Directed by
Tim Burton |
Writing Credits (WGA)
Pierre Boulle | ... | (novel) |
William Broyles Jr. | ... | (screenplay) and |
Lawrence Konner | ... | (screenplay) & |
Mark Rosenthal | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Ross Fanger | ... | associate producer |
Katterli Frauenfelder | ... | associate producer |
Iain Smith | ... | line producer: London |
Ralph Winter | ... | executive producer |
Richard D. Zanuck | ... | producer (produced by) |
Music by
Danny Elfman | ... | (music by) |
Cinematography by
Philippe Rousselot | ... | director of photography |
Editing by
Chris Lebenzon | ... | film editor |
Casting By
Denise Chamian | ... | (casting by) |
Production Design by
Rick Heinrichs |
Art Direction by
John Dexter | ... | supervising art director |
Sean Haworth | ||
Philip Toolin |
Set Decoration by
Rosemary Brandenburg |
Costume Design by
Colleen Atwood |
Makeup Department
David Abbott | ... | additional makeup artist |
Lance Anderson | ... | ape makeup artist |
Art Anthony | ... | human makeup crew |
Richard Arguijo | ... | mold department: Cinovation Studios (as Rich Arguijo) |
Denise Baer | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Denise L. Baer) |
Rick Baker | ... | makeup artist / special makeup effects designer and creator |
Terry Baliel | ... | hair stylist |
Ken Banks | ... | mold department: Cinovation Studios |
Ela Barczewska | ... | makeup artist (as Elizabeth Barczewska) |
Jason Barnett | ... | foam latex technician: Cinovation Studios |
Kate Biscoe | ... | ape makeup artist (as Kate Morgan Biscoe) |
John Blake | ... | makeup supervisor: human makeup |
Roland Blancaflor | ... | foam department supervisor |
Fred C. Blau Jr. | ... | ape makeup artist |
Brigitte Bugayong | ... | ape makeup artist |
Barney Burman | ... | ape makeup artist |
Norman Cabrera | ... | designer/sculptor: Cinovation Studios (as Norman Cabrerra) |
Rosemary Campbell | ... | makeup artist |
Diana Choi | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Diana Yunsoo Yoo) |
Bill Corso | ... | ape makeup artist (as William Corso) |
Carl Crandall Jr. | ... | mold department: Cinovation Studios |
Richard Davison | ... | foam latex technician: Cinovation Studios |
Gabriel De Cunto | ... | ape makeup artist (as Gabriel DeCunto) |
Marie Del Prete | ... | makeup artist |
Yvonne Depatis-Kupka | ... | hair stylist: second unit (as Yvonne Depatis Kupka) |
Mitch Devane | ... | designer/sculptor: Cinovation Studios |
Leslie Devlin | ... | makeup artist |
Vanessa Dionne | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios |
Earl Ellis | ... | ape makeup artist |
Bill Fesh | ... | foam latex technician: Cinovation Studios |
Linda D. Flowers | ... | key hair stylist: human unit |
Robert Freitas | ... | mold department: Cinovation Studios |
Toni G | ... | makeup supervisor: ape makeup (as Toni G.) |
Jane Galli | ... | ape makeup artist |
Connie Grayson Criswell | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Connie Grayson) |
Glen P. Griffin | ... | dentures: Cinovation Studios (as Glen Griffin) |
Kevin Haney | ... | ape makeup artist |
Karin Hanson | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios |
Audrey Harelik | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios |
Isabel Harkins | ... | ape makeup artist |
Joel Harlow | ... | ape makeup artist |
Moto Hata | ... | designer/sculptor: Cinovation Studios |
Ursula Hawks | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Ursula Ward) |
Donna-Lou Henderson | ... | ape makeup artist (as Donna Henderson) |
Justin B. Henderson | ... | ape makeup artist (as Justin Henderson) |
Teressa Hill | ... | hair stylist |
Kazu Hiro | ... | makeup designer: Thade (as Kazuhiro Tsuji) / makeup designer: ape makeup (as Kazuhiro Tsuji) / prosthetics sculptor: Cinovation Studios (as Kazuhiro Tsuji) |
Will Huff | ... | ape makeup artist |
Karen Iverson | ... | ape makeup artist |
Margie Kaklamanos | ... | ape makeup artist (as Margie Latinopoulos) |
Steve Katz | ... | mold department: Cinovation Studios |
Karen Keener | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios |
Jamie Kelman | ... | ape makeup artist / makeup artist |
Michael Key | ... | makeup artist |
Steve Koch | ... | designer/sculptor: Cinovation Studios |
Heather Koontz | ... | ape makeup artist |
Gil Liberto | ... | mold department: Cinovation Studios |
Felicia Linsky | ... | makeup artist |
Juliet Loveland | ... | makeup artist |
Mike Manzel | ... | mold department: Cinovation Studios |
Clayton Martinez | ... | mold department: Cinovation Studios (as Clay Martinez) |
Robert Maverick | ... | makeup artist |
Cass McClure | ... | foam latex technician: Cinovation Studios |
James McLoughlin | ... | mold department: Cinovation Studios (as Jim McLoughlin) |
Patricia Miller | ... | department head key hair stylist (as Patty Miller) |
Bart Mixon | ... | project supervisor: Cinovation Studios |
Geneva Nash Morgan | ... | ape makeup artist (as Geneva Nash-Morgan) |
Donald Mowat | ... | makeup artist: Mr. Wahlberg (as Donald J. Mowat) |
Sylvia Nava | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios |
Christy Ann Newquist | ... | ape makeup artist (as Christy Newquist) |
Douglas Noe | ... | ape makeup artist |
Michael O'Brien | ... | mold department: Cinovation Studios (as Mike O'Brien) |
Michael S. Pack | ... | dentures: Cinovation Studios |
Mimi Palazon | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios |
Paul Palos | ... | mold department: Cinovation Studios |
Cristina Patterson | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios (as Cristina Haines) |
Denise Paulson | ... | ape makeup artist |
Joni Powell | ... | additional makeup artist |
Margaret Prentice | ... | ape makeup artist |
Alex Proctor | ... | key prosthetic makeup |
Stephen Prouty | ... | ape makeup artist |
Ben Rittenhouse | ... | foam latex technician: Cinovation Studios |
Jill Rockow | ... | ape makeup artist |
Malanie J. Romero | ... | makeup artist (as Malanie Romero) |
Matt Rose | ... | designer/sculptor: Cinovation Studios |
Deborah Rutherford | ... | ape makeup artist (as Deborah Patino) |
Don Rutherford | ... | paint department: Cinovation Studios |
Frank Rydberg | ... | mold department: Cinovation Studios |
Johnnie Saiko | ... | mold department: Cinovation Studios (as Johnnie S. Espiritu) |
Yoichi Art Sakamoto | ... | dentures: Cinovation Studios (as Yoichi 'Art' Sakamoto) |
Randy Sayer | ... | hair stylist |
Amy Schmiederer | ... | ape makeup artist |
Martie Schribner | ... | ape makeup artist (as Martie Scribner) |
James R. Scribner | ... | ape makeup artist (as Bob Scribner) / ape makeup artist (as Jim Scribner) |
Matt Shirey | ... | mold department: Cinovation Studios |
Robin Slater | ... | makeup artist |
Mike Smithson | ... | key makeup artist |
James Spinner | ... | mold department: Cinovation Studios |
Justin Stafford | ... | special makeup effects artist |
Vera Steimberg | ... | ape makeup artist (as Vera Steinberg Moder) |
Mitchell Stone | ... | hair stylist: Lisa Marie (as Mitch Stone) / hair stylist: Ms. Bonham Carter (as Mitch Stone) |
Bill Sturgeon | ... | production supervisor: Cinovation Studios |
Jackie Tichenor | ... | ape makeup artist |
Rita Troy | ... | hair stylist |
Brian Van Dorn | ... | mold department: Cinovation Studios |
Michelle Vittone | ... | ape makeup artist |
Chris Walker | ... | foam latex technician: Cinovation Studios |
Steve Wang | ... | designer/sculptor: Cinovation Studios |
Chad Washam | ... | special makeup effects technician |
Kevin Wasner | ... | foam latex technician: Cinovation Studios |
Chad Waters | ... | project supervisor: Cinovation Studios |
Lynne Watson | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios |
Phyllis Williams | ... | additional makeup artist |
Stephanie Williams | ... | wigs and hairpieces: Cinovation Studios |
Derik Wingo | ... | foam latex technician: Cinovation Studios (as Derek Wingo) |
Hiro Yada | ... | mold department: Cinovation Studios |
Eddie Yang | ... | designer/sculptor: Cinovation Studios |
Chet Zar | ... | designer/sculptor: Cinovation Studios |
Donna Cicatelli-Lewis | ... | makeup artist (uncredited) |
Tiffany Smith | ... | ape makeup artist (uncredited) |
Production Management
Louis J. Anderson | ... | additional production supervisor |
Debra K. Chinn | ... | international post production executive |
Charlie Davis | ... | post-production supervisor |
Ross Fanger | ... | unit production manager |
Gerrit V. Folsom | ... | production supervisor: Hawaii (as Gerrit Folsom) |
Jason McGatlin | ... | production supervisor |
Michelle Morrissey | ... | production supervisor: second unit |
Mary Richards | ... | unit production manager: London |
Dara Weintraub | ... | unit production manager: Washington D.C. |
Patrick Esposito | ... | post-production manager (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Andy Armstrong | ... | second unit director |
Stacy Christenson | ... | second second assistant director |
