Directed by
Howard R. Cohen |
Writing Credits (in alphabetical order)
Howard R. Cohen | ... | (writer) |
Cast (in credits order)
Produced by
Julie Corman | ... | producer |
Roger Corman | ... | executive producer (uncredited) |
Lynn Whitney | ... | associate producer |
Music by
Parmer Fuller |
Cinematography by
Levie Isaacks |
Editing by
Bernard Caputo |
Casting By
Al Guarino |
Production Design by
Stephen Greenberg |
Art Direction by
Kathleen B. Cooper | ... | (as Kathleen Cooper) |
Set Decoration by
Miranda Amador |
Costume Design by
Kimberly Guenther Durkin | ... | (as Kimberly Guenther) |
Makeup Department
Jacqueline Brennan Berardi | ... | makeup assistant (as Jacqueline Brennan) |
Diana Brown | ... | makeup assistant |
David Cohen | ... | special makeup effects assistant |
Cindy Floyd | ... | makeup assistant |
Rob Hinderstein | ... | special makeup effects artist |
Terri Lynn | ... | special makeup effects artist (as Terry Lynn) |
Anthony Showe | ... | special makeup effects artist (as A.T. Showe) |
Debbie Zoller | ... | key hair stylist (as Deborah Zoller) / key makeup artist (as Deborah Zoller) |
Harry Inman | ... | make up effects crew (uncredited) |
David Lady | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Production Management
Steve Barnett | ... | post-production supervisor |
Mike Elliott | ... | Production Executive |
Adam Moos | ... | production manager: second unit |
Reid Shane | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Jeffrey Delman | ... | second unit director |
Albert T. Dickerson III | ... | second assistant director |
Murray Miller | ... | first assistant director |
Jonathan Winfrey | ... | second second assistant director |
Art Department
Kenneth Brewer | ... | carpenter |
Jason Cardwell | ... | special props |
T.C. Chappelow | ... | construction coordinator |
Beth Elliott | ... | scenic artist |
Dark Hoffman | ... | special props |
Virginia Lee | ... | set dresser |
Troy Myers | ... | leadman |
Gary Randall | ... | art director: second unit |
Chuck Roseberry | ... | property master |
Mike Upton | ... | carpenter (as Michael E. Upton) |
Whitney Scott Bain | ... | carpenter (uncredited) |
Sound Department
John Voss Bonds Jr. | ... | sound effects editor |
Kevin Patrick Burns | ... | foley mixer (as Kevin Burns) |
Stuart Calderon | ... | sound effects editor |
Michael Clark | ... | sound mixer |
Mike Dickeson | ... | foley artist |
Craig Felburg | ... | sound mixer: second unit |
Cameron Hamza | ... | boom operator: second unit |
Yvonne Preble | ... | foley artist |
Cindy Rabideau | ... | dialogue editor / sound effects editor |
Debby Ruby-Winsberg | ... | adr supervisor (as Debby Ruby) |
Andrew Schatz | ... | dialogue editor / re-recording mixer |
Christopher M. Taylor | ... | boom operator (as Christopher Taylor) |
Brian E. Wedewer | ... | sound effects editor |
David John West | ... | re-recording mixer / supervising sound editor |
Bill V. Robbins | ... | sound mixer (uncredited) |
Special Effects by
James M. Navarra | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
John Lambert | ... | special visual effects |
Carlyle O. Livingston II | ... | set foreman (as Carlyle Livingston II) |
Barbu Marian | ... | director of photography: effects |
Mark Wolf | ... | director of special visual effects |
Kurt Zendler | ... | visual effects art director |
Stunts
Patrick J. Statham | ... | stunt coordinator |
Leslie Hoffman | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Stephenie Blakemore | ... | gaffer: second unit |
Linda Field | ... | electrician |
Mauro Fiore | ... | key grip |
Jeffrey A. Johnson | ... | best boy grip |
Janusz Kaminski | ... | gaffer |
Jerry Lane | ... | first assistant camera |
Thunder Levin | ... | still photographer |
Gerald Orseth | ... | electrician |
Nicolas Rashby | ... | assistant camera: effects |
Thomas Robert Ryan | ... | second assistant camera |
Stephen Sharp | ... | director of photography: second unit (as Stephen R. Sharp) |
Anthony Smith | ... | key grip: second unit (as Anthony E. Smith) |
Sue Story | ... | best boy electric |
Rodney Taylor | ... | first assistant camera: second unit |
Casting Department
Jamie Elliott | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Elizabeth Kennedy | ... | wardrobe assistant |
Masonya Washington | ... | costumer |
Editorial Department
Mato | ... | color timer |
Richard Villa | ... | assistant editor |
Location Management
Albert T. Dickerson III | ... | location manager |
Music Department
Kit Fuller | ... | singer |
Ellis Hall | ... | musician: keyboard |
Danelle Hand | ... | singer |
Pamela Stonebrook | ... | singer |
Script and Continuity Department
Rachel Atkinson | ... | script supervisor: second unit |
Nancy Karlin | ... | script supervisor |
Transportation Department
Gregg Cooper | ... | transportation coordinator |
Ronald Smith | ... | driver: art department (as Ron Smith) |
Additional Crew
Rhonda Aldrich | ... | choreographer: Vampirettes |
Christina Anderson | ... | production assistant |
Waldo Brain | ... | production controller |
Mathilde DeWit | ... | chicken wrangler |
Audrey Evans | ... | production assistant |
Lloyd Flyer | ... | production assistant: second unit (as Lloyd Evan Flyer) |
Lisa Holden | ... | production assistant |
William Lauer | ... | production accountant |
Joseph Lehning | ... | stand-in |
Byrdie Lifson | ... | assistant to producer |
Elizabeth Miller | ... | production assistant |
Adam Moos | ... | production coordinator |
Reid Shane | ... | executive in charge of production |
Debbie Valenta | ... | production secretary (as Dheby Valenta) |
Thanks
Bob Dykes | ... | special thanks (as Bob Dikes) |
Bob Greenberg | ... | in memory of |