Directed by
Diane Ladd |
Writing Credits (WGA)
Ella Leffland | ... | (novel) |
Diane Ladd | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) verified as complete
Diane Ladd | ... | Mrs. Munck | |
Bruce Dern | ... | Patrick Leary | |
Kelly Preston | ... | Young Rose | |
Shelley Winters | ... | Aunt Monica | |
Jim Walton | ... | Harley | |
Scott Fisher | ... | Felix | |
Vinnie Sciullo | ... | Marino (as Vincent Sciullo) | |
Bernard Arene | ... | Maitre / Waiter | |
Phallon Carpino | ... | Two Year Old Daughter | |
Travis Kyle Davis | ... | Boy | |
Steve Bulen | ... | Quigley (voice) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Charles Mandracchia | ... | Piano Player (uncredited) | |
Corey Sevier | ... | Rapping Boy (uncredited) |
Produced by
C. Scott Alsop | ... | associate producer |
Barbara Boyle | ... | producer |
Christopher A. Cuddihy | ... | associate producer |
Stephany Hurkos | ... | co-producer |
Michael Taylor | ... | producer |
Patrick Whitley | ... | line producer |
Music by
Leonard Rosenman |
Cinematography by
James Glennon | ... | director of photography |
Editing by
Maysie Hoy | ||
Ray Lovejoy |
Production Design by
James Allen |
Art Direction by
Peter Grundy |
Set Decoration by
James Edward Ferrell Jr. |
Costume Design by
Linda Matheson |
Makeup Department
Jenny Arbour | ... | hair stylist (as Jenny Arbour) |
Francesca DeJosia | ... | key hair stylist (as Francesca De Josia) |
Frances A. Kolar | ... | makeup artist (as Frances Kolar) |
Production Management
Stephen Carr | ... | unit manager (as Steven 'Sparky' Carr) |
Tim King | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Susan Hamann | ... | trainee assistant director |
Lewin Webb | ... | second assistant director |
Laura Wood Fawcett | ... | third assistant director (as Laura Wood) |
Michael Zenon | ... | first assistant director |
Art Department
Hugh Anderson | ... | set laborer |
Alexandra Anthony | ... | buyer |
Julia Bourque | ... | second assistant art director |
Simon Cooper | ... | carpenter |
Ricardo D'Amico | ... | stand-by painter |
R. Dickerson | ... | stand-by carpenter |
Kate Grant | ... | set laborer |
Jeff Helgason | ... | painter |
Terry Hess | ... | head carpenter |
E. Jane Huggard | ... | main scenic painter / scenic artist lead |
Thomas Iwan | ... | construction laborer |
Marilyn Kiewiet | ... | third assistant art director |
James Kroning | ... | props assistant |
Heather Lindsay | ... | set dresser |
Derek Noel | ... | painter |
John O'Hara | ... | carpenter |
David Pascuzzi | ... | art department assistant |
Cheri Paul | ... | property master |
Ambrose Pottie | ... | set dresser |
Bob Quinn | ... | lead set dresser |
Patrick Riley | ... | stand-by painter |
Kim Steede | ... | on-set dresser |
Arni Stone | ... | set dresser (as Arnie Stone) |
Shawn Thomas | ... | set dresser |
Adriana Van Drunen | ... | key scenic painter |
Bernadette Warren | ... | props buyer |
Bill Watson | ... | carpenter |
Dave Watt | ... | construction supervisor |
Sound Department
Craig Berkey | ... | supervising sound editor |
Elliot Blake | ... | digital sound transfer engineer |
Tim Boggs | ... | adr supervisor |
Benjamin L. Cook | ... | assistant sound editor |
Mark Cookson | ... | sound effects editor |
Bryan Day | ... | production sound mixer |
Sean Garnhart | ... | re-recording mixer |
Danielle Ghent | ... | foley editor |
David Grant | ... | dialogue editor |
Catherine Harper | ... | foley artist |
Frederick Howard | ... | sound effects editor |
Steve Jaszkowiak | ... | foley mixer |
Ossama Khuluki | ... | foley artist |
Michael LaCroix | ... | boom operator (as Michael Lacroix) |
Derek Marcil | ... | adr mixer / re-recording mixer |
David Melhase | ... | sound effects editor |
John Ross | ... | re-recording mixer |
Daniel S. Russ | ... | digital sound transfer engineer |
Jason Schmid | ... | sound effects editor |
Steve Scoville | ... | dialogue editor |
Marc Vanocur | ... | foley editor |
Bill Vieira | ... | foley editor |
James A. Williams | ... | assistant sound editor |
Special Effects by