Katterli Frauenfelder | ... | first assistant director |
Jennifer A. Giancola | ... | second second assistant director (as Jennifer Giancola) |
Basil Grillo | ... | second second assistant director (as Basil Bryant Grillo) |
Stephen V. Johnson | ... | second second assistant director: second unit (as Steve Johnson) |
David Kelley | ... | second assistant director: second unit |
Mark Layton | ... | second assistant director: London additional photography |
Steve Love | ... | first assistant director: second unit |
Michael J. Malone | ... | assistant director (as Michael Malone) |
Matt Rebenkoff | ... | second assistant director |
Robert 'Skid' Skidmore | ... | dga trainee |
Jack Steinberg | ... | second assistant director: second unit (as Jack G. Steinberg) |
Sunday Stevens | ... | second second assistant director |
Alex Streeter | ... | assistant director: London |
Eddie Thorne | ... | assistant director |
Mark Trapenberg | ... | additional second second assistant director |
James Armstrong | ... | Production assistant (uncredited) |
Art Department
Craig Abele | ... | sculptor |
Timothy D. Ackers | ... | paint foreman (as Tim Ackers) / painter |
Alex Aitken | ... | plasterer |
Joseph Allan | ... | laborer: set decorator/prop shop (as Joseph 'Chris' Allan) |
Tony Allard | ... | laborer: set decorator/prop shop |
David Allday | ... | art director: London (as Dave Allday) |
John Alvin | ... | poster artist |
Steve Assony | ... | laborer foreman |
Jim Bandsuh | ... | illustrator: decorator |
James R. Bayliss | ... | lead set designer |
Abu Bekka | ... | sculptor (as Adu Bekka) |
Brent W. Bell | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Luis G. Benavides | ... | purchaser (as Luis Benavides) |
Greg Benge | ... | assistant props |
Earl Benton | ... | prop shop foreman / set decorator |
Andrew Berentis | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Erik Berentsen | ... | set dresser |
Michael Binczek | ... | mold maker foreman (as Mike Binczek) |
Russell Bobbitt | ... | property master |
Bill Boes | ... | model builder |
Kurt Bohney | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Mauro Borrelli | ... | illustrator |
Raymond Borton | ... | laborer foreman (as Ray Borton) |
Adam Braid | ... | set dresser |
Mariko Braswell | ... | assistant art director |
Doug Brode | ... | prop illustrator |
Steve Broders | ... | painter (as Steve D. Broders) |
Dawn Brown | ... | set designer: set dressing (as Dawn Brown Manser) |
Patricia L. Brumbaugh | ... | prop sculptor |
Michael B. Bunch | ... | propmaker foreman (as Mike Bunch) |
Tom Callinicos | ... | set dresser |
David Christopher Campbell | ... | propmaker |
Antonio Carrillo | ... | upholsterer |
Michael Carroll | ... | mold maker |
Peggy Casey | ... | props |
Ted Castrellon | ... | laborer foreman |
Tom Cengr | ... | laborer: set decorator/prop shop (as H. Thomas Cengr) |
Clete Cetrone | ... | propmaker foreman (as Clete F. Cetrone) |
Todd Cherniawsky | ... | set designer: set dressing |
Tim Christensen | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Peter C. Clarke | ... | assistant property master |
Richard Clendenen | ... | laborer foreman |
John Cluff | ... | constructor |
Matt Codd | ... | illustrator |
Bill Coggon | ... | prop master: second unit |
David Cohen | ... | mold shop supervisor (as Dave Cohen) |
Tony Cope | ... | mold maker foreman |
Lisa Cornellier | ... | greensman |
David Corral | ... | greensman |
Richard Crain | ... | foreman |
Emily Crupper | ... | set dressing coordinator |
Michael A. Cruz | ... | plasterer foreman |
James E. Day III | ... | laborer foreman |
Yann Denoual | ... | sculptor |
Sylvain Despretz | ... | illustrator |
Eric DeYoung | ... | Propmaker |
Darryl B. Dodson | ... | laborer: set decorator/prop shop (as Darryll B. Dodson) |
Linda Draves | ... | construction office coordinator |
Guy Hendrix Dyas | ... | illustrator: decorator (as Guy Dyas) |
Colleen Emry | ... | assistant accountant: construction (as Colleen R. Emry) |
Dan Engle | ... | sculptor foreman (as Daniel Engle) |
Marcus Epps | ... | on-set dresser: second unit |
Francesco franco Ferrara | ... | painter (as Francesco Ferrara) |
Michael P. Finnegan | ... | tool technician (as Michael Finnegan) |
Luke Freeborn | ... | set designer |
Jeff Frost | ... | sculptor foreman |
Sara Gardner-Gail | ... | set dressing buyer |
Neil Garland | ... | propmaker gangboss |
Kenneth Garrett | ... | sculptor foreman |
Brian J. Geary | ... | propmaker |
Edward Gettis | ... | laborer: set decorator/prop shop (as Edward T. Gettis) |
Martin J. Gibbons | ... | welding supervisor (as Marty Gibbins) |
Raymond Ginther | ... | plasterer foreman |
John Giuliano | ... | prop maker foreman (as John J. Giuliano) |
Bryan J. Goetzinger | ... | laborer foreman |
Donald Goodman | ... | drapery gang boss (as Don Goodman) |
Sam Greenmun | ... | concept artist |
Steve Harris | ... | carpenter |
William Hawkins | ... | assistant art director |
Paul Hearn | ... | set dresser |
Chris Herrington | ... | paint foreman |
Dewaldt Hicks | ... | sculptor |
Grey Hill | ... | sculptor |
Gregory S. Hooper | ... | set designer |
Chris Hopkins | ... | sculptor foreman (as Chris G. Hopkins) |
Michael Hosch | ... | sculptor foreman |
John Hoskins | ... | construction coordinator (as John W. Hoskins) |
Thomas W. Houk | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Tim Huchthausen | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Michael Anthony Jackson | ... | storyboard artist (as Michael Jackson) |
David James | ... | sculptor |
Tim Jensen | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Henry Stuart John | ... | propmaker foreman (as Stewart John) |
Kent Jones | ... | paint foreman |
Kristin Frances Jones | ... | on-set dresser (as Kristin Jones) |
Jermaine E. Kelly | ... | set dresser |
Mark David Kersey | ... | greensman |
Jeff Khachadoorian | ... | prop shop foreman / set decorator / set decorator: London (as Jeff 'Khach' Adoorian) |
Dave Kilby | ... | plasterer |
Mark Kimber | ... | dressing props |
Jonas Kirk | ... | construction foreman (as C. Jonas Kirk) |
Mark Knapton | ... | propmaker foreman |
John Knox | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Sam P. La Fata | ... | prop shop foreman / set decorator |
Steven Ladish | ... | set dresser (as Steve-O Ladish) |
Robert Lambert | ... | propmaker foreman |
Susanne Lariviere | ... | construction accountant (as Susanne B. Lariviere) |
Thomas Lauifi | ... | construction foreman |
Dwight Lowell | ... | propmaker foreman (as Dwight T. Lowell) |
Joe Lozano | ... | greensman |
Josh Lusby | ... | set designer (as Joshua Lusby) |
Gregory Lynch Jr. | ... | carpenter |
Jennifer N. MacLeod | ... | research assistant (as Jennifer Macleod) |
Norah MacLeod | ... | research assistant (as Jennifer N. MacLeod) |
John Maher | ... | construction manager: London |
Jeff Manning | ... | mold maker foreman |
Jim McPherson | ... | orangutan test make-up sculptor |
Joe Meshelski | ... | laborer foreman |
Michael Mikita | ... | stand-by painter |
James Miller | ... | lead sculptor (as Jamie Miller) / supervising sculptor: London (as Jamie Miller) |
Kirstin Mooney | ... | art department coordinator |
Dave Morales | ... | paint foreman (as David Morales) |
Gary A. Moreno | ... | set dresser |
Brian Muir | ... | supervising sculptor: London |
Nick Navarro | ... | assistant art director (as Nick S. Navarro) |
Robert Neves | ... | laborer: set decorator/prop shop (as Robert W. Neves) |
Jeff O'Bannon | ... | laborer (2001) |
Steven O'Bannon | ... | hod carrier |
Jeff Ogg | ... | prop shop foreman / set decorator / set decorator: London |
Ivonne Olguin | ... | property department coordinator |
James Oxford | ... | illustrator |
Russell Oxley | ... | scenic artist: re-shoot |
Neville Page | ... | props |
Doug Passarelli | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Tom Pelton | ... | prop shop foreman / set decorator |
Derek Pendleton | ... | sculptor foreman (as Derek C. Pendleton) |
Kevin Phipps | ... | art director: London |
Steve Pinney | ... | sculptor: set decorator |
Roger Prater | ... | greensman |
Edward J. Protiva | ... | gang boss |
John Puglisi | ... | conceptual illustrator |
Edward J. Quinn | ... | mold maker foreman (as Eddie Quinn) |
Jamie Rama | ... | illustrator: decorator |
Scott Reiber | ... | stand-by painter: reshoots |
Jacques Rey | ... | illustrator |
Richard Reynolds | ... | set designer |
Leo Rijn | ... | sculptor |
Greg Rocco | ... | assistant prop master: second unit (as Gregory Rocco) |
Brian Rock | ... | labor supervisor |
Jason Rosene | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Liza Rudolph | ... | set dressing buyer |
Paul Ryan | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Mark Sakamoto | ... | set dresser |
David Saltzman | ... | assistant property master (as David E. Saltzman) |
Sal Sanchez | ... | plasterer foreman |
Lawrence V. Sanders | ... | laborer: set decorator/prop shop |
