Directed by
Bruce Beresford |
Writing Credits
David Giles | ... | (story) and |
Martin Meader | ... | (story) |
Bruce Beresford | ... | (written by) |
Betty Jeffrey | ... | (diaries) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Graham Burke | ... | executive producer |
Greg Coote | ... | producer |
David Giles | ... | co-executive producer |
Martin Meader | ... | co-executive producer |
Sue Milliken | ... | producer |
Graeme Rattigan | ... | co-executive producer |
Andrew Yap | ... | executive producer |
Music by
Ross Edwards |
Cinematography by
Peter James | ... | director of photography |
Editing by
Tim Wellburn |
Production Design by
Herbert Pinter |
Art Direction by
Ian Gracie |
Set Decoration by
Brian Edmonds |
Costume Design by
Terry Ryan |
Makeup Department
Vicki Clay | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Martial Corneville | ... | hair stylist: Ms. Close |
Kathy Courtney | ... | assistant makeup artist |
Vicki Friedman | ... | additional hair stylist (as Vicky Friedman) / additional makeup artist (as Vicky Friedman) |
Trish Glover | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Nikki Gooley | ... | hair styles supervisor / makeup supervisor |
Cassie Hanlon | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Sherry Hubbard | ... | makeup artist |
Deborah Lanser | ... | makeup artist: Ms. Close |
Rachel Martin | ... | extras assistant hair stylist / extras assistant makeup artist |
Judith McGoldrick | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Patricia Newton | ... | extras hair stylist / extras makeup artist |
Jean-Luc Russier | ... | makeup artist: Ms. Close |
Bec Taylor | ... | assistant hair stylist |
Chiara Tripodi | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Sarah Urquhart | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Lynne Walsh | ... | extras assistant hair stylist (as Lynne-Michelle Walsh) / extras assistant makeup artist (as Lynne-Michelle Walsh) |
Cheryl Williams | ... | hair stylist |
Simon Zanker | ... | assistant hair stylist / assistant makeup artist |
Production Management
Anne Bruning | ... | production supervisor |
Ainsley De Silva | ... | production manager: Malay |
Anthony Lordon | ... | unit manager: Penang |
Wil Milne | ... | unit manager |
Greg Ricketson | ... | production manager: Penang |
Sylvia Walker-Wilson | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Guy Campbell | ... | additional second assistant director |
Carolynne Cunningham | ... | first assistant director: second unit |
Colin Fletcher | ... | first assistant director |
Jane Griffin | ... | second second assistant director |
Karen Mahood | ... | second assistant director: second unit |
James McTeigue | ... | second assistant director |
Ping Pan | ... | assistant director: Penang |
Noni Roy | ... | third assistant director |
Julian Ryan | ... | fourth assistant director |
Sylvester Thomas | ... | assistant director: Penang |
Art Department
David Avent | ... | painter |
Jo-Ann Beikoff | ... | assistant property master |
Roxy Kheng Beng | ... | props buyer: Penang / set dresser assistant: Penang |
Josh Black | ... | painter |
Pat Carr | ... | carpenter |
Aloysius Chan | ... | props buyer: Penang / set dresser assistant: Penang |
Beverley Dunn | ... | property buyer (as Bev Dunn) / set dresser (as Bev Dunn) |
Justine Dunn | ... | props maker |
Brian Dusting | ... | set dresser |
Bruce Fletcher | ... | carpenter |
Tony Giltrap | ... | assistant stand-by props |
Col Heidke | ... | art department runner |
Carmen Hordern | ... | assistant greens |
Peter Hordern | ... | greensman |
Bill Howe | ... | construction manager |
Jamie Howe | ... | construction department runner |
Sandra Jackson | ... | art department assistant |
Mark Jones | ... | carpenter |
Arabella Lockhart | ... | stand-by props: second unit |
Suza Maybury | ... | property master |
Noel McCartney | ... | carpenter |
Justin McMahon | ... | painter |
Robert Moxham | ... | stand-by props (as Robert 'Moxy' Moxham) |
Rob Nevis | ... | stand-by props assistant: Penang |
Jenny O'Connell | ... | art department coordinator |
Brian Osmond | ... | welder |
Verity Roberts | ... | property buyer: Raffles - Sydney / set dresser: Raffles - Sydney |
Larry Sandy | ... | lead man |
Katie Sharrock | ... | assistant stand-by props |
Marcus Smith | ... | lead man |
Jon Stiles | ... | construction foreman |
Jeffrey Thorp | ... | draughtsman (as Jeff Thorp) |
