Directed by
Gary Sinise |
Writing Credits
Chris Gerolmo | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Ira Deutchman | ... | executive producer |
Randy Finch | ... | associate producer |
Paul Kurta | ... | producer |
Amir Jacob Malin | ... | executive producer (as Amir J. Malin) |
Russell Smith | ... | associate producer (as Russ Smith) |
Frederick Zollo | ... | producer |
Music by
Robert Folk | ||
Jon Tiven | ... | co-composer |
Cinematography by
Elliot Davis | ... | director of photography |
Robert Levi |
Editing by
Jane Schwartz Jaffe |
Casting By
Bonnie Timmermann |
Production Design by
David Gropman |
Art Direction by
Nicholas J. Romanac | ... | (as Nicholas Romanac) |
Set Decoration by
Karen Schulz Gropman | ... | (as Karen Schulz) |
Costume Design by
Shay Cunliffe |
Makeup Department
Annie F. Maniscalco | ... | hair stylist (as Ann Maniscalco) / makeup artist (as Ann Maniscalco) |
Lori Ring | ... | hair assistant |
Production Management
Paul Kurta | ... | production manager |
Marc A. Solomon | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Jim Chory | ... | first assistant director (as James A. Chory) |
Joseph T. Doyle | ... | first assistant director: second unit / second second assistant director |
Danny Irom | ... | second second assistant director (as Daniel Irom) |
Larry Lerner | ... | second assistant director |
David Sardi | ... | second assistant director |
Art Department
Tony Barnes | ... | carpenter |
Holly Bird | ... | storyboard artist |
Ron A. Cook | ... | carpenter |
Jim Cooper | ... | painter |
Toby Corbett | ... | set decorator leadman (as Michael T. Corbett) |
Laurel E. Douglas | ... | scenic artist (as Laurel Douglas) |
Joyce Anne Gilstrap | ... | assistant property master (as Joyce Gilstrap) |
Sandy Hamilton | ... | property master |
Phylo Holaday | ... | construction coordinator (as Philo Holiday) |
Terry Kempf | ... | propmaker |
Steve Koch | ... | carpenter |
Jeff Landes | ... | carpenter |
Randall R. Lutz | ... | set decorator leadman |
Steve Meyer | ... | construction foreman |
Karen Eliot Ralbovsky | ... | set decorator leadman |
Bob Roling | ... | carpenter |
Gene Schlichte | ... | carpenter |
Philip Schneider | ... | property assistant |
Lee Shephard | ... | carpenter |
Carmen B. Weets | ... | third assistant props (as Carmen Weets) |
Sound Department
Beau Baker | ... | boom operator |
Anna Behlmer | ... | sound recordist |
Gary C. Bourgeois | ... | re-recording mixer |
Desmond Cannon | ... | apprentice sound editor (as Desmond R. Cannon) |
Chris Carpenter | ... | re-recording mixer |
Joseph D. Citarella | ... | re-recording mixer (as Joe Citarella) |
Robert Deschaine | ... | adr mixer (as Bob Deschaine) / foley mixer (as Bob Deschaine) |
James Dean Fisher | ... | foley walker |
Mike Le Mare | ... | supervising sound editor |
Don MacDougall | ... | re-recording mixer |
Richard L. Morrison | ... | re-recording mixer |
Dean Okrand | ... | re-recording mixer |
Kim H. Ornitz | ... | sound mixer (as Kim Ornitz) |
Anthony Palk | ... | dialogue editor (as Tony Palk) |
Andrew Patterson | ... | dialogue editor (as Andy Patterson) |
John Richards | ... | sound recordist |
Carolann Sanchez-Shapiro | ... | assistant sound editor (as Carolann Sanchez) |
Steve Schwalbe | ... | assistant sound editor |
Randy Singer | ... | sound recordist |
Karola Storr | ... | foley editor |
Steve Sykes | ... | sound recordist |
Jerry Trent | ... | foley artist / foley walker |
Special Effects by
Kevin Harris | ... | special effects |
Stunts
Bill Anagnos | ... | stunts |
Hal Dion | ... | stunt performer: stunt performer for Richard Gere |
Jery Hewitt | ... | stunt coordinator / stunts |
Phil Neilson | ... | stunts (as Phil Nielson) |
Camera and Electrical Department
Robert Adams | ... | best boy grip (as Bob Adams) |
Bryan Ashford | ... | grip (as Brian Ashford) |
Frank Byrne | ... | second assistant camera |
Jerry G. Callaway | ... | additional photographer: second unit (as Jerry Callaway) |