Kenny Sanford | ... | propmaker foreman |
Jerry Sargent | ... | propmaker foreman (as Jerry L. Sargent) |
George Sartiano | ... | property creator |
Frederique Schafer | ... | prop sculptor (as Frederique Gallen) |
Jordu Schell | ... | conceptual artist |
Steven Schwartz | ... | set designer |
Ugo Serrano | ... | armour designer |
Jamie Shelley | ... | painter |
Steve Sickle | ... | greensman (as Stevie Sickels) |
Brett C. Smith | ... | leadman (as Brett Smith) |
Jay Smith | ... | drapery foreman |
Wayne Strong | ... | prop sculptor |
Drew Struzan | ... | poster artist |
Mike Suhy | ... | assistant props |
Deborah Sullivan | ... | construction medic |
Gerald Sullivan | ... | set designer |
Miles Teves | ... | concept artist |
Richard Thomas | ... | sculptor |
Leslie Tomkins | ... | art director: London (as Les Tomkins) |
Paul Trachtenberg | ... | painter |
Jason Vanover | ... | key greensman |
J.R. Vasquez | ... | set dresser |
Tom Vukmanic | ... | propmaker |
Wendy Weaver | ... | set dressing buyer |
Mark Weber | ... | propmaker foreman |
Andy Weder | ... | prop shop supervisor |
Jason Weil | ... | set designer (as Jason R. Weil) |
Terry Wells | ... | property master: London |
William Wheaton | ... | laborer foreman |
Robert Wilbanks | ... | plasterer supervisor (as Rob Wilbanks) |
Helen Wilson | ... | props |
Dean Wolcott | ... | set designer |
Lyndell Wolff | ... | carpenter / propmaker foreman (as Lindell Wolff) |
John M. Wood | ... | welding foreman (as John Wood) |
Donald B. Woodruff | ... | set designer |
Peter Young | ... | set decorator: London |
Clyde Zimmerman | ... | paint supervisor |
Paul Couch | ... | stand-by painter (uncredited) |
Michael Denering | ... | lead scenic artist (uncredited) |
J. Bryan Holloway | ... | sculptor/shop steward (uncredited) |
Jay Koiwai | ... | stand-by painter: second unit (uncredited) |
Michael F. Loomer | ... | props production assistant (uncredited) |
John Naulin | ... | specialty props/weapons (uncredited) |
Jon Neill | ... | props: The Hand Prop Room (uncredited) |
Sid Nicholson | ... | props (uncredited) |
Mark William Robinson | ... | painter (uncredited) |
Marco Rubeo | ... | set designer (uncredited) |
Constantine Sekeris | ... | conceptual designer (uncredited) |
Craig T. Shordon | ... | gang boss painter (uncredited) |
Jack White | ... | food stylist (uncredited) |
Sound Department
Richard L. Anderson | ... | supervising sound effects editor |
Anna Behlmer | ... | re-recording mixer |
David Betancourt | ... | foley mixer |
James Bolt | ... | additional sound re-recording mixer (as Jim Bolt) |
David Boulton | ... | adr mixer: Sound One, NY |
Ted Caplan | ... | foley editor |
Blake R. Cornett | ... | second assistant sound editor (as Blake Cornett) |
Tony Dawe | ... | production sound mixer: UK / production sound mixer: additional photography |
Susan Dawes | ... | dialogue editor (as Susan Shackelford) |
Dawn Fintor | ... | foley artist |
Carl Fischer | ... | boom operator |
Donald Flick | ... | sound effects editor |
Avram D. Gold | ... | sound effects editor |
Michael Haight | ... | dialogue editor |
Scott G.G. Haller | ... | sound editor |
Craig Heath | ... | sound recordist (as Craig 'Pup' Heath) |
Petur Hliddal | ... | production sound mixer |
R.J. Kizer | ... | adr supervisor |
Sean Landeros | ... | sound recordist |
John A. Larsen | ... | supervising sound editor |
Skip Longfellow | ... | first assistant sound editor |
David Lucarelli | ... | adr recordist: LA |
Gilles Missir | ... | adr mixer: Sonodi, France |
John Murray | ... | foley supervisor |
Andy Nelson | ... | re-recording mixer |
Alan L. Nineberg | ... | adr editor |
Matt Patterson | ... | sound recordist |
John Pospisil | ... | special sound effects designer (as John Popisil) |
Rocky Quiroz | ... | cableperson |
Robert Renga | ... | sound recordist |
Charleen Richards | ... | adr mixer: LA |
Curt Schulkey | ... | sound effects editor: ape voices (as Curt Shuckey) |
Denis St. Amand | ... | sound re-recording engineer (as Dennis St. Amand) |
Alicia Stevenson | ... | foley artist (as Alicia Irwin) |
Ralph Stuart | ... | assistant sound effects editor |
Marvin Walowitz | ... | sound effects editor |
David A. Whittaker | ... | sound effects editor |
Dan Yale | ... | foley editor |
Christian Bourne | ... | 2nd assistant sound: UK (uncredited) |
Rick Canelli | ... | adr recordist (uncredited) |
Derek Casari | ... | adr engineer (uncredited) |
Lucy Coldsnow-Smith | ... | adr editor (uncredited) |
Ronny Cox | ... | adr mixer (uncredited) |
Wendy Czajkowsky | ... | adr mixer (uncredited) |
Christopher Flick | ... | foley editor (uncredited) |
Gannon Kashiwa | ... | adr mixer (uncredited) |
Shawn Ian Kerkhoff | ... | digital sound assistant (uncredited) |
Steve Lee | ... | sound effects wrangler (uncredited) |
Leslie Mona Mathis | ... | adr mixer (uncredited) |
Thomas J. O'Connell | ... | adr mixer (uncredited) |
Alex Raspa | ... | adr recordist (uncredited) |
John Rodd | ... | additional sound recording engineer (uncredited) |
John Soukup | ... | sound transfer (uncredited) |
Larry Spotts | ... | adr recordist (uncredited) |
Kevin Tayler | ... | adr mixer (uncredited) |
Special Effects by
Connie Angland | ... | seaming and patching department: Cinovation Studios (as Connie Anglund) |
Steve Austin | ... | special effects technician |
Kirk Barton | ... | special effects technician |
Douglas Calli | ... | special effects technician (as Doug Calli) |
John Calpin | ... | special effects technician |
Wes Campbell | ... | mold shop technician: Cinovation Studios |
Roy K. Cancino | ... | welding foreman |
Kyle Ross Collinsworth | ... | special effects technician |
Steve Cremin | ... | special effects coordinator: second unit |
Arturo Guzman | ... | mold maker |
Jurgen Heimann | ... | special effects |
David Heron | ... | special effects technician |
Garth Inns | ... | special effects supervisor: London |
Steven D. Jensen | ... | special effects technician |
Joe Judd | ... | special effects technician (as Joseph Judd) |
Jack Kelly | ... | assistant director vfx |
Jay King | ... | special effects technician (as Jay B. King) / special effects technician: second unit |
Joe Klein | ... | special effects technician (as Joe W. Klein) |
Jem Lovett | ... | special effects senior technician: UK shoot (as Jeremy Lovett) |
Tim Mizicko | ... | model maker (as Timothy Lee Mizicko) |
Brian Montgomery | ... | special effects stage technician: ILM |
Hector Moreno | ... | mold maker |
Mauricio Moreno | ... | mold maker |
Gary Pawlowski | ... | moldmaker |
Jane E. Pepiot | ... | special effects office coordinator |
Ken Pepiot | ... | special effects coordinator |
John Peyser | ... | special effects technician (as John R. Peyser) |
Jeff G. Rack | ... | special effects crew |
Gintar Repecka | ... | special effects foreman |
Alan Rifkin | ... | special effects technician (as Al Rifkin) |
Bill Roth | ... | sculptor |
Paul Sabourin | ... | special effects technician |
John Shea | ... | seaming and patching department: Cinovation Studios |
Ross Shuman | ... | model maker |
Kirsten Simitzi | ... | seaming and patching department: Cinovation Studios |
Sherri Simmons | ... | effects department assistant |
James Slavin | ... | mold maker (as Jim Slavin) |
Paul Stewart | ... | special effects foreman |
Keith Suzuki | ... | special effects technician |
Carl Swanson | ... | seaming and patching department: Cinovation Studios |
Frank W. Tarantino | ... | special effects technician: ILM |
Kenneth Van Order | ... | special effects technician (as Ken Van Order) |
Barry Vine | ... | mold maker |
John Cluff | ... | special effects crew (uncredited) |
Mayumi Shimokawa | ... | special effects technician: TransFX (uncredited) |
Phil Weisgerber | ... | design engineer (uncredited) |
Daniel Yates | ... | prop shop (uncredited) |
Visual Effects by
Daniel Ardilley | ... | director of photography: Asylum Visual Effects (as Daniel Ardilly) |
Al Arthur | ... | greensman: ILM |
Lance Baetkey | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Katharine Baird | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Hector Balcacer | ... | digital painter: Pacific Title & Art Studio |
Travis Baumann | ... | inferno artist: Asylum Visual Effects |
Chris Bayz | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Dennis Becker | ... | greensman: ILM |
Duncan Blackman | ... | 3D camera matchmover: ILM |
Justin Blampied | ... | designer: Asylum Visual Effects |
Patricia Blau | ... | senior staff: ILM |
Stella Bogh | ... | digital compositor: ILM (as Stella Bough) |
Cosmas Paul Bolger Jr. | ... | visual effects producer: Digital Filmworks |
Patrick Bonneau | ... | assistant colorist |
Robert Bourgeault | ... | rebel unit artist: ILM |
Brigitte Bourque | ... | digital compositor: ILM |
Greg Bradner | ... | systems administrator: Rhythm & Hues Studio |
Barbara Brennan | ... | digital compositor: ILM |
Phil Brennan | ... | inferno artist: Asylum Visual Effects |