Eric Todd | ... | scenic artist |
Chris Tomkins | ... | property buyer: Raffles - Sydney (as Chris Tompkins) / set dresser: Raffles - Sydney (as Chris Tompkins) |
Nick Walker | ... | set finisher |
Sunil Wijeratne | ... | assistant art director: Penang |
Sandy Wingrove | ... | set dresser: Raffles - Sydney |
Rose Wise | ... | assistant art director |
Joshua Black | ... | painter (uncredited) |
Mick Owen | ... | construction labourer (uncredited) |
Sound Department
Peter Fenton | ... | re-recording mixer |
Katherine Gamble | ... | sound assistant |
Michael Gissing | ... | sound engineer |
Bronwen Gower | ... | loop editor |
Antony Gray | ... | dialogue editor |
Phil Heywood | ... | re-recording mixer |
Sonal Joshi | ... | assistant dialogue editor |
Rick Lisle | ... | adr recordist / foley recordist |
Steve Murphy | ... | stereo sound consultant: Dolby |
Gary O'Grady | ... | supervising sound editor |
Wayne Pashley | ... | supervising adr editor |
Neil Sandbach | ... | assistant sound engineer |
John Simpson | ... | foley artist |
Peter Townend | ... | sound effects editor |
Len Van Diepen | ... | recording engineer: choir |
Libby Villa | ... | dialogue editor |
Jenny T. Ward | ... | sound editor: atmosphere (as Jenny Ward) |
Mark J. Wasiutak | ... | boom operator (as Mark Wasiutak) |
Gary Wilkins | ... | sound recordist |
Phil Winters | ... | assistant dialogue editor |
Special Effects by
Peter Armstrong | ... | special effects assistant |
Patrick Carmiggelt | ... | special effects assistant |
Brian Cox | ... | special effects coordinator |
David Hardie | ... | special effects assistant |
Albert Payne | ... | special effects assistant |
Brian Pearce | ... | special effects assistant |
Walter Van Veenendaal | ... | special effects assistant |
David Tremont | ... | modelmaking supervisor (uncredited) |
Visual Effects by
Roger Cowland | ... | optical effects manager: Dfilm |
Dale Duguid | ... | visual effects supervisor: Photon Stockman |
Simon Dye | ... | digital compositor: Photon Stockman |
Brenden Ede | ... | visual effects data manager: Photon Stockman |
Daniel Harvey | ... | visual effects producer: Photon Stockman |
Trevor Hawkins | ... | visual effects director: Photon Stockman |
Ken Phelan | ... | digital scanning: Dfilm |
John Pope | ... | film recording: Dfilm |
James Rogers | ... | digital effects supervisor: Photon Stockman |
Robert Sandeman | ... | digital effects manager: Dfilm |
Craig Wentworth | ... | senior 3D animator: Photon Stockman |
Tim Crosbie | ... | digital compositor (uncredited) |
Adam Grace | ... | model maker (uncredited) |
Sean Heuston | ... | digital artist (uncredited) |
Niamh Lines | ... | digital artist (uncredited) |
Alison Ross | ... | model maker (uncredited) |
Randy Vellacott | ... | digital compositor (uncredited) |
Stunts
Sue Maree Anderson | ... | stunts |
Glenn Boswell | ... | stunt coordinator / stunts |
Zelie Bullen | ... | stunts (as Zelie Thompson) |
Marney Commens | ... | stunts |
Lana Darby | ... | stunts |
Joanne Fraser | ... | stunts |
Johnny Hallyday | ... | stunts |
Lou Horvath | ... | stunts |
Frederick MacClure | ... | stunts |
Robin Menzies | ... | stunts |
Angela Moore | ... | stunts |
Annette Ruger | ... | stunts |
Debbie Santic | ... | stunts |
Brit Sooby | ... | stunts |
Karen Trent | ... | stunts |
Bernadette Van Gyen | ... | stunts |
Marijke Rikki van Gyen | ... | stunt double (as Rikki Van Gyen) / stunts (as Ricky Van Gyen) |
Mick Van Moorsel | ... | stunts |
Lawrence Woodward | ... | stunts |
Avril Wynne | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Jasin Boland | ... | still photographer |
Robbie Boyd | ... | lighting technician |
Dean Bryan | ... | electrician |
Craig Bryant | ... | electrician |
Matthew Copping | ... | grip (as Matt Copping) |
Toby Copping | ... | grip: second unit |
Katrina Crook | ... | additional assistant camera: second unit |
Hendrosisword Endramaiuja | ... | best boy grip: Penang |
Jorge Escanuela | ... | grip |
Jack Fisher | ... | lighting technician |
Andre Fleuren | ... | camera operator / director of photography: second unit |
Stephen Gray | ... | lighting technician (as Steve Gray) |
Julian Guest | ... | lighting technician |
Gary Hill | ... | best boy electric |
Frank Hruby | ... | focus puller |
Darrin Keough | ... | first assistant camera |
Michi Marosszeky | ... | additional assistant camera: second unit |