Laird McMurray | ... | special effects coordinator |
Tim Good | ... | special effects foreman (uncredited) |
Stunts
Shane Cardwell | ... | stunt coordinator |
Branko Racki | ... | stunts |
John Stoneham Jr. | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Terry Banting | ... | electrician (as T. Banding) |
Robert Cochrane | ... | dolly grip |
Stephen Crosbie | ... | camera trainee |
David W. Donoho | ... | best boy grip (as David Donoho) |
Kevan Dutchak | ... | second assistant camera |
Kerry Hayes | ... | still photographer |
Duane Journey | ... | best boy grip |
Lisa Logan | ... | grip |
Murray Mainprize | ... | generator operator |
Tom McGrath | ... | electrician (as Tom McGrath) |
Robin Morgan | ... | camera trainee |
Andrew Pereszlenyi | ... | best boy electric |
Tom Popola | ... | best boy grip |
Michael Rall | ... | first assistant camera (as Mike Hall) |
Steve Roberts | ... | electrician |
David Salamone | ... | grip |
Neil Seale | ... | camera operator |
Mark Silver | ... | key grip |
J. Warden | ... | grip |
Mark Woodley | ... | gaffer |
Tim Davis | ... | video assist operator (uncredited) |
Casting Department
Eleanor Lavender | ... | extras casting |
Clare Walker | ... | casting: Toronto |
Costume and Wardrobe Department
Marie Flanagan | ... | wardrobe assistant |
Anne Peiponen | ... | wardrobe assistant |
Joyce Schure | ... | wardrobe supervisor |
Christine Tremblay | ... | wardrobe mistress: women |
Editorial Department
Melissa Gearhart | ... | first assistant editor |
Erika Goldthwaite | ... | negative cutter (as Erika Wolff) |
Chris Hinton | ... | color timer |
Cynthia Nicolella | ... | post-production coordinator |
Catherine Rankin | ... | negative cutter |
Carey Southern | ... | apprentice editor |
Lynne Warr | ... | assistant editor (as Lynne P. Warr) |
Roger La Prairie | ... | colorist (uncredited) |
Location Management
Glenn Carter | ... | location manager |
Peter Janigan | ... | assistant location manager |
Derek Robinson | ... | location production assistant |
Laurance Wiese | ... | location production assistant |
Music Department
Pete Anthony | ... | music coordinator |
Greg Buttars | ... | music preparation |
Leslie Buttars | ... | music preparation |
Simon James | ... | orchestra contractor |
Spencer Proffer | ... | supervising music producer |
Leonard Rosenman | ... | conductor |
Rick Winquest | ... | score mixer |
Larry Brown | ... | composer: additional score (uncredited) |
Script and Continuity Department
Ronit Ravich-Boss | ... | script supervisor |
Transportation Department
Lennox Bastien | ... | driver |
Patrick Batchelor | ... | driver |
Brad Bell | ... | driver |
Brian Cann | ... | driver |
Stephen Crosgrey | ... | driver (as Steve Croserey) |
Mike Curran | ... | transportation coordinator (as Michael Curran) |
Peter Ellery | ... | driver |
Ilona Harris | ... | driver |
Mike Keay | ... | driver |
Kelly Mitchell | ... | driver |
Kevin Robbin | ... | driver |
Cactus Simser | ... | transportation captain |
Andrew Van Vliet | ... | driver |
Grant Wilkins | ... | driver |
Additional Crew
Carmen Arndt | ... | production coordinator |
Tiger Bela | ... | assistant: Ms. Boyle and Mr. Taylor |
Paul Boyle | ... | production assistant |
Stacey Bradley | ... | production assistant |
Virginia Campbell | ... | assistant: Mr. Whitley |
Bruce Clarke | ... | assistant production accountant |
Catherine Currie | ... | production accountant |
Blakney Devlin | ... | assistant: Ms. Ladd |
Stuart Fink | ... | publicist |
Sonia Grazian | ... | assistant production accountant |
Rick Parker | ... | animal wrangler |
Sue Parker | ... | animal wrangler (as Susan Parker) |
Jamie Phelan | ... | production assistant |
Alex Pugsley | ... | production assistant |
Jane Ridley | ... | assistant: Ms. Boyle and Mr. Taylor |
Pamela Simons | ... | production secretary |
Carey Southern | ... | assistant: Ms. Ladd |
Jim Sparkman | ... | assistant: Mr. Dern |
Bob Walker | ... | assistant: Ms. Boyle and Mr. Taylor |
Hope White | ... | assistant production accountant |
Thanks
Gary Goddard | ... | special thanks |