Ronn Brown | ... | digital matte artist: ILM |
Mark Buck | ... | model maker: ILM |
Colin Campbell | ... | digital compositor: ILM |
Kevin Carney | ... | digital artist |
Mei-Ming Casino | ... | visual effects production coordinator: ILM |
Kathy Chasen-Hay | ... | visual effects producer: Asylum Visual Effects |
Robbie Clot | ... | practical effects foreman: ILM |
Grady Cofer | ... | computer graphics artist: ILM |
Daniel Aristoteles Collins | ... | systems/operations: Rhythm & Hues |
Brice Cox Jr. | ... | animatic artist: ILM |
Andy Davis | ... | Inferno artist: Asylum Visual Effects |
C. Marie Davis | ... | executive visual effects producer: CIS Hollywood |
Gabe de Kelaita | ... | Production support: ILM |
Gilbert De La Garza | ... | film scanning: Digital Filmworks (as Gilbert Dela Garza) / laser recording: Digital Filmworks (as Gilbert Dela Garza) |
Bernie Demolski | ... | stage technician: ILM (as Richard Demolski) |
John Duncan | ... | model maker: ILM |
Nika Dunne | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Camille Eden | ... | visual effects production coordinator: ILM |
Anastasia Emmons | ... | projectionist: ILM (as Anasastia Emmons) |
Eric Fernandes | ... | artist: rebel unit, ILM |
Norris Fong | ... | stage technician: ILM |
Adam Francis | ... | motion control technician |
Scott Frankel | ... | digital compositor: ILM |
Mark Freund | ... | visual effects supervisor: Pacific Title & Art Studio |
Jason Gandhi | ... | r&d |
Larry Gaynor | ... | digital paint supervisor: CIS Hollywood |
Bill George | ... | visual effects supervisor: ILM |
George Gervan | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Richard Gervan | ... | digital painter: Pacific Title & Art Studio |
Ray Gilberti | ... | effects director of photography: ILM |
John Goodson | ... | modelshop supervisor: ILM |
Cam Griffin | ... | digital paint and rotoscope artist |
James Hagedorn | ... | digital compositor: ILM (as James Hagerdorn) |
Lindsay Hallett | ... | visual effects producer: Asylum Visual Effects (as Lindsay Burnett) |
Maureen Healy | ... | digital painter: Pacific Title & Art Studio |
Veronica Hernandez | ... | digital painter: Pacific Title & Art Studio |
Geoff Heron | ... | key pyro: ILM |
Pascale Hery | ... | digital paint & roto artist: ILM (as Pascalle Hery) |
Brent Heyning | ... | model maker: ILM |
Clark Higgins | ... | video assist: ILM |
Robert Hill | ... | first assistant camera: ILM (as Bob Hill) |
Phil Holland | ... | scanning & recording operator |
Heather Hoyland | ... | digital compositor: Pacific Title & Art Studio |
Dorne Huebler | ... | compositing supervisor: ILM |
John Hughes | ... | studio head: Rhythm & Hues |
Tom L. Hutchinson | ... | CG supervisor: ILM (as Tom Hutchinson) |
Erich Ippen | ... | supervisor: rebel unit, ILM |
Michael G. Jackson | ... | artist: rebel unit, ILM |
David Janssen | ... | first assistant camera: ILM |
Rod M. Janusch | ... | visual effects |
Jon Jarvis | ... | visual effects: ILM |
Patrick Jarvis | ... | lead digital paint & roto artist: ILM |
Eileen Jensen | ... | senior lighting supervisor: Rhythm & Hues Studios |
Ken Jones | ... | visual effects supervisor: CIS Hollywood (as Dr. Ken Jones) |
Kristopher Kasper | ... | editor: Asylum Visual Effects (as Kris Kasper) |
Ryan Kautzman | ... | technical support: ILM |
Michael Kennedy | ... | digital compositor: ILM |
Tim R. Kerrison | ... | live action producer: Asylum Visual Effects |
Kristy King | ... | visual effects production assistant: ILM |
Ed Kramer | ... | computer graphic artist: ILM |
Richard Kratt | ... | digital compositor |
Geoffrey Lake | ... | greensman: ILM |
Bill Laverty | ... | engineer: Asylum Visual Effects |
Tad Leckman | ... | animatic artist: ILM |
Bradford Lewis | ... | concept artist |
Jacqui Livingston | ... | production coordinator: Asylum Visual Effects |
Anthony Lucero | ... | assistant editor: ILM |
Robert Lukacs | ... | film scanning: Digital Filmworks / laser recording: Digital Filmworks |
Kathleen Lynch | ... | visual effects production assistant: ILM (as Katie Lynch) |
Margaret B. Lynch | ... | visual effects production coordinator: ILM (as Margaret Lynch) |
Douglas R. MacMillan | ... | computer graphic artist: ILM (as Douglas Macmillan) |
Greg Maloney | ... | digital compositor: ILM |
Jules Mann | ... | art director: ILM |
Ethan Marak | ... | animation lead: Rhythm & Hues Studios |
Kevin May | ... | sabre artist: ILM |
Emma McGuinness | ... | executive producer: Asylum Visual Effects |
Nathan McGuinness | ... | visual effects supervisor: Asylum Visual Effects |
Sal Migliore | ... | assistant colorist |
Mark S. Miller | ... | visual effects executive producer: ILM |
Richard Miller | ... | model maker: ILM |
Tim Miller | ... | inferno artist |
Suzanne Mitus-Uribe | ... | digital compositing supervisor: CIS Hollywood |
Mark Moore | ... | concept artist |
Steve R. Moore | ... | visual effects editor |
Sébastien Moreau | ... | digital compositor: ILM (as Sebastian Moreau) |
Tim Morgan | ... | stage technician: ILM |
Jim Morris | ... | senior staff: ILM |
Dani Morrow | ... | 3D camera matchmove lead: ILM |
Michelle Motta | ... | digital paint & roto artist: ILM |
Peter W. Moyer | ... | visual effects supervisor: Digital Filmworks |
Michael Muir | ... | digital compositor: ILM |
George Murphy | ... | visual effects co-supervisor: ILM |
Robert Nall | ... | digital artist |
Gregory Oehler | ... | digital compositing supervisor: CIS Hollywood |
Dan Oken | ... | 3D lighting artist: Rhythm & Hues Studios |
Randy Ottenberg | ... | model maker |
Marco S. Paolini | ... | rotoscope artist: Digital Filmworks (as Marco Paolini) |
Tom C. Peitzman | ... | production visual effects producer |
Scott Penningroth | ... | 3D lighting lead: Rhythm & Hues Studios |
Luke Ployhar | ... | visual effects |
Evan Pontoriero | ... | animatic artist: ILM |
Brian Pope | ... | digital matte painter |
Declan Quinn | ... | technical consultant |
Edward Quirk | ... | rotoscope artist: Digital Filmworks |
Christopher Raimo | ... | visual effects coordinator |
Dean Rasmussen | ... | digital artist |
Mark P. Renton | ... | inferno artist: Asylum Visual Effects (as Mark Renton) |
Will Robbins | ... | digital effects |
Dennis Rogers | ... | first assistant camera: ILM |
Jody Rogers | ... | visual effects editor |
Martin Rosenberg | ... | effects director of photography: ILM (as Marty Rosenberg) |
James Rowell | ... | computer graphic artist: ILM |
David Saccheri | ... | digital matte artist: ILM |
Nicole Samarron | ... | technical support: ILM |
David Santiago | ... | effects technical director |
Gunther Schatz | ... | 3D visual effects artist: ASYLUM |
Robert Scifo | ... | digital matte artist: ILM (as Bob Scifo) |
Sandra Scott | ... | visual effects producer: ILM |
Carl Seibert | ... | visual effects producer |
Brian Shows | ... | digital intermediate supervisor |
Craig Shumard | ... | motion control technician |
Mark Siegel | ... | model maker: ILM |
Christopher Sjoholm | ... | visual effects supervisor |
Dan Smiczek | ... | digital artist: Rhythm & Hues / matchmover: Rhythm & Hues Studios |
Kenneth Smith | ... | digital color timing supervisor: ILM |
Kim Smith | ... | model maker: ILM |
Colleen Smith-Brattesani | ... | inferno artist: Rhythm & Hues Studios (as Colleen Smith Brattesani) |
Rick Sparr | ... | visual effects producer: Pacific Title & Art Studio |
Simon Staines | ... | computer graphics supervisor: London |
Chris Stillman | ... | artist: rebel unit, ILM (as Christopher Stillman) |
Frank Strzalkowski | ... | stage technician: ILM |
Roy Sutherland | ... | visual effects |
Doug Swam | ... | computer systems engineer |
David Tanaka | ... | visual effects editor: ILM |
Catherine Tate | ... | computer graphics artist: Sabre, ILM |
Chad Taylor | ... | sabre artist: ILM |
Marty Taylor | ... | inferno artist: Asylum Visual Effects |
James Monroe Tharp Jr. | ... | motion control rigging grip |
Rich Thorne | ... | production executive |
Tommy Tran | ... | rotoscope artist: Digital Filmworks |
Alette Vernon | ... | digital compositor: ILM (as Allette Vernon) |
Pascale Ville | ... | digital compositor: ILM (as Pascalle Villa) |
Ben Vonzastrow | ... | artist: rebel unit, ILM (as Ben Von Zastrow) |
Danny Wagner | ... | model maker: ILM (as Daniel Wagner) |
Christopher Waters | ... | visual effects production accountant |
Susan M. Weeks | ... | digital compositor: ILM (as Susan Weeks) |
Colie Wertz | ... | artist: rebel unit, ILM |
Jeff Wozniak | ... | digital compositor: ILM |
Yuichiro Yamashita | ... | 3D animator: Asylum Visual Effects |
Kit Young | ... | digital system manager: CIS Hollywood |
Rita E. Zimmerman | ... | computer graphics artist: Sabre, ILM (as Rita Zimmerman) |
Lauren Abrams | ... | model painter (uncredited) |
Scot Byrd | ... | publicist: Rhythm & Hues (uncredited) |
Zachary Cole | ... | technical support: ILM (uncredited) |
Brandon Craig | ... | render supervisor (uncredited) |