John J. Connor | ... | director of photography: second unit (as John Connor Sr.) |
John T. Connor | ... | first assistant camera: second unit (as John Connor Jr.) |
John L. Dardis | ... | electrician |
Robert K. Feldmann | ... | key grip |
Michael Fradianni | ... | electrician |
Frederick Iannone | ... | first assistant camera: "a" camera |
Robert Levi | ... | additional photographer: second unit |
Calvin Maehl | ... | gaffer |
Constantine Makris | ... | additional photographer: second unit |
Frank Perl | ... | second assistant camera |
Rusty Pouch | ... | electrician (as Arnold C. Pouch III) |
Chris Rogers | ... | dolly grip |
Carol Rosegg | ... | still photographer |
Pierre Roseman | ... | rigging gaffer |
John Schissler | ... | grip |
Brian P. Stoll | ... | assistant camera: second unit |
Frank Stubblefield | ... | electrician |
Patrick Waugh | ... | key grip: second unit |
Casting Department
Dee Conover | ... | extras casting |
Barbara Harris | ... | voice casting |
Susan J. Reidel | ... | extras casting |
Kathryn Hearn Richey | ... | location casting |
Costume and Wardrobe Department
Timothy D'Arcy | ... | costume supervisor (as Tim D'Arcy) |
Erin Quigley | ... | assistant to costume designer |
Jenny Schaffner | ... | set costumer |
Editorial Department
Michael Barker-Benfield | ... | assistant editor |
Marly Carpenter | ... | apprentice editor |
Phil Downey | ... | color timer |
Donald Likovich | ... | first assistant editor |
Brian Ralph | ... | negative cutter |
Adriana Zuanic | ... | apprentice editor |
Location Management
Peggy Coleman | ... | location supervisor |
Thomas R. Gleason | ... | location scout |
Jacki Phipps | ... | location supervisor (as Jacqueline G. Phipps) |
Brian P. Stoll | ... | locations scout |
Music Department
Tom Boyd | ... | oboe soloist |
Robert Folk | ... | conductor |
Cliff Kohlweck | ... | music editor (as Clif Kohlweck) |
Norman Ludwin | ... | musician: bass |
James Thatcher | ... | musician: French horn |
Frank Welker | ... | special vocal effects |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Brenda K. Wachel | ... | script supervisor (as Brenda Wachel) |
Transportation Department
Gregg Goodwin | ... | transportation co-captain |
Additional Crew
Newell Alexander | ... | adr loop group |
Charles Bartlett | ... | adr loop group |
Gretchen Binhammer | ... | production assistant |
Doug Birch | ... | adr loop group |
Ron Bledsoe | ... | head animal trainer |
Sondra Dee Boyachek | ... | assistant production coordinator |
Mitch Carter | ... | adr loop group |
Tim Christenson | ... | set production assistant |
Patrick Crowley | ... | craft service |
Judi M. Durand | ... | adr loop group (as Judi Durand) |
Karen Eisenstadt | ... | production auditor |
Kris Finn | ... | craft service |
Michael Finn | ... | set production assistant |
Kurt Freeman | ... | projectionist |
Susanne Goldstein | ... | production assistant |
Barbara Harris | ... | adr loop group (as Barbara Iley) |
Ken Hauser | ... | production assistant |
Doris Hess | ... | adr loop group |
Beau Holden | ... | assistant: Richard Gere |
Rosanna Huffman | ... | adr loop group |
Jill Kiblinger | ... | production assistant |
Jamie Klein | ... | additional best boy |
Betsy Knecht | ... | production assistant |
Tommy Lamey | ... | adr loop group |
Kathi Levine | ... | assistant auditor |
Robert LoBiondo | ... | production assistant |
Maureen McGuire | ... | production assistant |
Shelly Miller | ... | assistant: Frederick Zollo |
Maggie Murphy | ... | key production assistant (as Margaret Murphy) |
Kathryn Hearn Richey | ... | assistant: Gary Sinise |
Jane Rodriguez | ... | production assistant |
Adam Sperry | ... | production assistant |
John Stovall | ... | production assistant |
Cynthia Streit | ... | production coordinator |
Eldon Trumm | ... | wrangler |
Stuart Wolf | ... | unit publicist |
Vincent R. Nebrida | ... | marketing coordinator (uncredited) |