3 wins & 18 nominations
- 2005 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Special Visual Effects for a Series
For episode "Rising (#1.1)".Shared with: Michelle Comens · John Gajdecki · Jinnie Pak · Dan Mayer · Wes Sargent · Jose Burgos · Debora Dunphy · Chris Doll - 2004 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Special Visual Effects for a Series
For episode "Lost City", part 2.Shared with: Michelle Comens · James Tichenor · Shannon Gurney · Chris Doll · James Halverson · Craig Van Den Biggelaar · Krista McLean · Patrick Kalyn - 2002 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Special Visual Effects for a Series
For episode "Enemies".Shared with: James Tichenor · Michelle Comens · Shannon Gurney · Tom Brydon · Doug Campbell · Kyle Yoneda · Greg Hansen · Brian Harder - 2001 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Special Visual Effects for a Series
For episode "Exodus".Shared with: James Tichenor · Shannon Gurney · Robin Hackl · Doug Campbell · Debora Dunphy · Kent Matheson · Craig Van Den Biggelaar · Rod Bland - 2000 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Special Visual Effects for a Series
For episode "Nemesis".Shared with: James Tichenor · Michelle Comens · Kent Matheson · Craig Van Den Biggelaar · James G. Hebb · Jeremy Hoey · Robin Hackl · Aruna Inversin
- 2008 Nominee Gemini
- Best Visual Effects
For episode "Waheguru".Shared with: Simon Ager · Chad L. Fox · Peter Hunt · Abel Milanes · Christine Petrov · Daniel Rubin · Wes Sargent - 2005 Winner Gemini
- Best Visual Effects
For episode "Rising (#1.1)".Shared with: Michelle Comens · Tom Brydon · Jose Burgos · John Gajdecki · Dan Mayer · Jinnie Pak · Wes Sargent - 2005 Nominee Gemini
- Best Visual Effects
For episode "The Eye".Shared with: Michelle Comens · Simon Ager · Geoff Anderson · Mark Breakspear · Jose Burgos · Tara Conley · Tristam Gieni · Todd Liddiard · Dan Mayer - 2005 Nominee Gemini
- Best Visual Effects
For episode "Lost City", part 2.Shared with: James Tichenor · Chris Doll · Shannon Gurney · James Halverson · Krista McLean · Craig Van Den Biggelaar · Karen Watson - 2004 Nominee Gemini
- Best Visual Effects
For episode "Redemption", part 2.Shared with: James Tichenor · Simon Ager · Michelle Comens · Adam de Bosch Kemper · Debora Dunphy · Shannon Gurney · Krista McLean · Matthew Talbot-Kelly · Craig Van Den Biggelaar
- 2003 Nominee Leo
- Dramatic Series: Best Visual Effects
For episode "UnNatural Selection".Shared with: James Tichenor · Shannon Gurney · Krista McLean · Karen Watson · Craig Van Den Biggelaar · Tom Brydon - 2002 Winner Leo
- Dramatic Series: Best Visual Effects
For the pilot episode.Shared with: Mark Breakspear · Chris Doll · Colin Liggett · Ben Funk · Simon Ager · Vic Harnett · Brian Moylan · Wes Sargent · Ryan Cronin · Rod Bland · Marc Roth · Trevor Cawood · Jessica Sjoblom · Jinnie Pak · Adrian Van Der Park - 2002 Nominee Leo
- Dramatic Series: Best Visual Effects
For episode "Revelations".Shared with: James Tichenor · Michelle Comens · Shannon Gurney · Krista McLean · Neil McBean · Brian Harder · Adam de Bosch Kemper · Derek Stevenson · Greg Hansen
- 2005 Nominee VES Award
- Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series
For episode "Lost City", part 2.
Contribute to this page
Suggest an edit or add missing content