Fon Davis | ... | model maker: ILM (uncredited) |
Kenneth Gimpelson | ... | technical assistant (uncredited) |
Nelson Hall | ... | model maker (uncredited) |
Lloyd Hess | ... | technical support (uncredited) |
Stuart Lowder | ... | manager (uncredited) |
Alexandra Menapace | ... | motion control operator (uncredited) |
Kristen Millette | ... | sabre artist (uncredited) |
Roger Nall | ... | digital artist (uncredited) |
George Sakellariou | ... | production engineering: ILM (uncredited) |
Kevin Tengan | ... | systems administrator (uncredited) |
Tristan Tom | ... | digital matte technical support: ILM (uncredited) |
Alex Tropiec Jr. | ... | sabre artist: ILM (uncredited) |
Simon Wakley | ... | motion control operator (uncredited) |
Michael Wick | ... | model maker: ILM (uncredited) |
Scott Younkin | ... | Sabre artist: ILM (uncredited) |
Stunts
Kevin Abercrombie | ... | stunt player |
Bobby Aldridge | ... | stunt player |
Bart Allsup | ... | stunts |
Joey Anaya | ... | stunt player |
Tony Angelotti | ... | stunt player |
David Anthony | ... | stunt player |
Greg Anthony | ... | stunt player |
Christopher 'Critter' Antonucci | ... | stunt player (as Chris Critter Antonucci) |
Andy Armstrong | ... | stunt coordinator |
Joni Avery | ... | stunt player |
Clayton J. Barber | ... | stunt player (as Clayton Barber) |
Christine Anne Baur | ... | stunts |
William Bergin | ... | stunt player |
Cheryl Bermeo | ... | stunt player |
Kamuela Bertelman | ... | stunts |
Richard L. Blackwell | ... | stunt player |
Simone Boisseree | ... | stunt player (as Simone Boissereé) |
Dotan Bonen | ... | stunt player |
Steve Boyles | ... | stunt player |
Jake Brake | ... | stunt player |
Jon Braver | ... | stunt player |
Brian Brown | ... | stunt player (as Brian Lee Brown) |
David E. Brown | ... | stunt player |
Spitfire Brown | ... | stunt performer (as Percy 'Spitfire' Brown) |
Tony Brubaker | ... | stunt player |
Clint Cadinha | ... | utility stunts |
Jack Carpenter | ... | stunt player |
Darryl Chan | ... | stunt double (as Darryl 'Wo-Wo' Chan) |
Alex Chansky | ... | stunt player |
Mark Chapman | ... | stunt player |
Alan C. Coleman | ... | stunt player |
Eliza Coleman | ... | stunt player |
Ingrid Coree | ... | stunt double |
Brycen Counts | ... | stunt player |
Callie Croughwell | ... | stunts |
Charles Croughwell | ... | stunt coordinator |
Michelle Croughwell | ... | stunt player |
Danny Downey | ... | stunt player |
Shauna Duggins | ... | stunt double |
Jayson Dumenigo | ... | stunt player |
Thomas DuPont | ... | stunt player |
Sammy Escobar | ... | stunt player (as Sam Escobar) |
Orlando Estrada | ... | stunts |
Corey Michael Eubanks | ... | stunt player (as Corey Eubanks) |
Clay Donahue Fontenot | ... | stunt player |
Kevin Foster | ... | stunt player |
J. Armin Garza II | ... | stunt player |
Ransom Gates | ... | stunt player |
Christian Golecki | ... | stunt player |
Sean Graham | ... | stunt double: Mark Wahlberg |
Deborah Habberstad | ... | stunt player (as Deborah J. Habberstad) |
Tabby Hanson | ... | stunt player |
R. Dana Harlow | ... | stunt player (as Dana Harlow) |
Christie Hayes | ... | stunt player |
Leigh Hennessy | ... | stunt player |
Alisa Hensley | ... | stunt player |
David Heron | ... | stunt player |
Lisa Hoyle | ... | stunt player |
Sonia Izzolena | ... | stunt player (as Sonia Jo McDancer) |
Precious Jenkins | ... | stunt player (as Othell Garrett) |
Jesse V. Johnson | ... | stunt player (as Jesse Johnson) |
John Johnson | ... | stunt player |
Godfrey Kainoa Sr. | ... | stunt player |
Sonny Keakealani | ... | stunt player |
Dennis Keiffer | ... | stunt player |
Martin Klebba | ... | utility stunts |
Brian La Rosa | ... | stunt player |
Kevin LaRosa | ... | stunt player (as Kevin La Rosa) |
Thomas J. Larsen | ... | stunts |
Al Leong | ... | stunt player |
James Lew | ... | stunt player |
Clay M. Lilley | ... | stunts |
Clint Lilley | ... | stunt player (as Clint 'Burkey' Lilley) |
Sidney S. Liufau | ... | stunt player (as Sidney Liufau) |
Jake Lombard | ... | stunt rigger |
Ron McCord | ... | stunts |
Garon Michael | ... | stunt player |
Ryan Miningham | ... | stunt player |
Mark R. Miscione | ... | stunt player |
Gallyn Mitchell | ... | stunt player (as Gallyn Bugger Mitchell) |
Chris Monberg | ... | stunt player |
Dorenda Moore | ... | stunt player |
Jim Morse | ... | stunt player |
Mark Munoz | ... | stunt player |
Paul Naylor | ... | stunt player |
Carol Neilson | ... | stunt player |
Terry Notary | ... | stunt player |
Daniel T. O'Brien | ... | stunt player |
Gloria O'Brien | ... | stunt player (as Gloria O'Brien-Fontenot) |
Casey O'Neill | ... | stunt player |
Carrick O'Quinn | ... | stunt player |
Brad Orrison | ... | stunt player |
Jim Palmer | ... | stunt player |
Chase Penny | ... | stunt player |
J.J. Perry | ... | stunts |
K.C. Peterson | ... | stunt player |
Rich Piana | ... | stunt player |
Denney Pierce | ... | stunt player |
Robert Powell | ... | stunt player |
James Pratt | ... | stunt player (as Jim Pratt) |
Austin Priester | ... | stunt player |
David Ramos | ... | stunt player |
C. Alan Rawlins | ... | stunt player |
Pamela Rittelmeyer | ... | stunts |
Jason Rodriguez | ... | stunt player |
Thomas Rosales Jr. | ... | stunt player |
John Ross | ... | stunt player (as John D. Ross) |
David Rowden | ... | stunt player (as David S. Rowden) |
Con Schell | ... | stunt player |
Dana Schick | ... | stunts |
Ben Scott | ... | stunt player |
Keith Shindoll | ... | stunt player |
Brian Simpson | ... | stunt player |
Tim Sitarz | ... | stunt player |
Brett Smrz | ... | stunts |
Shirley Smrz | ... | stunt player |
Scott Sproule | ... | stunt coordinator: second unit |
David St. Pierre | ... | stunt performer |
Erik Stabenau | ... | stunt player |
Patrick J. Statham | ... | stunt player |
Nils Allen Stewart | ... | stunt player |
Wayne Tachera | ... | stunt player |
Davey Thompson | ... | stunt player |
Sonny Tipton | ... | stunt player |
Mike Watson | ... | stunt player |
Tim Werner | ... | stunts |
Darlene Ava Williams | ... | stunt player (as Darlene Williams) |
Jerry Wills | ... | stunt player |
Raliegh Wilson | ... | stunt player |
Keith Woulard | ... | stunt player |
Greg Anthony | ... | stunts (uncredited) |
Leo Arroyo | ... | stunts (uncredited) |
Erik Aude | ... | stunts (uncredited) |
David E. Brown | ... | stunt double: Michael Clarke Duncan (uncredited) |
James Embree | ... | stunt double: Mark Wahlberg (uncredited) |
Glen Hambly | ... | stunts: Human Survivor (uncredited) |
Tabby Hanson | ... | stunt double: Estella Warren (uncredited) |
Lisa Hoyle | ... | stunt double: Helena Bonham Carter (uncredited) |
Terry Leonard | ... | stunts (uncredited) |
Terry Notary | ... | stunt double: Tim Roth (uncredited) |
Darlene Ava Williams | ... | stunt double: Helena Bonham Carter (uncredited) |
Allen Woodman | ... | stunt player (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Jared Abrams | ... | additional second assistant camera |
Bob Arrendondo | ... | grip: second unit (as Bobby Arredondo) |
James Babineaux | ... | assistant chief lighting technician (as James R. Babineaux) |
Huston Beaumont | ... | rigging grip |
John Bonnin | ... | libra head technician: second unit |
Bryan Booth | ... | electrician |
John Bratlien | ... | set lighting technician: second unit |
Branch M. Brunson | ... | assistant chief rigging technician |
John S. Campbell | ... | grip |
Lloyd Campbell | ... | technician: BeBee, second unit |
Dan Carpluk | ... | grip (as Daniel Carpluk) |
Joseph V. Cicio | ... | camera operator: "a" camera, second unit (as Joseph Cicio) |
Xiomara Comrie | ... | second assistant camera: "a" camera |
Loren Corl | ... | key grip: second unit |
John Crimins | ... | electrician: second unit |
Julia Curtin | ... | camera trainee: UK |
Jeffrey De La Rosa | ... | rigging electrician |
Ric Delgado | ... | assistant chief lighting technician: second unit |
Louie DeMarco | ... | second assistant camera: "a" camera, second unit (as Louis DeMarco) |
David E. Diano | ... | camera operator: "a" camera, second unit (as David Diano) |
Brent Ellingwood | ... | video assistant |
Sam Emerson | ... | still photographer (as Sam Y. Emerson) |
Jack English | ... | chief lighting technician |
Erik A. Erichsen | ... | electrician |
Sammy Escobar | ... | grip: second unit (as Sam Escobar) / grip: second unit |
Curtis Failor | ... | additional rigging electrician |
Chuck Finch | ... | gaffer: London |
Erin Franklyn | ... | rigging grip |
Roy Gittens | ... | electrician: second unit (as Roy Gitlens) |
Scott Graves | ... | electrician |
Mark Gutterud | ... | first assistant camera: Vista Vision |
R. Dana Harlow | ... | grip (as Dana Harlow) |
Blake Hill | ... | electrician |
Steve House | ... | grip: second unit |
Paul Hughen | ... | additional director of photography: second unit |
Mark Hyde | ... | grip: second unit |
Ryan Jay | ... | loader: second unit (as Ryan A. Jay) |
April Kelley | ... | additional loader |