Brett Matthews | ... | camera loader |
Mick Morris | ... | gaffer |
Miguel V. Nerva | ... | best boy electric: Penang (as Miguel Nerva) |
David Nichols | ... | key grip |
Mick O'Brien | ... | best boy electric: second unit |
Viv Scanu | ... | camera loader |
Brad Shield | ... | camera operator / steadicam operator |
Matt Slattery | ... | gaffer: second unit |
Greg Tidman | ... | grip / remote camera technician |
Brett Tracey | ... | video split operator |
Michael Vivian | ... | dolly grip (as Mick Vivian) |
Anna Wareham | ... | additional assistant camera: second unit (as Anna Townsend) |
Mal Booth | ... | assistant grip (uncredited) / grip assistant (uncredited) |
Alan Willis | ... | electrician (uncredited) |
Casting Department
Alison Barrett | ... | casting: Australia |
Martin Belson | ... | extras casting assistant: Japan |
Judith Cruden | ... | extras casting |
Louis Elman | ... | adr voice casting: London |
Gabrielle Healy | ... | extras casting: Sydney |
Trish McAskill | ... | casting assistant: Australia |
Joseph Middleton | ... | casting: USA |
Patsy Pollock | ... | casting: UK |
Shari Rhodes | ... | casting: USA |
Ranjini Rusch | ... | extras casting assistant (as Ranjini Busch) |
Pru Smith | ... | extras casting: Sydney (as Prudence Smith) |
Christian Kaplan | ... | executive in charge of casting (uncredited) |
Michelle Morris | ... | casting associate (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Julie Barton | ... | costume stand-by supervisor |
Julie Bryant | ... | costume cutter |
Wendy Cork | ... | costume assistant |
Suzanne Head | ... | costume cutter (as Susanne 'Mouse' Head) |
Andrew Infanti | ... | costume buyer |
Sarah Osmo | ... | costume assistant |
Loris Perryman | ... | costumer |
Paula Ryan | ... | costume supervisor |
Athula Sulthanagoda | ... | set costumer |
Diana Freeman | ... | set costume assistant (uncredited) |
Jamella Hassan | ... | costume assistant (uncredited) |
Editorial Department
Arthur Cambridge | ... | grader |
Kerry Ferguson | ... | negative matcher |
Bin Li | ... | first assistant editor: lightworks |
Paula Lourie | ... | assistant conforming editor |
Cleo Myles | ... | assistant conforming editor |
Karen Psaltis | ... | negative matcher |
Noelleen Westcombe | ... | first assistant editor |
Claudio Sepulveda | ... | colorist: Digital Pictures (uncredited) |
Location Management
Raymond Dass | ... | location assistant: Penang |
Karen Jones | ... | location assistant |
Phillip Roope | ... | location manager |
Music Department
David Bollard | ... | musician: piano solo |
Nora Chambers | ... | music arranger: vocal orchestra |
Ian Cleworth | ... | musician: percussion soloist |
Christo Curtis | ... | music editor / music engineer |
Margaret Dryburgh | ... | music arranger: vocal orchestra |
John Harding | ... | concert master / musician: violin |
Peter Jenkin | ... | musician: clarinet soloist |
Satsuili Odamura | ... | musician: koto soloist |
Kelly Riley | ... | musician: shakuhachi soloist (as Riley Lee) |
David Stanhope | ... | conductor |
Leny van Schaik | ... | musical director (as Leny Van Schaik) |
Christine Woodruff | ... | music supervisor |
Thomas Cavanaugh | ... | music business & legal affairs (uncredited) |
Ellen Ginsburg | ... | music clearance (uncredited) |
Script and Continuity Department
Nicola Moors | ... | continuity: second unit |
Morag Smart | ... | continuity: second unit |
Alfred Uhry | ... | script advisor |
Pamela Willis | ... | script supervisor |
Transportation Department
Tic Carroll | ... | unit transportation coordinator |
Lachlan Kerr | ... | driver: Ms. Close (as Lachlan Ker) |
Chanthara Mohan | ... | action vehicle coordinator: Penang |
Tim Parry | ... | vehicle coordinator |
Additional Crew
Lylie Almeida | ... | assistant production accountant: Penang |
Nathan Anderson | ... | rushes assistant |
Lou Austin | ... | production runner |
Dick Beckett | ... | unit assistant |
Belinda Bennetts | ... | title designer |
Henry Blankfort | ... | archive source (as Jan Jeffrey) |
Glenn Boswell | ... | safety officer |
James Bramley | ... | production accountant |
Ben Breen | ... | accounting assistant |
Glenda Briggs | ... | animal wrangler |
Rebecca Burgett | ... | machinist |
Brian Burns | ... | armorer |
Brian Carpenter | ... | unit assistant |
Tigger Carroll | ... | unit assistant |
Isobel Carter | ... | stand-by cast |
Brett Chenoweth | ... | legal advisor |
