Heller | ... | extras casting second assistant |
Johanna Ragwitz | ... | extras casting |
Annika Sell | ... | extras casting assistant (as Anni Sell) |
Francesca Briffa | ... | extras casting assistant: Malta (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Ina Arnautalic | ... | additional costumer |
Dietke Brandt | ... | additional costumer |
Dorota Budna | ... | additional costumer (as Dorotha Budna) |
Kerstin Feldmann | ... | additional costumer |
Alexandra Hannemann | ... | key costumer |
Liz Kreyenberg | ... | key costumer |
Anja Lafin | ... | additional costumer |
Christophe Linéré | ... | additional costumer (as Christoph Linere) |
Anne-Katrin Pache-Wilke | ... | costumer (as Anne Pache-Wilke) |
Sylka Schaedlich | ... | additional costumer (as Sylka Schädlich) |
Elisabeth Schmidt | ... | additional costumer |
Lisa Schrimpf | ... | costumer |
Ronni Schwenk | ... | assistant costume designer |
Miriam van der Ham | ... | additional costumer |
Susanne Vierkötter | ... | additional costumer |
Editorial Department
Simon Dopslaf | ... | assistant editor |
Laura Funck | ... | assistant editor |
Toska Hartmann | ... | assistant editor |
Felix Gunter Rauch | ... | colorist: dailies |
Zwi Zausch | ... | assistant editor |
Location Management
Felix Antoine | ... | second unit assistant location manager |
Maximilian Bachmann | ... | location manager |
Ferdinand Diepenbrock | ... | second unit assistant location manager |
Lukas Gontovos | ... | location scout |
Andreas Grasshoff | ... | second unit location manager |
Clara Hallwachs | ... | second unit assistant location manager |
Jenny Jaros | ... | second unit location manager (as Jenny 'Penny' Jaros) |
Christian Meinecke | ... | location scout |
Torsten Oppel | ... | location manager |
Lucie Riemer | ... | second unit assistant location manager |
Benjamin Roepke | ... | second unit location manager |
Philipp von Doering | ... | location scout |
Marei Wenzel | ... | location scout |
Chris Bonello | ... | assistant location manager (uncredited) |
Music Department
Thomas Binar | ... | music supervisor |
Ben Lukas Boysen | ... | music producer/opening title track |
Marcel Dettmann | ... | closing title track |
Paul Emmerich | ... | music producer/opening title track |
Script and Continuity Department
Sandra Delatron | ... | second unit script supervisor |
Gabriele Mattner | ... | second unit script supervisor |
Beatrice Reese | ... | second unit script supervisor |
Falk Schwalbe | ... | script supervisor |
Transportation Department
Andreas Bartel | ... | production driver |
Rüdiger Boscheinen | ... | set dec driver |
Atrin Familian | ... | additional production driver |
Carlos Faria | ... | production driver |
Fritz Jürgens | ... | props driver |
Jan Luo | ... | production driver |
Josef Meems | ... | set dec driver |
Brendan Rousseau | ... | second unit production driver |
Tommy Smolinski | ... | additional production driver (as Thomas Smolinski) |
Andreas Uhlig | ... | second unit production driver |
Bennet Weidemann | ... | production driver |
Additional Crew
Intisar Al-Obaidi | ... | dialect coach: Arabic |
Anna Avramenko | ... | chaperone |
Ute Baron | ... | camera & grip & lighting equipment |
Grit Belitz | ... | health & safety coordinator |
Maite Wilke Berenguer | ... | production trainee: Hellinger/Doll |
Axel Dietrich Berger | ... | health & safety advisor |
Mandy Berndt | ... | set runner |
Matthias Braun | ... | legal consultant |
Jaqueline Burkhardt | ... | caterer |
Victor Croy | ... | production trainee: Hellinger/Doll |
Stefan Düll | ... | camera & grip & lighting equipment |
Paul Emmerich | ... | personal assistant: Marco Kreuzpaintner |
Sabrina Frede | ... | caterer |
Ursula Gaida | ... | production accountant |
Sophia Gilles | ... | production trainee |
Adrian Goessel | ... | set runner (as Adrian Gössel) |
Matthias Grundmann | ... | legal counsel: Pantaleon |
Noura Gzara | ... | audio description |
Mirko Hans | ... | personal assistant: Philipp Haberlandt |
Teresa Harder | ... | child coach |
Sven Hermann | ... | film service |
Rabeah Hinrichs | ... | assistant production accountant |
Maria Höricke | ... | legal consultant |
Sonja Jehle | ... | personal assistant to producers |
Anna Klausing | ... | production coordinator |
Bernd Kloss | ... | cherrypicker rental |
Benjamin Klumpp | ... | making of/epk |
Ana Koerner | ... | set runner |
Jörg Kriminski | ... | caterer |
Elsa Lehmann | ... | set runner |
Moritz Moch | ... | caterer |
Matthias Moeske | ... | travel coordinator |
Natalja Münchow | ... | dialect coach: Russian |
Ella Pouwels | ... | production trainee: Hellinger/Doll |
Fritzi Schrader | ... | making of/epk |
Jessica Schulze | ... | assistant: Hellinger/Doll |
Florian Treitlinger | ... | tax consultant |
Larissa Trüby | ... | clearance (as Larissa Trueby) |
Benjamin Voigt | ... | caterer |
Stefan von Moers | ... | legal counsel: Pantaleon |
Anja Wernecke | ... | assistant production coordinator |
Frank Wienands | ... | English subtitles |
Stephanie Zisler | ... | post-production accountant |
Magnus Bimberg | ... | financial controller (uncredited) |