Gary Kelso | ... | grip |
Terry Kramer | ... | electrician |
Jamie Lagerhausen | ... | grip: second unit |
Bob Leitelt | ... | rigging key grip (as Robert Leitelt) |
Dennis J. Lootens | ... | chief rigging technician (as Dennis 'DJ' Lootens) |
Marcos O Lopez | ... | second assistant camera: Vista Vision (as Marcus O. Lopez) |
Dave Lujan | ... | electrician: second unit |
Kenji Luster | ... | camera operator: "b" camera, second unit / steadicam operator: second unit |
Bill-Brady Majors | ... | rigging grip (as Brady Majors) |
Jerry L. Marshall | ... | dolly grip / grip: second unit (as Jerry Marshall) |
Jesse Mather | ... | rigging technician |
Scott McGeo | ... | best boy grip: second unit |
Eamon McGillicuddy | ... | dolly grip: second unit |
Roger Meilink | ... | electrician: second unit |
Robin Melhuish | ... | camera operator: "b" camera |
Richard Merrell | ... | best boy: London |
Jamie Mills | ... | electrician |
E.J. Misisco | ... | second assistant camera: "c" camera (as Emil J. Misisco Jr.) |
Glenn E. Moran | ... | electrician (as Glenn Moran) |
Juan Morse | ... | electrician |
Chris Moseley | ... | camera operator: "c" camera |
Charles Newhart | ... | electrician: second unit (as Charley Newhart) |
Katie Nilson | ... | electrician: second unit |
Steven T. Nolan | ... | megamount technician: second unit |
Jonathan K.E. Norton | ... | rigging technician (as Jonathan Norton) |
Neal Norton | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Pat O'Mara | ... | grip |
Vince Onken | ... | grip |
Bonnie Osborne | ... | first assistant camera: "b" camera (as Bonnie L. Osborne) |
Justin Owen | ... | video supervisor: London |
James H. Pair III | ... | grip (as Tripp Pair) |
Jesse Wayne Parker | ... | best boy grip (as J. Wayne Parker) |
Derek Paulin | ... | electrician |
Kevin C. Potter | ... | first assistant camera: "a" camera, second unit |
Mark Rappaport | ... | electrician: second unit (as Mark Rappoport) / rigging technician (as Mark Rappoport) |
Chris Rauch | ... | grip |
C. Alan Rawlins | ... | key grip |
David Richert | ... | camera operator: "a" camera, second unit |
Daniel Riffel ICLS | ... | chief lighting technician: second unit (as Dan Riffel) |
Pamela Rittelmeyer | ... | first assistant camera: "a" camera |
Pete Romano | ... | underwater photographer |
Patrick Romero | ... | second assistant camera: "b" camera |
Scott Romsos | ... | electrician: second unit (as Scott Romsas) |
Alan M. Rowe | ... | dimmer board operator |
Landon Ruddel | ... | grip |
Mark Sadler | ... | electrician |
Riko Schatke | ... | best boy grip |
Renee Schuyten | ... | camera loader |
Bruce Sharp | ... | electrician: second unit |
Charles Smith | ... | rigging best boy (as Charlie Smith) |
Robert Sterry | ... | video assist: second unit (as Bob Sterry) |
C. Ashley Sudge | ... | dolly grip (as Ashley Sudge) |
Jonathan Taylor | ... | director of photography: second unit |
Stephen Thorp | ... | electrician (as Steve Thorp) |
Wayne Tidwell | ... | video assist |
Kelly Marie Uchimura | ... | second assistant camera: "c" camera (as Kelly M. Uchimura) |
John Waldo | ... | additional first assistant camera: "b" camera, second unit |
Scott Whitbread | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit (as Scott A. Whitbread) |
Michael White | ... | electrician: London unit |
Abbe Wool | ... | electrician: second unit |
Benjamin Zura | ... | electrician |
Wayne Baker | ... | underwater assistant camera (uncredited) |
Robert J. Reilly | ... | grip (uncredited) |
Phillip Todd | ... | additional assistant camera (uncredited) |
Michael J. Walker | ... | camera operator: blue screen unit (uncredited) |
Casting Department
Sherry Aude | ... | extras casting: Trona |
Laura Bollinger | ... | extras casting: Hawaii |
Charity Green-Burril | ... | extras casting assistant: Hawaii |
Barbara Harris | ... | voice casting |
Michael Hothorn | ... | casting associate |
Steve Spiker | ... | extras casting |
Mary E. Turner | ... | extras coordinator (as Mary Turner) |
Corbin Bronson | ... | casting assistant (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Deborah Ambrosino | ... | specialty costumer |
Susan Anderson | ... | costumer |
Carlos A. Araiza | ... | costumer (as Charlie A. Araiza) |
Carlo Arellano | ... | costume illustrator |
Laura Baker | ... | key specialty costumer |
Jim Beinke | ... | specialty costumes: Cinovation Studios |
Bryan Birge | ... | costumer |
Sandra Bojin-Sedlik | ... | costumer (as Sandra Bojin-Sedlac) |
Dorothy Bulac | ... | specialty costumer (as Dorothy Bulac Eriksen) |
Christine L. Cantella | ... | costume buyer (as Christine Cantella) |
Roberto Carlos | ... | mold maker: costume department |
Jane Clive | ... | assistant costume designer |
Jeff Cobos | ... | costumer |
Kevin A. Cobos | ... | mold maker: costume department |
Mike Cobos | ... | mold maker foreman: costume department |
Ralph Cobos | ... | mold shop supervisor: costume department (as Ralph Arthur Cobos) |
Carol Demarti | ... | fabric painter |
Daniel Dirks | ... | costumer (as Danny Dirks) |
Brenda Donoho | ... | set costumer (as Brenda Donaho) |
Lisa A. Doyle | ... | dresser: Mr. Wahlberg |
Horacio Fernandez | ... | head/foam latex: costume department |
Jose Fernandez | ... | head sculptor: costume department |
Claire Flewin | ... | set costumer |
Annie Garrity | ... | costumer |
Wendy J. Greiner | ... | costumer |
Myles Grimsdale | ... | assistant costume designer |
Al Harp | ... | costume textile artist |
Melissa E. Hollingsworth | ... | specialty costumer (as Melissa Moody) |
Amy Jo Hoppenfeld | ... | costumer |
Van Hua | ... | table person |
Nancy Jarzynko | ... | costumer |
Barry Kellogg | ... | key costumer (as Baron C. Kellogg) |
Lillian Lanette Little | ... | costumer (as Lanette Little) |
Esther Lopez | ... | table lady (as Esther B. Lopez) |
Lisa Lovaas | ... | costume supervisor (as Lisa Lövaas) |
John Marshall | ... | sculptor: costume department |
Bryan H. Moss | ... | costumer (as Brian Moss) |
Karen Naser | ... | cutter/fitter |
Donna O'Neal | ... | key costumer / key costumer: second unit |
Beate Petruccelli | ... | specialty costumes: Cinovation Studios (as Beate Eisele) |
Rob Phillips | ... | costumer |
Diane Puhalla | ... | cutter/fitter |
Grace Pyke | ... | costumer (as Grace Lambert) |
Lisa D. Quercioli | ... | PR costumer |
Haydee Ramirez | ... | table lady |
Matt Reitsma | ... | costume textile artist |
Carlos Rosario | ... | costume illustrator |
Lori Jean Sacks | ... | costumer |
Scheris Shephard | ... | costumer |
Michelle Skoby | ... | assistant costume designer |
Patricia Smith | ... | head seamstress |
Reese Spensley | ... | set costumer |
Douglas J. Stewart | ... | specialty costumer (as Doug Stewart) |
Maria K.M. Sundeen | ... | set costumer (as Maria Sundeen) |
Jack Taggart | ... | assistant textile artist |
Tommy Thee | ... | costume maintenance |
Jill Tomomatsu | ... | specialty costumer |
Jeanne Vosloo | ... | specialty costumes: Cinovation Studios |
Dale Wibben | ... | principal costume cutter |
John M. 'Jack' Wright | ... | set costumer (as Jack Wright) |
Tim Larsen | ... | additional designs (uncredited) |
George Sartiano | ... | specialty costumes (uncredited) |
Editorial Department
Meredith Apel | ... | second assistant editor |
Gary Burritt | ... | negative cutter |
Jonathan Chibnall | ... | first assistant editor |
Heather Collier | ... | second assistant editor |
Dennis McNeill | ... | color timer (as Denny McNeill) |
Joel Negron | ... | additional film editor |
Jim Passon | ... | color timer |
Frank Roman | ... | digital intermediate color timer |
Location Management
Kokayi Ampah | ... | location manager: Washington D.C. |
Crista Birgy | ... | location assistant accountant (as Crista M. Birgy) |
Robin Citrin | ... | location manager (as Robin A. Citrin) |
P.J. Connelly | ... | assistant location manager: Arizona (as P.J. Connolly) |
Timothy E. Down | ... | location scout |
Raine Hall | ... | assistant location manager: Trona (as Raine M. Hall) |
Marie Healy | ... | key assistant location manager |
Jody Hummer | ... | location scout |
Robert M. Kinstle Jr. | ... | location production assistant: second unit |
Jared Kurt | ... | on-set assistant location manager |
Bryan Earl Machowsky | ... | location production assistant: second unit |
Patrick Shiffrar | ... | location assistant accountant |
Music Department
Pete Anthony | ... | score conductor |
Steve Bartek | ... | supervising orchestrator |
Karen Bennett | ... | assistant music editor |
Julian Bratolyubov | ... | music preparation |
Celeste Chada | ... | music licensing |
Debbi Datz-Pyle | ... | orchestra contractor: The Music Team |
Tomás Hradcky | ... | music element creator (as Tomas Hart) |
Craig Huxley | ... | Enterprise Synclavier Sound Package, Blaster Beam, Piano |
Mike Knobloch | ... | music executive |
Robert Kraft | ... | executive in charge of music |
Joe Lisanti | ... | temp assistant music editor |
Marc Mann | ... | midi preparation / midi programmer |