Evanne Chesson | ... | animal trainer |
Nick Cole | ... | rushes assistant |
Helen Colijn | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Dennis Davidson | ... | unit publicity |
Paula De Vocht | ... | assistant: Mr. Coote |
Herman De Vos | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Truls De Vos | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Chris Dhamodharan | ... | production assistant: Penang |
Oliver Dickson | ... | production runner |
Margaret Dryburgh | ... | poem: "The Burial" |
Kate Dunn | ... | choreographer |
Pearl Dunumilla | ... | production coordinator: Penang |
Denise Farrell | ... | post-production accountant |
Kerry Fetzer | ... | unit caterer |
Sonia Forato | ... | accounting assistant |
Diane Freeman | ... | extras stand-by |
Tony Gibbs | ... | insurance broker |
Annie Gilhooly | ... | travel coordinator |
Rodney Glasscock | ... | unit assistant (as Rod Glasscock) |
Christine Gordon | ... | assistant: Ms. Milliken |
Meg Gordon | ... | stand-by cast |
Joy Hagenaar | ... | archive source |
Vera Harms | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Jamella Hassan | ... | extras stand-by |
Greg Helmers | ... | travel agent |
Jody Hewitson | ... | unit assistant |
Karl Hewitson | ... | unit assistant |
Peter Hicks | ... | tutor |
Elizabeth Simons Hookway | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Tan Kokkheng | ... | archive source |
Claude Lambert | ... | additional safety officer |
Mark Lazarus | ... | base office liaison |
Shelagh Brown Lea | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Simon Lucas | ... | unit assistant |
George Mannix | ... | safety report |
George Mansford | ... | military advisor (as Brigadier George Mansford) |
Paul Messer | ... | unit assistant |
Tomo Miyaguchi | ... | advisor: Japan |
Reza Mokhtar | ... | unit caterer |
Christine Moran | ... | payroll accountant |
Pat Nash | ... | marine coordinator |
Russell Page | ... | choreographer |
Dexter Porter | ... | archive source |
John Power | ... | extras stand-by |
Ramona Rahman | ... | representative: Rainbow |
Adrienne Read | ... | completion guarantor |
Dan Read | ... | assistant: Ms. Milliken (as Daniel Read) |
Jacquie Robertson | ... | unit nurse |
Claudia Rowe | ... | production runner |
Michelle Russell | ... | freight coordinator |
Liz Ryan | ... | dietician |
John Sandilands | ... | generous assistance |
Patricia Schweers | ... | assistant: Mr. Beresford, research |
Fiona Searson | ... | unit publicist |
Libby Sharpe | ... | production coordinator: second unit |
Cassandra Simpson | ... | production secretary |
Julie Sims | ... | production coordinator |
Vivian Bullwinkel Statham | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Jill Steele | ... | production accountant: Penang |
Sandy Stevens | ... | travel coordinator |
Paul Sullivan | ... | key runner |
Ednee Tasman-Wery | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Nell Van De Graaff | ... | generous assistance: survivor of Japanese pow camp |
Lavinia Warner | ... | generous assistance / research consultant |
Denise Wolfson | ... | laboratory liaison |
Martin Belson | ... | on-set interpreter: Japanese (uncredited) |
Victoria Mielewska | ... | dialect coach (uncredited) |
Marijke Rikki van Gyen | ... | safety assistant (uncredited) |
Thanks
Antonia Barnard | ... | thanks |
Jan Bassett | ... | acknowledged assistance |
Maria Benerink | ... | thanks |
Kate Boesen | ... | acknowledged assistance |
Sally Conway | ... | acknowledged assistance |
Radhi Devi | ... | thanks |
Richard Garzilli | ... | thanks |
David Glass | ... | thanks |
Yoshi Hosaka | ... | acknowledged assistance |
Marianne Hulsbosch | ... | acknowledged assistance |
Madame Kee | ... | thanks |
Edward Kelly | ... | acknowledged assistance |
Michael Lake | ... | thanks |
Andrew Lloyd | ... | acknowledged assistance (as Dr. Andrew Lloyd) |
Cara Hill Nelson | ... | acknowledged assistance |
Hank Nelson | ... | acknowledged assistance (as Prof. Hank Nelson) |
Ian Pertman | ... | acknowledged assistance |
Cyril Rayner | ... | acknowledged assistance |
Norman Stephens | ... | thanks |
Greg Swanborough | ... | acknowledged assistance |
Kenneth Tan | ... | thanks |
Charles Taylor | ... | acknowledged assistance |
Corina Teo | ... | thanks |
Len Van Den Dungen | ... | thanks |
Marijke Van Der Laan-Rempt | ... | thanks |
Barrie Wall | ... | thanks |
Kazuko Yoshino | ... | acknowledged assistance |