Mark McKenzie | ... | orchestrator |
Peter Myles | ... | music editor (as Pete Myles) |
Nic Ratner | ... | temp music editor (as Nicolas Ratner) |
John Rodd | ... | music recordist |
Dennis S. Sands | ... | score mixer (as Dennis Sands) / score recordist (as Dennis Sands) |
Ellen Segal | ... | supervising music editor |
Edgardo Simone | ... | orchestrator |
David Slonaker | ... | orchestrator |
Noah Scot Snyder | ... | music production assistant (as Noah Snyder) |
Tom Steel | ... | scoring stage crew |
Bill Talbott | ... | music engineer |
Damon Tedesco | ... | scoring stage crew |
Ron Vermillion | ... | additional music preparation |
Nick Vidar | ... | additional music programmer |
Mark Adams | ... | musician: french horn (uncredited) |
Robert Adcock | ... | musician: cello (uncredited) |
Richard Altenbach | ... | musician: violin (uncredited) |
Ann Atkinson | ... | musician: bass (uncredited) |
Rick Baptist | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Steve Becknell | ... | musician: french horn (uncredited) |
Charles Boito | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Bill Booth | ... | musician: trombone (uncredited) |
Gary Bovyer | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Tom Boyd | ... | musician: oboe (uncredited) |
Denyse Buffum | ... | musician: viola (uncredited) |
Jodi Burnett | ... | musician: cello (uncredited) |
Nicole Bush | ... | musician: violin (uncredited) |
Nathan Campbell | ... | musician: french horn (uncredited) |
Darius Campo | ... | musician: violin (uncredited) |
Colleen Carroll | ... | musician: flute (uncredited) |
Thomas Cavanaugh | ... | music business & legal affairs (uncredited) |
Lily Ho Chen | ... | musician: violin (uncredited) |
Jon Clarke | ... | musician: oboe (uncredited) |
Larry Corbett | ... | musician: cello (uncredited) |
Rose Corrigan | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Brian Dembow | ... | musician: viola (uncredited) |
Drew Dembowski | ... | musician: bass (uncredited) |
Joel Derouin | ... | musician: violin (uncredited) |
Burnette Dillon | ... | musician: trumpet (uncredited) |
David Duke | ... | musician: french horn (uncredited) |
E. Duke-Kirkpatrick | ... | musician: cello (uncredited) |
Bruce Dukov | ... | concertmaster (uncredited) |
Earl Dumler | ... | musician: oboe (uncredited) |
Steve Erdody | ... | musician: cello (uncredited) |
Christine Ermacoff | ... | musician: cello (uncredited) |
David Ewart | ... | musician: violin (uncredited) |
Michael Ferril | ... | musician: violin (uncredited) |
Don Ferrone | ... | musician: bass (uncredited) |
Richard Feves | ... | musician: bass (uncredited) |
Marlo Fisher | ... | musician: viola (uncredited) |
Michael Fisher | ... | musician: percussion (uncredited) |
Bruce Fowler | ... | musician: trombone (uncredited) |
Matthew Funes | ... | musician: viola (uncredited) |
Armen Garabedian | ... | musician: violin (uncredited) |
Berj Garabedian | ... | musician: violin (uncredited) |
Glenn Garrett | ... | musician: flute (uncredited) |
Ellen Ginsburg | ... | music clearance (uncredited) |
Pamela Goldsmith | ... | musician: viola (uncredited) |
Endre Granat | ... | musician: violin (uncredited) |
Gary Grant | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Danny Greco | ... | musician: percussion (uncredited) |
Ralph Grierson | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Alan Grunfeld | ... | musician: violin (uncredited) |
Opie Gruves | ... | music re-mixing coordinator (uncredited) |
Tamara Hatwan | ... | musician: violin (uncredited) |
Sean M. Hickey | ... | music preparation (uncredited) |
Oscar Hidalgo | ... | musician: bass (uncredited) |
Paula Hochhalter | ... | musician: cello (uncredited) |
The Hollywood Symphony Orchestra | ... | music performed by (uncredited) |
Steve Holtman | ... | musician: trombone (uncredited) |
Carrie Holzman-Little | ... | musician: viola (uncredited) |
Tiffany Y. Hu | ... | musician: violin (uncredited) |
Alex Iles | ... | musician: trombone (uncredited) |
Marilyn Johnson | ... | musician: french horn (uncredited) |
Patricia Johnson | ... | musician: violin (uncredited) |
Tommy Johnson | ... | musician: tuba (uncredited) |
Karen Jones | ... | musician: violin (uncredited) |
Alan Kaplan | ... | musician: trombone (uncredited) |
Dennis Karmazyn | ... | musician: cello (uncredited) |
Suzie Katayama | ... | musician: cello (uncredited) |
Roland Kato | ... | musician: viola (uncredited) |
Daniel Kelley | ... | musician: french horn (uncredited) |
Brad Kintscher | ... | musician: french horn (uncredited) |
Katie Kirkpatrick | ... | musician: harp (uncredited) |
Carol Kleister-Castillo | ... | musician: viola (uncredited) |
Ezra Kliger | ... | musician: violin (uncredited) |
Christian Kollgaard | ... | musician: bass (uncredited) |
Armen Ksajikian | ... | musician: cello (uncredited) |
Razdan Kuyumjian | ... | musician: violin (uncredited) |
Janet Lakatos | ... | musician: viola (uncredited) |
Michael Lang | ... | musician: keyboards (uncredited) |
Natalie Leggett | ... | musician: violin (uncredited) |
Gayle Levant | ... | musician: harp (uncredited) |
Phillip Levy | ... | musician: violin (uncredited) |
Jon Lewis | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Peter Limonick | ... | musician: percussion (uncredited) |
Charlie Loper | ... | musician: trombone (uncredited) |
Frank Macchia | ... | music preparation (uncredited) |
Earl Madison | ... | musician: cello (uncredited) |
Andy Malloy | ... | musician: trombone (uncredited) |
Marc Mann | ... | musician: guitar (uncredited) |
Michael Markman | ... | musician: violin (uncredited) |
Andy Martin | ... | musician: trombone (uncredited) |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Ed Meares | ... | musician: bass (uncredited) |
Joe Meyer | ... | musician: french horn (uncredited) |
Judd Miller | ... | musician: evi (uncredited) |
Todd Miller | ... | musician: french horn (uncredited) |
Victoria Miskolczy | ... | musician: viola (uncredited) |
Jorge Moraga | ... | musician: viola (uncredited) |
Rebecca Morellato | ... | music production executive (uncredited) |
Bruce Morgenthaler | ... | musician: bass (uncredited) |
Yvonne S. Moriarty | ... | musician: french horn (uncredited) |
Horia Moroaica | ... | musician: violin (uncredited) |
Kristy Morrell | ... | musician: french horn (uncredited) |
Richard Nash | ... | musician: trombone (uncredited) |
Dan Neufeld | ... | musician: viola (uncredited) |
Barbara Northcutt | ... | musician: oboe (uncredited) |
Brian O'Connor | ... | musician: french horn (uncredited) |
Robin Olson | ... | musician: violin (uncredited) |
Simon Oswell | ... | musician: viola (uncredited) |
Bruce Otto | ... | musician: trombone (uncredited) |
Sid Page | ... | musician: violin (uncredited) |
Bob Payne | ... | musician: trombone (uncredited) |
Joel C. Peskin | ... | musician: flute (uncredited) |
Andrew Picken | ... | musician: viola (uncredited) |
Katia Popov | ... | musician: violin (uncredited) |
Barbra Porter | ... | musician: violin (uncredited) |
Rachel Purkin | ... | musician: violin (uncredited) |
Sue Ranney | ... | musician: bass (uncredited) |
Bill Reichenbach | ... | musician: trombone (uncredited) |
John Reynolds | ... | musician: french horn (uncredited) |
Emil Richards | ... | musician: percussion (uncredited) |
David Riddles | ... | musician: bassoon (uncredited) |
Jay Rosen | ... | musician: violin (uncredited) |
Geraldine Rotella | ... | musician: flute (uncredited) |
Bob Sanders | ... | musician: trombone (uncredited) / trombone (uncredited) |
James Sawyer | ... | musician: trombone (uncredited) |
Marc Sazer | ... | musician: violin (uncredited) |
John Scanlon | ... | musician: viola (uncredited) |
David Shamban | ... | musician: cello (uncredited) |
Harry Shirinian | ... | musician: viola (uncredited) |
Haim Shtrum | ... | musician: violin (uncredited) |
Amy Shulman | ... | musician: harp (uncredited) |
Tina Soule | ... | musician: cello (uncredited) |
Ron Strauss | ... | musician: viola (uncredited) |
Phillip A. Teele | ... | musician: trombone (uncredited) |
James Thatcher | ... | musician: French horn (uncredited) |
Ray Tischer | ... | musician: viola (uncredited) |
Richard Todd | ... | musician: french horn (uncredited) |
Cecilia Tsan | ... | musician: cello (uncredited) |
Mari Tsumura | ... | musician: violin (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Michael Valerio | ... | musician: bass (uncredited) |
John Van Houten | ... | musician: tuba (uncredited) |
Brad Warnaar | ... | musician: french horn (uncredited) |
Ralph Williams | ... | musician: clarinet (uncredited) |
Frances Liu Wu | ... | musician: bass (uncredited) |
Phillip Yao | ... | musician: french horn (uncredited) |
Paul J. Zibits | ... | musician: bass (uncredited) |
Bob Zimmitti | ... | musician: percussion (uncredited) |
Mihail Zinovyev | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Dea Cantu | ... | script supervisor: second unit |
Janna Stern | ... | script supervisor |
Transportation Department
Michael Allegro | ... | production van driver operator |
William Ballard | ... | transportation captain (as William K. Ballard) |
Richard Burch | ... | driver |
Dave Calaway | ... | generator |
Mike Davis | ... | transportation coordinator: second unit (as Michael Davis) |
TyRee Dingle | ... | driver |
Bryan Dirickson | ... | transportation |
Myles Kawakami | ... | transportation coordinator: Hawaii |
Gerald Mito | ... | driver: Hawaii |
Pamela Monroe | ... | transportation office coordinator |
Gary Shephard | ... | transportation coordinator |
Larry Shephard | ... | transportation coordinator |
Jerry Sidwell | ... | driver |
Gary Thomas Williams | ... | driver: Mr. Burton (as Gary Williams) |
Jay Wylie | ... | driver |
Kenny Youngblood | ... | driver |
Alberto Coto | ... | driver (uncredited) |
Ken Farnell | ... | driver (uncredited) |
Additional Crew
Geoff Abadee | ... | logistics |
Donovan Ahuna | ... | craft service: Hawaii (as Donovan K. Ahuna) |
Mike Alexander | ... | head animal trainer (as Michael Alexander) |
Bart Allsup | ... | horse wrangler (as Bart A. Allsup) |
Lea Anderson | ... | craft service |
Jeffrey Arwine | ... | additional medic (as Jeff Arwine) |
Gabriel Pablo Axarlian | ... | Art Department |
Billy Badalato | ... | marine supervisor |
Scottie Bairstow | ... | production assistant: second unit (as Scott Bairstow) |
Eugene Bass Jr. | ... | production assistant |
Jordan Batty | ... | production assistant |
Christopher E. Bennett | ... | production assistant |
Erica Bensly | ... | production coordinator: London |
Brenda Berrisford | ... | assistant: Mr. Zanuck |
John Francis Black II | ... | production assistant |
Justin Blampied | ... | title designer |
Allen M. Bowen | ... | additional medic |
Nicholas David Brandt | ... | production assistant (as Nicholas Brandt) |
Scott Brines | ... | facilities: Cinovation Studios |
Melinda Bullion | ... | animal trainer |
Belen Burditte | ... | accounting assistant |
Ian Calip | ... | production assistant |
Laura Carrubba | ... | production assistant |
Simon Cassels | ... | title designer |
Alissa R. Chulack | ... | clerk (as Alissa Chulack) |
Ricky Cuevas | ... | assistant accountant |
Ian Davis | ... | production assistant |
Robert Dawson | ... | title designer: main title sequence |
Darlene A. DiDonato | ... | assistant locations: Washington D.C. (as Darlene A. Didonato) |
Doris Donnenberg | ... | production coordinator: second unit |
Cody Dorkin | ... | adr voice |
Brian Dott | ... | set supervisor |
Melinda Eichberg | ... | animal trainer: chimp |
Brent Ekstrand | ... | video and computer engineer |
Moumen ElHajji | ... | catering: Hawaii (as Moumen Elhajji) |
Paul Emmons | ... | additional medic |
Cyrus Faryar | ... | production assistant: Hawaii |
Kyle Feeley | ... | clerk (as Kyle P. Feeley) |
Damien Fitzpatrick | ... | filtration engineer |
Tau Flagg | ... | production assistant |
Dylan Forer | ... | production assistant |
Derek Frey | ... | assistant: Mr. Burton |
Jamala Gaither | ... | production assistant |
Ramon Galvez | ... | assistant craft service |
Marc C. Geschwind | ... | extras coordinator |
David Gorder | ... | assistant: Mr. Winter |
Shira Gotshalk | ... | production assistant |
Victoria Gregory | ... | production accountant |
Stephanie Fitch Groff | ... | production assistant |
Tuba Guvelioglu | ... | assistant production coordinator: Washington D.C. |
Steve Hanna | ... | horse wrangler (as Steve J. Hanna) |
Peter Hansen | ... | caterer: pastry chef |
R. Dana Harlow | ... | diver |
Matthew Heffernan | ... | production assistant |
Ida Lee Henderson | ... | supervising production accountant |
Michael Hendrickson | ... | production executive: Fox |
Matthew Hirsch | ... | assistant production coordinator |
Heidi Holicker | ... | assistant: Mr. Baker, Cinovation Studios (as Heidi J. Holicker) |
Peter Hollocker | ... | production assistant |
Henry Humphreys | ... | additional medic |
Jason Inman | ... | set medic: second unit |
Nicki Johnson | ... | assistant production coordinator: second unit |
Jon W. Johnston | ... | production assistant: Hawaii |
Michael Judd | ... | production assistant |
Elizabeth Jurado | ... | production assistant (as Elizabeth A. Jurado) |
Jonathan Khan | ... | Photo Dbl. |
Johnny Kim | ... | provider: yak hair (as Derek Kim) |
Carly Kimmel | ... | production assistant (as Carly Hirsch) |
Christie Kwan | ... | production assistant: second unit |
Alex Lerner | ... | assistant accountant |
Michael Levine | ... | production consultant |
Clay M. Lilley | ... | head wrangler: second unit (as Clay Lilley) / horse wrangler: gang boss (as Clay Lilley) |
Jack Lilley | ... | head horse wrangler |
Elizabeth MacGregor-Scott | ... | facilities: Cinovation Studios |
Scott Macleod | ... | production assistant |
Tamara Maellaro | ... | set medic |
Benny Manning | ... | horse wrangler (as Benny S. Manning) |
Kathy Mattes | ... | assistant accountant |
Robert Mazaraki | ... | assistant production coordinator |
Laurence McCarthy | ... | stand-in |
Patrick McDonald | ... | production assistant |
Monica McLeod | ... | auditor: SAG |
Robert Medina | ... | assistant craft service: second unit |
Ryan Miningham | ... | production assistant |
Phil J. Minsky | ... | Caterer & Chef |
Tom Mitchell | ... | horse wrangler (as Thomas Mitchell) |
Pamela Monroe | ... | office manager |
Brian Morishita | ... | facilities: Cinovation Studios |
Norman Mull | ... | wrangler gang boss: second unit |
Marie Nashold | ... | additional medic (as Ree Nashold) |
Andrew Neujahr | ... | production assistant |
Jeffrey Neumeier | ... | assistant accountant (as Jeffrey A. Neumeier) |
Terry Notary | ... | choreographer / coach: ape movement / movement coach |
Jess Nunez | ... | payroll accountant |
Bill Oaks | ... | second assistant accountant: wrap |
Marc Pattavina | ... | production assistant |
Blake Perkinson | ... | production assistant: second unit |
Eileen Peterson | ... | unit publicist |
Eric Trevor Pettit | ... | production assistant |
Nerissa Politzer | ... | head chimp trainer |
Stephanie Portnoy Porter | ... | production assistant (as Stephanie Portnoy) |
Diane Puhalla | ... | assistant cutter/fitter |
Lauren Raquel Pusich | ... | production assistant (as Lauren Pusich) |
Judy Richardson | ... | production secretary: Hawaii |
Aaron Roberts | ... | production assistant |
Leslie Roberts | ... | production assistant: second unit |
Dave Rodgers | ... | horse wrangler |
David C. Romano | ... | payroll accountant |
Kim Romero | ... | production assistant (as Kim 'Little Bit' Romero) |
Denise Rosen | ... | assistant accountant |
Mika Saito | ... | production coordinator |
Steve Salada | ... | assistant production coordinator (as Stephen Salada) |
Donald Shawn-baker | ... | additional medic: Hawaii (as Donald Shawn Baker) |
Alexa Sheehan | ... | production assistant (as Alexa Motley) |
Zena Shteysel | ... | assistant accountant |
Suzanne Shugarman | ... | production secretary |
Sherri Simmons | ... | production assistant |
Ben Smith | ... | key set production assistant: UK |
Jim Smith | ... | assistant craft service / craft service: second unit |
Dan Spaethe | ... | horse wrangler |
Wesley Staples | ... | studio teacher |
Lynn Struiksma | ... | production assistant |
Jim Swidarski | ... | payroll accountant |
Michele Tandy | ... | production accountant: London |
Michele Tedlis | ... | assistant production accountant |
Scott Tuft | ... | production assistant |
Gerald Uchida | ... | production assistant: Hawaii |
Ken Ungrodt | ... | assistant production coordinator |
Louis Videgain | ... | horse wrangler |
Lisa J. Watters | ... | production coordinator: second unit |
Eric Weinstein | ... | assistant: Mr. Wahlberg |
Sue White | ... | production assistant (as Susie White) |
Will White | ... | production assistant |
Mark Wyrick | ... | first assistant accountant |
Ted Yonenaka | ... | craft service (as Teddy Yonenaka) |
Dean Zanuck | ... | production executive |
Marcus Agar | ... | publicist to lisa marie (uncredited) |
Wes Campbell | ... | laboratory technician (uncredited) |
James Embree | ... | double: Mark Wahlberg (uncredited) |
Lisha Hocking | ... | accounting clerk (uncredited) |
Jesse Kaltenbach | ... | production assistant (uncredited) |
Bruce Larsen | ... | mechanical horse (uncredited) |
Jason Mack | ... | security (uncredited) |
Chris Randall | ... | production assistant (uncredited) |
Greg Reed | ... | production assistant (uncredited) |
Dana Schneider | ... | jeweler (uncredited) |
Ben Schoen | ... | end titles by: Scarlet Letters (uncredited) |
Gary Schwartz | ... | adr loop group (uncredited) |
Graham Yost | ... | script doctor (uncredited) |
Thanks
Rod Serling | ... | acknowledgment: 1968 "Planet Of The Apes" theatrical motion picture adapted by |
Michael Wilson | ... | acknowledgment: 1968 "Planet Of The Apes" theatrical motion picture adapted by |